15 најдобри книги за тинејџери и млади кои не треба да се пропуштат

15 најдобри книги за тинејџери и млади кои не треба да се пропуштат
Patrick Gray

Адолесценцијата и почетокот на животот на возрасните може да бидат доста збунувачки фази, каде што сме нурнати во контрадикторни чувства, додека се обидуваме да воспоставиме личност.

Во овој момент, убаво е да стапиме во контакт со приказни во која ако имате идентификација или тоа ги доведувате во прашање верувањата и вредностите изградени дотогаш.

Поради оваа причина, литературата претставува моќна алатка за развој и самоспознавање. Имајќи го тоа на ум, избравме 15 книги што мора да се прочитаат за секој тинејџер и млад возрасен.

1. Heartstopper, од Alice Oseman

Дело кое е успешно меѓу младата публика е четиритомната серија Heartstopper , од Alice Oseman

Лансирани во 2021 година, книгите ја раскажуваат приказната за Чарли и Ник, две многу различни момчиња, но кои постепено ја откриваат љубовта.

Ова е роман што лесно се занимава со сексуалноста и добро расположение.

2. Црвената кралица, од Викторија Авејард

Во Црвената кралица , Викторија Авејард создава свет на фантазија каде моќните имаат сребрена крв и остатокот од човештвото има црвена крв.

Маре Бароу, главниот лик, е обична девојка со црвена крв. По драстична промена во нејзиниот живот, Маре се наоѓа себеси како работи директно за Сребрените, внатре во палатата. Оттогаш таа открива дека и таа има амистериозна вештина.

Брзо и динамично читање кое зборува за моќта, правдата, нееднаквоста и интелигенцијата .

3. Felicidade Clandestina, од Кларис Лиспектор

Пропуштена од Кларис Лиспектор во 1971 година, книгата обединува 25 текстови од авторката произведени помеѓу доцните 60-ти и раните 70-ти години.

Неговото пишување генерално се смета за „тешко“, но за оние млади луѓе кои би сакале да започнат во овој прекрасен „кларикиски“ универзум, ова е почетна точка!

Ова се хроники, раскази и есеи кои се осврнуваат на различни теми како што се адолесценцијата, љубовта, семејството и егзистенцијалните размислувања .

4. Светот на Софи, од Џостеин Гардер

Светот на Софи веќе неколку години е меѓу најчитаните книги на тинејџерите. Објавен од Норвежанецот Јостеин Гардер во 1991 година, наративот ја придружува Софија, 14-годишно девојче, во нејзините откритија во универзумот на западната филозофија .

Авторката успева брилијантно да ги комбинира фикција и концепти покомплексни аспекти на филозофската мисла, со цел да се заробат читателите, толку многу што делото е веќе преведено на повеќе од 60 јазици.

5. Виолетов хибискус, од Чимаманда Нгози Адичи

Нигериецот Чимаманда Нгози Адичи е еден од најголемите неодамнешни писатели на африканскиот континент.

Со силно пишување, авторот создава приказни кои пленатлуѓе од сите возрасти, вклучително и млади луѓе.

Во Hibisco Roxo ја имаме Камбили, 15-годишно девојче во криза со нејзиниот религиозен и семеен контекст. Нејзиниот татко, успешен човек во индустријата, е екстремно христијанин и на крајот се одрекува од дел од семејството поврзано со локалните традиции.

Со мешање на фикцијата и автобиографските елементи, Чимаманда претставува Нигерија на денешницата, покажувајќи неговите богатства и противречности .

6. Coraline, од Нил Гејман

Фановите на малку макабри и застрашувачки приказни сигурно ќе уживаат во Coraline . Книгата е напишана од Британецот Нил Гејман, а првпат е објавена во 2002 година.

Коралин е девојка која е уморна од својот живот и семејството. Таа потоа открива портал и завршува во друга димензија, каде што има други родители и соседи и се е многу чудно.

Таму се случуваат бизарни работи и ќе треба да има многу храброст и верувајте во нејзината интуиција да излезе од овој свет.

Ова е фикција, фантазија и хорор книга за деца и млади која освои анимирана верзија во кината, која исто така беше многу успешна.

2>7. Викај ме по твоето име, од Андре Ациман

Елио е тинејџер кој го поминува својот одмор во куќата на неговите родители на плажа на италијанскиот брег.

Таткото, писател, добива посета од Оливер, млад литературен чирак, кој ево место да ви помогне како асистент. На почетокот, Елио и Оливер не се согласуваат, но набрзо се појавува врска меѓу нив, а потоа страст.

Книгата се занимава со важни теми како што се откритието на љубовта и загубата , покрај хомосексуалноста, на лесен и позитивен начин.

Напишано е од Египќанецот Андре Ациман и во 2018 година излезе филм според романот.

8. Девојката што украла книги, од Маркус Зусак

Успешна книга меѓу тинејџерите е Девојката што украла книги од Австралиецот Маркус Зусак. Романот пристигна во Бразил во 2007 година, две години по неговото објавување.

