Документарен Демократија на работ: филмска анализа

Документарен Демократија на работ: филмска анализа
Patrick Gray

Документарниот филм Vertigo Democracy , продуциран од Нетфликс и објавен во 2019 година, го режираше режисерката Петра Коста. Долгометражниот филм го раскажува процесот на политичка криза доживеан за време на последниот период на владата на ПТ и импичментот на тогашната претседателка Дилма Русеф.

Со личен поглед, Петра ја раскажува својата визија за деликатниот момент во кој земјата ја доживуваше и ја снима поларизираната реалност што беше воспоставена.

Филмот беше номиниран за Оскар 2020 година во категоријата најдобар документарен филм и се најде на листата на Њујорк Тајмс за најдобри филмови на годината.

Работ на демократијатаА

Внимателна анализа на настаните што доведоа до изборот на Жаир Болсонаро, популистичкиот претседател на Бразил, овој застрашувачки документарец е најстрашниот филм на годината.

Анализа на документарниот филм Демократија во вртоглавица

Со интимен и личен тон, филмот на Петра Коста користи моќни слики кои го сумираат еден од периодите на најголемите политички превирања во Бразил.

Во текот на продукцијата ја гледаме кревкоста на релативно неодамнешната демократија и политичката поларизација помеѓу десницата и левицата која обезбедува средина за подемот на екстремната десница во Бразил .

Изградбата на документарецот

За да ја раскаже оваа приказна, Петра носи на екранот сè, од јавни настани како што е гласањето за процесот на импичмент на Дилма Русеф до маршовите на улиците за и против импичмент што се одржаа помеѓу 2013 и 2016 година. 3>

Покрај овие архивски снимки, режисерот користи политички записи од зад сцената, извадоци од телевизиски извештаи, интервјуа и лични снимки.

Во текот на филмот, гласовната нарација на Петра ја води приказната. Според англискиот весник The Guardian:

Во текот на процесот, гласот на Петра додава форма, но не претерано навлегува за да дозволи приказната да се раскаже со моќната компилација на оригинален и архивски материјал. , слики снимени во среде немири илиснимен со беспилотни летала стотици метри над Бразилија.

Овој континуиран контраст помеѓу да се биде близок и во борба, но во исто време да се биде на врвот, се огледува низ перспективата на режисерот, секогаш истовремено дел од приказната и далечен набљудувач.

Посета на минатото

Со цел да се обидеме да разбереме како стигнавме до каде што сме, Педра Коста предлага нуркање во политичката историја на земјата од последните децении и особено ги прикажува тешките времиња доживеани за време на воената диктатура.

Исто така види: 13 неверојатни легенди на бразилскиот фолклор (коментирани)

Нејзината временска рамка започнува во седумдесеттите години со политички прогон и напредува до апсењето на поранешниот претседател Лула и инаугурацијата на Серџо Моро како Министерот за правда од Жаир Болсонаро.

Петра има привилегиран пристап до тогашните претседатели и добива серија интервјуа и сведоштва кои помагаат да се состави наративот за разбиена земја .

Личен извештај

Филмот не е непристрасен . Преку самите изјави на Петра, кои раскажуваат во прво лице, го согледуваме влијанието на политичките настани врз Бразилците.

Во првите минути од филмот, имаме навестување за блискиот афективен однос што филмаџија останува на темата што ја одбрал да се осврне, неговиот глас исклучен заклучува:

Бразилската демократија и јас сме речиси на иста возраст и мислев дека во нашите 30-ти и двајцата ќе бидеме на копноцврсто.

Веднаш на почетокот на приказната ја забележуваме усогласеноста на Петра и нејзините родители со левото крило, правејќи го филмот не само политички рекорд, туку и лична сметка .

Документарецот ја открива, инаку, биографијата не само на режисерката, туку и на нејзиното блиско семејство: родители, баби и дедовци, чичковци и братучеди.

Контроверзиите што ги покрена документарецот

Во Демократијата на вртоглавица се чини дека институциите на моќта се ставени на тест додека постои очигледно демонтирање на јавните институции кои претходно се сметаа за цврсти.

Петра ги критикува нападите на печатот и е сведок на заканата од враќање на цензурата, покрај назадувањето во однос на науката и културата.

Последните денови на Дилма на власт

Снимателот, исто така, ја нагласува изолацијата на политичарот на екранот на Дилма Русеф, која се наоѓа себеси во ќош и без сојузници за време на процесот на одземање на нејзиниот мандат.

Поранешниот претседател неодамна објави белешка по објавувањето на номинацијата за Оскар наведувајќи дека

Филмот го прикажува моето отстранување од власт и како навредливите медиуми, бразилската политичка и економска елита ја нападнаа демократијата во земјата, што резултираше со подем на екстремно десничарски кандидат во 2018 година.

Филмот, кога потврдува дека имало државен удар, исто така ја доведува во прашање делумната улога на тогашниот судија Серџо Моро на чело на истрагите на операцијатаЛава Јато.

Од локалното до универзалното

И покрај тоа што прикажува локален политички и историски момент, на некој начин записите на Петра сведочат за демократијата која е во вртоглавица во низа земји во светот.

Исто така види: Конто Амор, од Кларис Лиспектор: анализа и интерпретација

Сведоци сме на подемот на екстремната десница и популизмот во различни делови на светот, што доведува до растечка политичка поларизација.

Успех со јавноста и двојноста на критиката

И покрај тоа што доби низа критики среде море од пофалби, според платформата за стриминг Нетфликс, The Edge of Democracy беше успешен кај јавноста.

Продукцијата го зазеде второто место како најгледан документарен филм од Бразилците во текот на 2019 година. Филмот на Петра беше само зад насловот Нашата планета .

Меѓу критичарите на продукцијата главните обвинувања се фактот дека наративот е манихејски (избирајќи девојки и негативци со едноставност), делумен (пристрасен кон идеите на Петра и нејзините родители) и фантазија.

Која е Петра Коста?

Ана Петра Коста е ќерка на милитантни родители. Политичарот Маноел Коста Јуниор и социологот и новинарка Марилија Андраде беа дел од ПЦДОБ за време на воената диктатура.

Снимателот е и внука на Габриел Донато де Андраде, еден од основачите на мултинационалната градежна компанија Андраде Гутиерез.

Роден во Бело Хоризонте во 1983 година, Петратаа веќе имаше снимено два играни филма пред документарниот филм Вертиго демократија .

Снимателот е името зад филмот Елена ( 2012) - нејзиниот прв игран филм - и Олмо и галебот (2014).

Со Елена Петра ги доби наградите за најдобар документарен филм на филмски фестивали. Бразилија и Хавана. Со својот втор филм, таа ја однесе наградата за најдобар документарен филм на фестивалот во Рио.

36-годишната девојка беше номинирана за Оскар за прв пат со нејзиниот најнов документарен филм Democracia em вртоглавица.

Желбата да се создаде дело кое се занимава со поновата историја на Бразил произлезе од инспирацијата на документарниот филм Битката кај Чиле , каде режисерот Патрисио Гузман ги раскажува настаните што претходеле војската за државен удар во вашата земја.

Факт лист

Оригинален наслов Democracy on the vertigo ( Работ на демократијата )
Објавување 19 јуни 2019 година
режија Петра Коста
Сценарист

Петра Коста

Ко-сценаристи: Керол Пирес, Дејвид Баркер, Моара Пасони

Жанр Документарен
Времетраење 121 минута
Награди

Номиниран за најдобар документарен филм на филмскиот фестивал Санденс

Номиниран за Оскар 2020 година за најдобар документарен филм

Видете исто така :
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.