13 librat më të mirë fantashkencë të të gjitha kohërave

13 librat më të mirë fantashkencë të të gjitha kohërave
Patrick Gray

Letërsia fantastiko-shkencore ka një vend të veçantë në zemrat e lexuesve të etur për aventura, realitete paralele, distopi dhe tema të lidhura me teknologjinë.

Shpesh këto tema shfaqen për të imagjinuar skenarë kurioz për të ardhmen dhe përgjithësisht duke kritikuar drejtimin që po merr njerëzimi, pak i shqetësuar për shkatërrimin e natyrës, në një kërkim të pashuar për përmirësim teknologjik, fuqi dhe kontroll mbi njerëzit.

Ky lloj fiksioni paraqet klasikë të rëndësishëm dhe ka fituar gjithnjë e më shumë hapësirë ​​në universin letrar. Pra, ne zgjodhëm 17 libra fantastiko-shkencorë që duhet të lexoni, duke qenë titujt më të famshëm dhe disa më të fundit.

1. Frankenstein, nga Mary Shelley

Vizatim nga Theodore von Holst për veprën Frankenstein

I pari fantastiko-shkencore që ne prezantojmë në këtë kuratori nuk mund të mos arrinte të jetë klasikja angleze Mary Shelley, Frankenstein .

Vepra, e shkruar kur Maria ishte vetëm 19 vjeçe, pati premierën e saj në 1818, ende pa autorësi, duke qenë një nga pararendësit për të paraqitur fantashkencën dhe tmerrin . Ai u bë një ikonë në zhanër dhe ndikoi në prodhime të tjera të rëndësishme letrare.

Është historia e Victor Frankenstein, një shkencëtar që pas vitesh studimi për jetën artificiale, arrin të krijojë një krijesë monstruoze dhe frikësuese.prej 2.4 metrash, i bërë nga impulse elektrike.

Shiko gjithashtu: Libri A Viuvinha, nga José de Alencar: përmbledhje dhe analizë e veprës

Narativa përparon dhe përplasja midis krijuesit dhe krijesës bëhet e tmerrshme, duke na sjellë pyetje ekzistenciale për fantazmat tona të brendshme.

dy. Kindred Blood Ties, nga Octavia Butler

"Zonja e fantashkencës", siç quhet Octavia Butler, është autorja e kësaj vepre të madhe afrofuturiste të Amerikës së Veriut. Octavia ishte një shkrimtare me ngjyrë, e lindur në Kaliforni gjatë një periudhe të ndarjes intensive racore. Kështu, temat që ai trajton sillen rreth marrëdhënieve të pushtetit dhe racizmit, ndër të tjera.

Të afërmit, lidhjet e gjakut është një nga veprat e tij më të njohura. I publikuar në vitin 1979, ai tregon për Danën, një grua të re zezake, e cila arrin të kalojë vijën kohore dhe përfundon në një fermë skllevërsh në jug të SHBA-së në shekullin e 19-të, përpara Luftës së Sesionit.

Atje, ajo përjeton situata shumë komplekse dhe e vendos çështjen racore dhe të kaluarën e shtypjes dhe shfrytëzimit të njerëzve me ngjyrë në perspektivë me realitetin aktual.

Padyshim një libër thelbësor për të kuptuar racizmin strukturor që paraqet një rrëfim tërheqës dhe emocionuese.

3. Farenheit 451 nga Ray Bradbury

Kopertina e botimit të parë të Farenheit 451

Ky roman i vitit 1953 nga Ray Bradbury është një nga ata klasikë që është përshtatur në një film dhe u bë edhe më shumë

Shiko gjithashtu: Supet mbështesin botën nga Carlos Drummond de Andrade (kuptimi i poemës)

Paraqet një realitet distopian ku ne ndjekim Guy Montag, i cili punon si zjarrfikës duke djegur libra, sepse në atë shoqëri librat shiheshin si të këqij dhe të rrezikshëm.

Në fakt, çfarë dëshiron autori të transmetosh është ideja absurde e censurës e çuar në ekstrem . Një fakt që lidhet me ngjarjet në kohën kur u shkrua vepra, ku autoritarizmi i regjimeve naziste dhe fashiste shtypi dhe hodhi poshtë njohuritë.

Në vitin 1966, historia u çua në kinema nga regjisori francez Francois. Truffaut .

