13 најдобри научно-фантастични книги на сите времиња

13 најдобри научно-фантастични книги на сите времиња
Patrick Gray

Научно-фантастичната литература има посебно место во срцата на читателите желни за авантури, паралелни реалности, дистопии и теми поврзани со технологијата.

Често овие теми се прикажуваат со цел да се замислат љубопитни сценарија за иднината и генерално критикувајќи ја насоката што ја зазема човештвото, малку се занимава со уништување на природата, во ненаситна потрага по технолошко подобрување, моќ и контрола над луѓето.

Овој вид на фикција прикажува важни класици и добива се повеќе и повеќе простор во литературниот универзум. Така, избравме 17 научно-фантастични книги што треба да ги прочитате, а тоа се најпознатите и некои понови наслови.

1. Франкенштајн, од Мери Шели

Цртеж на Теодор фон Холст за делото Франкенштајн

Првата научна фантастика што ја презентираме во ова кураторство не можеше да пропадне биди англиската класика Мери Шели, Франкенштајн .

Делото, напишано кога Мери имала само 19 години, ја имаше својата премиера објавена во 1818 година, сè уште без заслуги за авторство, бидејќи е еден од претходниците за претставување на научна фантастика и хорор . Стана икона во жанрот и влијаеше на други важни литературни продукции.

Тоа е приказна за Виктор Франкенштајн, научник кој по години проучување на вештачкиот живот, успева да создаде монструозно и застрашувачко суштествоод 2,4 метри, направени од електрични импулси.

Наративот напредува и судирот меѓу креаторот и суштеството станува застрашувачки, поставувајќи ни егзистенцијални прашања за нашите сопствени внатрешни духови.

два. Сродните крвни врски, од Октавија Батлер

„Дамата на научна фантастика“, како што ја нарекуваат Октавија Батлер, е автор на ова големо северноамериканско афрофутуристичко дело. Октавија беше црна писателка родена во Калифорнија во период на интензивна расна сегрегација. Така, темите што ги обработува се вртат околу односите на моќ и расизмот, меѓу другото.

Сродните врски на крвта е едно од неговите најпознати дела. Објавен во 1979 година, раскажува за Дејна, млада црнка која успева да ја помине временската линија и завршува на фарма за робови во јужниот дел на САД во 19 век, пред војната во Сешн.

Исто така види: 9 дела на Микеланџело кои ја покажуваат сета негова генијалност

Таму, таа доживува многу сложени ситуации и го става расното прашање и минатото на угнетување и експлоатација на црнците во перспектива со сегашната реалност.

Несомнено е суштинска книга за разбирање на структурниот расизам што претставува привлечна наратив и возбудливо.

3. Фаренхајт 451 од Реј Бредбери

Корица на првото издание на Фаренхајт 451

Овој роман од Реј Бредбери од 1953 година е еден од оние класици што е адаптиран во филм и стана уште повеќе

Претставува дистописка реалност каде што го следиме Гај Монтаг, кој работи како пожарникар и согорува книги, бидејќи во тоа општество книгите се сметаа за зли и опасни.

Всушност, она што авторот го сака да се пренесе е апсурдната идеја за цензура доведена до крајност . Факт кој се однесува на настаните во времето кога делото било напишано, каде авторитаризмот на нацистичкиот и фашистичкиот режим го угнетувал и го отфрлал знаењето.

Во 1966 година, приказната била однесена во кино од францускиот режисер Франсоа Труфо .

За да дознаете повеќе за оваа одлична книга, прочитајте Фаренхајт 451: Резиме и објаснување на книгата.

4. Храбар нов свет, од Олдос Хаксли

Храбар нов свет беше објавен во 1932 година од Англичанецот Олдос Хаксли и претставува дистописка и мрачна иднина. Добро прифатена од критичарите, таа се смета за класика, која се појавува на неколку листи на најдобри книги на 20 век.

Во неа се нурнуваме во тотално контролирано општество , во за кои жителите се условени да живеат според строги закони за да одржуваат ред, без слобода или критичко размислување .

Интересно е да се забележи како авторот бил визионер во замислувањето технолошки реалноста, потпомогнатото размножување и други ситуации кои дијалог со современоста, дури датираат од 30-тите.

5. Странец на Земјатачудно, од Роберт А. Хајлејн

Добитник на наградата Хуго од 1962 година, која ги истакнува креациите од научна фантастика, овој роман на Роберт А. Хајлејн беше успешен во своето време и остана релевантно и денес.

Таа ја раскажува приказната за Валентин Мајкл Смит, човечко суштество кое е создадено на далечна планета, Марс . Откако ќе наполни 20 години, Валентин се враќа на Земјата. Неговото однесување и светоглед се судираат со земните обичаи и на него ќе се гледа како на аутсајдер, „човекот од Марс“.

Книгата се смета за критика на западното општество и икона на контракултурата од 60-тите, покажувајќи други начини за поврзување и согледување на реалноста.

6. Дина, од Френк Херберт

Сместен на замислена планета, Дина е роман од Френк Херберт од 1965 година, кој ја доби наградата Хуго за фикција следната година

Нејзината релевантност е огромна во научно-фантастичната сцена, бидејќи е една од најчитаните во жанрот и дава повод за пет други книги и кратка приказна.