Раскажувањето се одвива во Нацистичка Германија , во доцните 30-ти и раните 40-ти. Ја следиме Лизел Мемингер, 10- годишно девојче кое, откако ќе остане сирак, почнува да живее со друго семејство.

Лизел е страсна за литературата и наоѓа магичен свет во книгите. Така, тој почнува да краде книги од домовите на луѓето.

Друг суштински лик е самата Смрт , која ја посетува девојката и ја раскажува приказната.

9. Никој не станува вистински возрасен, од Сара Андерсен

Во овој графички роман на Американката Сара Андерсен, животот на возрасните е прикажан со иронија, добар хумор и доза на трагедија.

Неговата работа стана позната на Фејсбук, каде допре до огромен број луѓе кои се идентификуваа сокарактерот. Така, во 2016 година писателот ја издаде книгата.

Важните прашања, особено за младите луѓе, како што се прифаќањето, врските, самопочитта и мотивацијата се третираат со искреност.

2>10. Персеполис, од Марјани Сатрапи

Иранката Марјани Сатрапи раскажува за нејзиното комплицирано детство во Иран откако шиитскиот фундаменталистички режим ја презеде власта, кој наметна различни правила и забрани.

Таа, која потекнува од модерно и политизирано семејство, промените ги чувствува од прва рака. Затоа нејзините родители ја испраќаат во Европа како тинејџерка.

Марјани сепак се враќа во Иран, но потоа конечно се населува во Франција.

Овие доаѓања и заминувања, чувството на несоодветност и иранската политичка и социјална реалност се прекрасно снимени во оваа забавна и тапа работа.

11. Kindred - Ties of Blood, од Октавија Батлер

Напишана во 70-тите од северноамериканката Октавија Батлер, ова не е нужно книга за тинејџери, но може да биде многу интересна за младите луѓе.

Авторката е една од првите жени што напиша научна фантастика и се занимава со патување низ времето.

Со динамично и привлечно пишување, ние сме пренесени во светот на Дана , црнка која живее во 70-тите години во САД.

Одеднаш таа почнува да страда од несвестици кои ја носат до крајот на 19 век вофарма за робови на југот на неговата земја. Таму, таа ќе мора да се справи со безброј пречки за да остане жива.

Суштинска книга која зборува за структурниот расизам и историја на емотивен начин.

Исто така види: 8 песни за мајки (со коментари)

12. Moxie: When Girls Go to Fight, од Џенифер Матје

Ова е книга наменета за тинејџерки, која му пристапува на феминизмот од перспектива на зајакнување и борба .

Издаден е во 2018 година од Џенифер Матје и раскажува за Вивијан, девојка уморна од минување низ непријатни и сексистички ситуации во своето училиште. Така, таа го спасува минатото на нејзината мајка, која веќе се борела во феминистичката кауза, и прави фанзин.

Со дистрибуирање на фанзинот анонимно, девојката не замислила дека ќе биде толку успешен и дека би започнала вистинска трансформација во светот.колеџ.

Книгата е адаптирана за кино и е достапна на Нетфликс.

13. Торто Арадо, од Итамар Виера Јуниор

Се смета за еден од најдобрите романи во актуелната бразилска литература, Торто Арадо од Итамар Виеира Јуниор од Баија, е книга што плени дури и за младите луѓе.

Заплетот се одвива во североисточната заднина и ја следи драмата на сестрите Бибијана и Белонисија, обележана со настан во детството кој ги трансформира нивните животи.

Добитник на важни награди, книгата стана бестселер, што е одличен начин за размислувањетеми како што се современото ропство, угнетувањето и борбата за опстанок .

14. Maus, од Арт Шпигелман

Ова е уште еден стрип во стилот на графички роман кој заслужува да го прочита секој млад возрасен.

Издаден од Арт Шпигелман во два делови во доцните 80-ти и раните 90-ти, Маус ја раскажува тажната приказна за борбата и упорноста на Владек Шпигелман, таткото на писателот, кој преживеал концентрационен логор .

Исто така види: 27 филмови базирани на вистински настани кои се многу емотивни

Во заплетот, Евреите се претставени како стаорци, додека нацистичките Германци се мачки, а Полјаците се свињи.

Добитник на Пулицеровата награда во 1992 година, ова е дело кое стана вистинска класика>15. Батала!, од Танија Александар Мартинели и Валдир Бернардес Џуниор.

Напишано од Танија Александар Мартинели и Валдир Бернардес Џуниор, ова е книга која се занимава со секојдневниот живот на Бразилските периферии и теми како што се расизмот, полициското угнетување, трговијата со луѓе и социјалната нееднаквост. Сепак, тоа покажува и како младите луѓе наоѓаат поддршка во уметноста за да се соочат со овие огромни предизвици.

Книга што секој тинејџер треба да ја прочита, без разлика на нивната реалност, бидејќи волшебно го прикажува личниот раст на секој лик, нивните откритија во адолесценцијата и односите со колективот.

Исто така можеби ќе ве интересира :

  • Throne of Glass: The Right Order ofчитање на сагатаPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.