Филм Кум: резиме и анализа

Филм Кум: резиме и анализа
Patrick Gray

Кум е американски криминалистички филм, во режија на Френсис Форд Копола, објавен во 1972 година. Едно од најпознатите и највлијателните дела во светот на кинематографијата, играниот филм стана неизбежна класика, признат од јавноста и од критиката.

Исто така види: Заспаната убавица: целосна приказна и други верзии

Инспириран од истоимениот роман на Марио Пузо, заплетот е сместен во 40-тите години, во Њујорк, и се фокусира на ликот на Дон Корлеоне, исклучително влијателен мафијаш.

Исто така види: Да се ​​биде или не, тоа е прашањето: значењето на фразата

Кога здравјето на патријархот ќе почне да се влошува, семејството мора да се реорганизира за да ја одржи власта и да ги собори нивните непријатели.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.