Катедралата Бразилија: анализа на архитектурата и историјата

Катедралата Бразилија: анализа на архитектурата и историјата
Patrick Gray

Митрополитската катедрала е споменик создаден во главниот град на земјата, Бразилија, и е дизајниран од архитектот Оскар Нимаер . Зградата се смета за уметничко дело одвнатре и однадвор.

Благодарение на овој проект Нимаер ја доби највисоката награда во архитектурата (Прицкеровата награда, во 1988 година).

Црквата ја се наоѓа на плоштадот за пристап, веднаш до Esplanada dos Ministérios, место предложено од урбанистичкиот планер Лусио Коста, и беше отворено на 31 мај 1970 година.

Следејќи го модернистичкиот стил, конструкцијата има шеснаесет колони од бетон што се спојува во централен круг. Заштитник на Бразилија (и, следствено, Катедралата) е Носа Сенхора Апарецида, исто така светец-заштитник на Бразил. Храмот има оригинална реплика на светецот, која се наоѓа во Апарецида (Сао Паоло).

Исто така види: Филмот на Нетфликс The House: анализа, резиме и објаснување на крајот

Надворешен поглед на катедралата во Бразилија.

Историја

Официјалното име на црквата дизајнирана од Нимаер е Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida .

Камен-темелникот на храмот во Бразилија бил поставен на 12 септември 1958 година. Структурата била подготвена околу два години подоцна, во 1960 година. Инаугурацијата, всушност, се случи десет години подоцна, на 31 мај 1970 година.

Црквата има капацитет да прими четири илјади луѓе. Моментално е целосно функционален, со дневни миси од вторник до петок (во 12:15 часот).Сабота (во 17 часот) и неделите во три пати (8:30, 10:30 и 18 часот).

Кој ја потпишал структурната пресметка што дозволила изградба на катедралата идеализирана од Нимаер бил инженерот Хоаким Кардозо. Зградата е една од иконите на модернизмот која слави изобилство на облини и слобода на формата.

Четири бронзени скулптури, високи 3 метри, од Алфредо Чешиати беа поставени надвор од црквата, кои ги претставуваат евангелистите Матеј, Марко, Лука и Јован. Со делото соработуваше и уметникот Данте Кроче. Бидејќи евангелистите први ја забележале историјата на Исус Христос на Земјата, во статуите тие носат свитоци во рацете.

Скулптури надвор од црквата кои ги претставуваат евангелистите (авторство на Алфредо Чешиати). 3>

Катедралата во Бразилија беше избрана од жителите како чудо број еден на градот, како една од главните туристички атракции на главниот град на земјата.

Зградата беше наведена од Институтот за историски и Artistic Heritage Nacional на 19 ноември 1991 година.

Главни карактеристики на архитектурата на катедралата во Бразилија

Структурата на црквата

Катедралата зафаќа кружна област од ​70 метри во дијаметар. Секоја од шеснаесетте бетонски столбови што ја сочинуваат структурата е висока 42 метри и тежи деведесет тони.

Слика од огромните столбови набетон за поддршка на катедралата.

Ѕвона и кула

Црковните ѕвона, со големи размери и електронски контролирани, се изработени од бронза и се донирани од Владата на Шпанија. Последователно, ѕвоната биле именувани како Санта Марија, Пинта, Нина (во чест на каравелите на шпанскиот морепловец Кристофер Колумбо) и Пиларика (референца на Носа Сенхора до Пилар, светец од фундаментално значење во Шпанија).

Кулата што ги потпира камбаните - позната како камбанарија - е висока 20 метри. Од 1987 година, камбаните бијат секој ден во точно три пати: во шест, во дванаесет и во шест часот.

Ѕвоната на катедралата ги донира Владата на Шпанија. Четирите ѕвона беа крстени како Санта Марија, Пинта, Нина и Пиларика.

Крстот

Крстот што ја круниса црквата е висок 12 метри и е поставен на 21 април 1968 година, откако беше благословен од папата Павле VI. Внатре во крстот има два скапоцени камења: фрагмент од Крстот Христов и Пекторален крст на првиот Архиепископ Бразилија.

Крстот на врвот на црквата, благословен од папата Павле VI.

Рефлектирачкиот базен

Околу црквата има широк плиток рефлектирачки базен (длабок околу 40 сантиметри) и широк 12 метри. Резервоарот има капацитет од еден милион литри вода.

Вамените прозорци

Првично црквата била опкруженасо безбојно стакло, огромното количество стакло беше стратегија избрана од архитектот да го осветли просторот со природна светлина. Витражните прозорци дизајнирани од Маријана Перети зафаќаат површина од 2.000 квадратни метри.

Исто така види: Jesus Chorou од Racionais MC (значењето на песната)

Внатрешност: катедралата гледана одвнатре

Внатрешноста на црквата обединува низа извонредни дела уметност од бразилски и меѓународни уметници. Олтарот го подарил папата Павле VI.

Столб и плочки од Атос Булкао

Атос Булкао се потпишал на плочката присутна во Крстилницата и на сетот од десет слики во акрилна боја на мермерна чинија бело. Овој втор сет претставува делови од животот на Марија, мајката на Исус.

На столбот на храмот, библиски сцени прикажани од Атос Булкао.

Композицијата на плочки по авторство на Athos Bulcão.