Сагата го содржи ликот Пол Атреид и неговото семејство живеат на пустината и непријателска планета Аракис во многу далечна иднина .

Авторот успева брилијантно да ги измеша социјалните теми како што се политиката и екологијата со мистична аура, правејќи го читателот длабоко се вклучи во приказната.

Во 2021 година, филмот Dune , адаптација на книгата, во режија наДенис Вилнев, доби 10 номинации за Оскар, освои 6 фигурини и стана голем добитник на наградата за 2022 година.

7. 2001: Одисеја во вселената, од Артур Кларк

Многу позната во киното, оваа приказна е всушност плод на имагинацијата на англискиот писател Артур Кларк, кој објави во 1968 година. Паралелно со неговото пишување, беше снимен и истоимениот филм, во режија на Стенли Кјубрик.

Делото беше инспирирано од други кратки раскази на авторот, како што е Стражарска кула (1951). Ја претставува сагата на човештвото низ вековите , почнувајќи од праисториските примати изненадени кога пронашле непознат објект, монолит, кој им дава способности за еволуција на видот.

Книгата и филмот е пресвртница во западната култура и содржи иконски сцени кои се издвојуваат и го населуваат сечиј ум.

8. Дали Андроидите сонуваат за електрични овци? (Blade Runner), од Филип К. Дик

Насловот на оваа книга, Дали Андроидите сонуваат за електрични овци? , можеби изгледа збунувачки, но беше однесен во кино под наслов Блејд Ранер, ловецот на андроиди .

Годината на објавување на романот е 1968 година и неговиот автор, Филип К. Дик, се обиде да портретирајте ја тагата на ловец на роботи, наречени андроиди или „репликанти “, во град на метрополите во распаѓање во мрачна иднина.

Книгата е адаптирана за екранот во1982 година и во 2017 година доби продолжение, двете успешни продукции.

9. Јас, робот, од Исак Асимов

Русинот Исак Асимов е еден од големите мајстори на научната фантастика и има незаборавни дела во жанрот. Еден од нив е Јас, робот , кој ги обединува кратките раскази на писателот, споени заедно преку волшебна и интелигентна нарација.

Книгата е објавена во 1950 година и ја прикажува еволуцијата на автоматски машини, роботите . Првиот лик што го среќаваме е Роби, робот задолжен да се грижи за децата, но кој не може да комуницира и е отфрлен од луѓето.

10. Крајниот автостоперски водич за галаксијата

Исто така види: Тајната вечера од Леонардо да Винчи: анализа на делото

Дури и ако не сте го прочитале Крајниот автостоперски водич за галаксијата , веројатно сте налетале на некои упатување на ова класично дело на научна фантастика. Еден од нив е советот секогаш да имате крпа при рака, што доведе дури и до посебен датум, „ден на пешкирите“, кој се слави на 25 мај, во чест на сагата.

Делото е напишано од Даглас Адамс во 1979 година и е прва во серијата од пет книги. Стана многу позната и беше трансформирана во ТВ серии, видеоигри и театарски претстави.

Заплетот започнува со уништување на куќата на Артур Дент, момче кое наскоро го запознава Форд Префект, вонземјанин кој го поканува да бегство на меѓугалактички патување . Оттогаш, многу авантури исе јавуваат предизвици.

Наративот е изграден на хумористичен и провокативен начин, што и даде препознатливост и стекна многу фанови.

11. Обеснетиот, од Урсула К. Ле Гин

Напишан во 1974 година, овој дистописки роман на Урсула К. Ле Гин покренува многу прашања за социјалната структура во која живееме и нејзината нееднаквости , алудирајќи особено на историскиот момент од Студената војна и судирот меѓу капитализмот и социјализмот .

Добитник на наградата Небула, наградата Хуго и наградата Локус, кои ја истакнуваат најдобрата научна фантастика .

Таа ја прикажува приказната во две различни сценарија, две планети со спротивставени социјални и економски системи во конфликт. Исто така, се осврнува и на други теми од голема важност, како што се правата на жените и мајчинството, покрај осаменоста, контрастот помеѓу поимите за индивидуалност и колективност, меѓу другите теми.

Книга за размислување за светот од перспектива на една интересна и привлечна приказна.

12. Пронајдокот на Морел, од Адолфо Биој Касарес

Аргентинскиот писател Адолфо Биој Касарес е автор на овој роман од 1940 година кој носи мешавина од различни книжевни и стилски влијанија, како што е реализмот фантазија, научна фантастика, неизвесност и авантура обвиткани во аура на мистерија и метафизика.

Таа ја смета Хорхе Луис Борхес, друг голем аргентински писател, како еден однајдобрите белетристика на 20 век.

Приказната ја следи приказната за еден бегалец кој се засолнува на остров кој изгледа како напуштен , но малку по малку тој открива повеќе за местото и неговите тајни.

13. Mugre rosa, од Фернанда Триас

Започна во 2020 година, овој роман на Уругвајката Фернанда Триас се здоби со важност меѓу неодамнешните продукции од жанрот.

Заплетот прикажува ситуации особености што ги доживуваат повеќето луѓе со изолацијата наметната од пандемијата што се насели во светот од 2020 година наваму.

Сместено на место многу слично на Монтевидео, покажува злобно сценарио во кое болката станува очигледна кога чума го пустоши местото .

Поетски злобна и интригантна книга која предизвикува добри размислувања.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.