Për të mësuar më shumë rreth këtij libri të mrekullueshëm, lexoni Fahrenheit 451: Përmbledhja dhe Shpjegimi i Librit.

4. Brave New World, nga Aldous Huxley

Brave New World u publikua në vitin 1932 nga anglezi Aldous Huxley dhe paraqet një të ardhme distopike dhe të errët. I mirëpritur nga kritikët, ai konsiderohet një klasik, duke u paraqitur në disa lista të librave më të mirë të shekullit të 20-të.

Në të, ne zhytemi në një shoqëri totalisht të kontrolluar , në të cilat banorët janë të kushtëzuar të jetojnë sipas ligjeve të rrepta për të ruajtur rendin, pa liri apo mendim kritik .

Është interesante të vërehet sesi autori ishte vizionar në përfytyrimin e një teknologjie. realiteti, riprodhimi i asistuar dhe situata të tjera që dialogojnë me bashkëkohësinë, madje që datojnë nga vitet '30.

5. Një i huaj në tokëe çuditshme, nga Robert A. Heilein

Fitues i çmimit Hugo 1962, i cili nxjerr në pah krijimet fantashkencë, ky roman i Robert A. Heilein ishte një sukses në kohën e tij dhe mbetet relevante edhe sot.

Tregon historinë e Valentine Michael Smith, një qenie njerëzore që u krijua në një planet të largët, Mars . Pasi mbush 20 vjeç, Shën Valentini kthehet në Tokë. Sjellja dhe botëkuptimi i tij bien ndesh me zakonet tokësore dhe ai do të shihet si një i huaj, "njeriu nga Marsi".

Libri konsiderohet si një kritikë e shoqërisë perëndimore dhe një ikonë e kundërkulturës së viteve '60, duke treguar mënyra të tjera për të lidhur dhe parë realitetin.

6. Dune, nga Frank Herbert

Vendosur në një planet imagjinar, Dune është një roman i vitit 1965 nga Frank Herbert që fitoi çmimin Hugo për fiksion vitin e ardhshëm

Rëndësia e saj është e madhe në skenën fantastiko-shkencore, duke qenë një nga më të lexuarit e zhanrit dhe duke i dhënë shkas pesë librave të tjerë dhe një tregimi të shkurtër.

Saga përmban personazhin Paul Atreides dhe familja e tij që jetojnë në planetin e shkretëtirës dhe armiqësore Arrakis në një të ardhme shumë të largët .

Autori arrin të përziejë shkëlqyeshëm temat sociale si politika dhe ekologjia me një atmosferë mistike, duke bërë që lexuesi përfshihet thellë në histori.

Në vitin 2021, filmi Dune , adaptim i librit, me regji tëDenis Villeneuve, mori 10 nominime për Oscar, duke fituar 6 figurina dhe duke u bërë fituesi i madh i çmimit 2022.

7. 2001: A Space Odyssey, nga Arthur C. Clarke

Shumë i njohur në kinema, kjo histori është në fakt fryt i imagjinatës së shkrimtarit anglez Arthur C. Clarke, i cili botoi në vitin 1968. Paralelisht me shkrimin e tij, u realizua edhe filmi me të njëjtin emër, me regji nga Stanley Kubrick.

Vepra u frymëzua nga tregime të tjera të shkurtra të autorit, si The Watchtower (1951). Ai paraqet sagën e njerëzimit nëpër shekuj , duke filluar me primatët prehistorikë të befasuar kur gjetën një objekt të panjohur, një monolit, i cili u jep atyre aftësi drejt evolucionit të specieve.

Libri dhe filmi është një moment historik në kulturën perëndimore dhe paraqet skena ikonike që bien në sy dhe popullojnë mendjen e të gjithëve.

8. A ëndërrojnë Androidët për dele elektrike? (Blade Runner), nga Philip K. Dick

Titulli i këtij libri, A ëndërrojnë Androidët për delet elektrike? , mund të duket konfuz, por u dërgua në kinema me titullin Blade Runner, gjuetari i androidëve .

Viti i botimit të romanit është 1968 dhe autori i tij, Philip K. Dick, kërkoi të portretizojnë ankthin e një gjuetari robotësh, të quajtur androidë ose "replikues ", në një qytet metropolitan të kalbur në një të ardhme të errët.