The via crucis според Ди Кавалканти

The via crucis е дело насликано од прославениот бразилски уметник Di Cavalcanti . Има петнаесет слики кои ги прикажуваат Станиците на Крстот, патот по кој тргнал Исус, со крстот, од моментот на неговата осуда до распнувањето на планината Голгота.

Сликата Пат crucis направен од уметникот кариока Ди Кавалканти.

Репликата на Pietà

Внатре во капелата има реплика на скулптурата Pietà, од италијанскиот уметник Микеланџело. Оригиналната скулптура може да се најде во базиликата Свети Петар воКалинка. Репликата присутна во Бразилија беше донирана на катедралата од брачниот пар Пауло Ксавиер и Кармем Морум Ксавиер и пристигна во главниот град на земјата на 21 декември 1989 година.

Парчето траеше три години за да биде произведен од Музејот на Ватикан. со мермер во прав и смола. Ова е прва реплика точно како оригиналот. Делото тежи шестотини килограми и е високо 1,74 метри.

Репликата на Пиета, сместена во внатрешноста на катедралата.

Скулптури присутни во наосот од Алфредо Чешиати

Внатре во наосот на црквата има скулптури на три ангели кои лебдат, обесени со челични кабли. Автор на делото е скулпторот од Минас Жераис, Алфредо Чешиати. Димензиите и тежината на скулптурите се зачудувачки: долги 2,22 м, а најмалата 100 кг, долга 3,40 м и просечната 200 кг и должината е 4,25 м и најголемата 300 кг.

Скулптури виснати од челик кабли, внатре во катедралата, изработени од скулпторот Алфредо Чешиати од Минас Жераис.

Вамените прозорци од Маријана Перети

Обојените витражи беа поставени дури во 1990 година (проѕирните прозорци беа покриен со фиберглас) и неодамна доби реставрација. Боите во внатрешноста на црквата варираат, благодарение на огромните витражи, во зависност од времето од денот, што овозможува синестетичко искуство. Севкупно, има шеснаесет парчиња фиберглас дизајнирани од француско-бразилскиот уметникМаријана Перети, единствената жена во тимот на Нимаер.

Шарените витражи на катедралата, дизајнирани од уметникот Маријана Перети.

Реновирањето на црквата

Катедралата доби обемно реновирање, кое траеше вкупно три години (2009-2012) и чинеше околу 20 милиони R$.

Работите опфатија ново сликање на целата црква, обновување на статуите на евангелистите, замена на каблите што ги поддржуваат ангелите, обновување на водното огледало, замена на витраж, ревитализација на пристапната рампа, камбанаријата и ѕвоната.

Катедралата Бразилија гледана одозгора

Ако црквата дизајнирана од Нимаер е веќе неверојатна гледана одоздола, замислете ги скапоцените агли што ги дава погледот на споменикот одозгора.

Митрополитската катедрала Носа Сенхора Апарецида гледана одозгора.

Архитектонскиот проект на Оскар Нимаер

Оскар Нимаер беше архитектот избран да ја подигне зградата на катедралата во главниот град на земјата. Изградбата на црквата посветена на Пресвета Богородица Апарецида траеше извесно време за да се заврши (1959-1970).

Бројот четири љубопитно се појавува неколку пати во црквата. Има скулптури од 4 апостоли, 4 ѕвона, 16 бетонски столбови (4×4) кои ја поддржуваат катедралата и 4 ангели (три суспендирани ангели плус четврти, ангел чувар).

Првата фаза од изградбата траеше шест месеци и ја разбрал зградата на наструктурата на главниот кораб (1959-60), остатокот е завршен помеѓу 1969 и 1970 година. За изградбата, архитектот изјавил:

„Мислев дека катедралата може да одрази, како голема скулптура, идеја религиозно, момент на молитва, на пример. Го дизајнирав да биде кружен, со заоблени столбови кои се издигнуваат кон небото, како гест на протест и комуникација.“

Запис на архитектот одговорен за проектот, Оскар Нимаер, за време на изградбата на црквата

Црквата стана икона на главниот град и задолжителна точка за посета на туристите.

Цртеж на катедралата во Бразилија

Некои велат дека Нимаер, при дизајнирање на зградата, инспирирана од сликата на трнната круна на Христос во Страдањето , друга теорија е дека зградата наликува на рацете испружени во форма на молба.

Еве една од цртежите што архитектот ги направил додека го чкртал проектот:

Скица на митрополитската катедрала Носа Сенхора Апарецида направена од архитектот Оскар Нимаер.

Во различните интервјуа дадени од тимот што ја изгради катедралата, можно е да се долови малку од духот на сегашното време кај оние што ја изградија Бразилија, град изграден практично од ништо на село.

„Кога ќе направам јавна зграда, како оваа едно, замислувам дека најсиромашниот што оди таму, што ја гледа зградата, а не воопшто нема да ја користи оваа зграда (другите ќе заработат)тој барем го има тој момент на задоволство, да види нешто различно, да праша: „Што е ова?. Значи Архитектурата е полна со тајни. Луѓето сакаат да го гледаат шоуто. На пример, катедралата во Бразилија, оние кои ја гледаат и не ја знаат мислат дека е многу комплицирана за изградба. Беше многу едноставно. Колоните ги вградивме во земја, ги префабрикувавме и ги суспендиравме. Катедралата е подготвена!"

Видете исто така
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.