Libri u përshtat për ekranin në1982 dhe në 2017 fitoi një vazhdim, dy produksionet e suksesshme.

9. Unë, robot, nga Isaac Asimov

Rusi Isaac Asimov është një nga mjeshtrit e mëdhenj të fantashkencës dhe ka vepra të paharrueshme në këtë zhanër. Njëri prej tyre është Unë, robot , i cili bashkon tregimet e shkurtra të shkrimtarit, të bashkuara së bashku përmes një narrative magjepsëse dhe inteligjente.

Libri u botua në vitin 1950 dhe tregon evolucionin të makinave automatike, robotët . Personazhi i parë që takojmë është Robbie, një robot që kujdeset për fëmijët, por që nuk mund të komunikojë dhe refuzohet nga njerëzit.

10. Udhëzuesi i fundit i autostopeve për Galaxy

Edhe nëse nuk e keni lexuar Udhëzuesin e fundit të autostopit për Galaxy , me siguri keni hasur në disa referencë për këtë vepër klasike të fantashkencës. Një prej tyre është këshilla për të pasur gjithmonë një peshqir pranë, e cila çoi edhe në një datë të veçantë, "ditën e peshqirëve", që festohej më 25 maj, për nder të sagës.

Vepra është shkruar nga Douglas Adams në 1979 dhe është i pari në një seri prej pesë librash. Ajo u bë shumë e famshme dhe u shndërrua në seri televizive, videolojëra dhe shfaqje teatrale.

Komploti fillon me shkatërrimin e shtëpisë së Arthur Dent, një djalosh që së shpejti takohet me prefektin Ford, një alien që e fton arratisje në një udhëtim ndërgalaktik . Që atëherë, shumë aventura dhelindin sfida.

Rrëfimi është ndërtuar në mënyrë humoristike dhe provokuese, gjë që i dha njohje dhe fitoi shumë fansa.

11. Të Disponuarit, nga Ursula K. Le Guin

I shkruar në vitin 1974, ky roman distopian nga Ursula K. Le Guin ngre shumë pyetje rreth strukturës shoqërore në të cilën jetojmë dhe pabarazitë , duke aluduar sidomos në momentin historik të Luftës së Ftohtë dhe përplasjen mes kapitalizmit dhe socializmit .

Fitues i Çmimit Nebula, Çmimi Hugo dhe Çmimi Locus, të cilat nxjerrin në pah fantashkencën më të mirë .

Ai e paraqet historinë në dy skenarë të ndryshëm, dy planetë me sisteme të kundërta sociale dhe ekonomike në konflikt. Ai trajton gjithashtu tema të tjera me rëndësi të madhe, si të drejtat e grave dhe amësia, përveç vetmisë, kontrasti midis nocioneve të individualitetit dhe kolektivitetit, midis temave të tjera.

Një libër për të reflektuar mbi botën nga perspektiva e një historie interesante dhe tërheqëse.

12. Shpikja e Morelit, nga Adolfo Bioy Casares

Shkrimtari argjentinas Adolfo Bioy Casares është autori i këtij romani të vitit 1940 që sjell një përzierje të ndikimeve të ndryshme letrare dhe stilistike, si realizmi fantazi, fantashkencë, pezullim dhe aventurë të mbështjellë në një atmosferë misteri dhe metafizike.

Ajo konsiderohet nga Jorge Luis Borges, një tjetër shkrimtar i madh argjentinas, si një ngaveprat më të mira të trillimeve të shekullit të 20-të.

Historia ndjek historinë të një të arratisuri që strehohet në një ishull që duket se është i shkretë , por pak nga pak ai zbulon më shumë për vendi dhe sekretet e tij.

13. Mugre rosa, nga Fernanda Trías

I lançuar në vitin 2020, ky roman nga uruguaianja Fernanda Trías fitoi rëndësi në mesin e prodhimeve të fundit të zhanrit.

Komploti tregon situata veçoritë e përjetuara nga shumica e njerëzve me izolimin e imponuar nga pandemia që është vendosur në botë nga viti 2020 e në vazhdim.

Vendosur në një vend shumë të ngjashëm me Montevideo, tregon një skenar të keq në të cilin ankthi bëhet i dukshëm kur një murtajë shkatërron vendin .

Një libër poetikisht i keq dhe intrigues që ka shkaktuar reflektime të mira.
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.