15 seritë më të mira LGBT+ që duhet të shihni

15 seritë më të mira LGBT+ që duhet të shihni
Patrick Gray

Serialet LGBT (ose LGBTQIA+) kanë fituar gjithnjë e më shumë hapësirë ​​në shërbimet e transmetimit, si Netflix, HBO Max dhe të tjerë.

Çështjet që përfshijnë komunitetin homoseksual, lezbike, transgjinor dhe orientime të tjera afektive-seksuale aspektet janë të pranishme në shumë prodhime të kohëve të fundit ose të vjetra.

Këto qasje janë të rëndësishme për të sjellë përfaqësim dhe për t'i dhënë shikueshmëri temës, duke kontribuar në përballjen e paragjykimeve dhe duke treguar histori të ndryshme të njerëzve që luftojnë çdo ditë për të drejtën e ekzistenca dhe dashuria.

1. Heartstopper

Ku të shikoni: Netflix

Heartstopper është një serial që ka qenë i suksesshëm në Netflix. I nisur në vitin 2022, prodhimi bazohet në veprën letrare të autores angleze Alice May Oseman.

Seriali luajnë Charlie dhe Nick, shokë të shkollës së mesme që jetojnë në botë të kundërta. Ndërsa Charlie është introvert dhe i ëmbël, Nick është popullor dhe llafazan.

Të dy afrohen më shumë dhe zhvillojnë një miqësi, e cila gradualisht kthehet në diçka më shumë, duke na treguar zbulimet, sfidat dhe pasiguritë e dashurisë.<1

2. Pozë

Ku të shikoni: Netflix

Shiko gjithashtu: 26 filmat më të mirë aksion për t'u parë në Netflix

Ky është një serial që tregon në mënyrë sensacionale kulturën LGBTQIA+, veçanërisht të transeksualëve dhe transvestitëve afrikano-amerikanë, në vite Vitet 80 dhe 90.

Me një shumicë femrash trans, narrativa zhytet në universin e vallëzimeve dhe klubeve të natës LGBT.trans dhe homoseksualë që jetojnë së bashku, në një qëndrim rezistence dhe pranimi.

Janë 3 sezone që ndjekin aventurat, dashuritë, dilemat, vuajtjet dhe betejat e një grupi njerëzish që bëhen një familje e vërtetë.

Sezoni i parë mori shumë vlerësime pozitive, duke fituar çmime të rëndësishme si Golden Globe. Prodhimi është i disponueshëm në Netflix.

3. Veneno

Ku mund të shikoni: HBO

Jeta e Cristina Ortiz, transeksuales së famshme spanjolle të viteve '90, tregohet në këtë serial të jashtëzakonshëm të publikuar në tetor 2020

Frymëzuar nga libri ¡Digo! As puta as Santa. Las memorias de La Veneno, nga Valeria Vegas, seriali mbulon në 8 episode trajektoren e Cristina, e lindur në jug të Spanjës në 1964 në një familje konservatore dhe e cila u bë një ikonë e kulturës trans. në vend.

Regjia është nga Javier Ambrossi dhe Javier Calvo dhe produksioni mund të shihet në HBO.

4. Mëngjeset e shtatorit

Ku mund të shikoni: Amazon Prime Video

Prodhuar nga Amazon Prime Video, Mornings of September sjell Liniker në rolin e Cassandra, një trans. grua që fiton jetesën si një vajzë me motor dhe ëndërron të bëhet një këngëtare e madhe.

Jeta e saj po ndryshon dhe gradualisht fillon të arrijë qëllimet e saj kur mëson se ka një djalë, rezultat i një lidhje me Leide, një ish-të dashurën e vjetër.

5. Ditarët e AnditWarhol

Ku mund të shikoni: Netflix

Seriali dokumentar Ditarët e Andy Warhol transmetuar në Netflix në mars 2022 dhe tregon për jeta e një prej artistëve më të njohur të shekullit të 20-të, amerikanit Andy Warhol.

Ai filloi të shkruante ditarë në vitin 1968, pasi pësoi një sulm dhe u pushkatua. Kështu, ky material u shndërrua në një libër në vitin 1989 dhe së fundmi u përshtat në një format serial, me regji të Andrew Rossi.

Janë 6 kapituj që mbulojnë trajektoren e artistit, procesin e tij krijues, shqetësimet e tij për seksualitetin dhe Marrëdhënie homoafektive.

Një prodhim shumë i realizuar që vlerëson punën dhe jetën e gjeniut dhe ka marrë lëvdata.

6. Toda Forma de Amor

Ku mund të shikoni: Globoplay

Me regji nga Bruno Barreto, ky serial brazilian i nisur në vitin 2019 sjell një panoramë të marrëdhënieve të dashurisë që ikin nga heteronormativiteti.

Komploti sillet rreth një grupi pacientësh të psikologes lezbike Hanna. Kështu, ne ndjekim jetët dhe dramën e meshkujve homoseksualë, femrave trans, ndërsues dhe androgjenëve. Ekziston edhe një kontekst i vrasjeve të LGBT-ve në klubin imagjinar të natës Trans World, në São Paulo.

7. Special

Ku mund të shikoni: Netflix

Krijuar nga Ryan O'Connell, ky serial amerikan paraqet Ryan, një djalë të ri homoseksual që ka paralizë cerebrale të lehtë dhe që vendos të luftojë përautonomi dhe kërkimi i një marrëdhënieje.

Ka dy sezone në Netflix, ku ne e shoqërojmë të riun në sfidat dhe arritjet e tij. Seriali është interesant sepse trajton homoseksualitetin e një personi me aftësi të kufizuara, duke treguar se secili ka të drejtë të lidhet dhe të jetojë përvoja të reja dhe të ndryshme.

8. It's a Sin

Ku të shikosh: HBO Max

Ky prodhim u publikua në vitin 2021 dhe mund të shikohet në HBO. Ajo zhvillohet në vitet 1980 dhe fillim të viteve 1990 në Londër. Duke përshkruar jetën e një grupi të rinjsh homoseksualësh, rrëfimi lëviz duke treguar ndikimin e epidemisë së HIV në këtë periudhë në komunitet.

Idealizimi është nga Russell T Davies dhe ka vetëm 5 episode që tregojnë forcën dhe guximi i këtyre miqve në mes të kaq shumë sfidave.

9. Edukimi seksual

Ku të shikoni: Netflix

I suksesshëm në Netflix, Edukimi seksual është një serial i idealizuar nga Laurie Nunn që tregon jeta e përditshme e një grupi adoleshentësh në shkollën e mesme në SHBA.

Siç është tipike në moshën e tyre, ata po merren me shumë zbulime, duke njohur trupin dhe dëshirat e tyre. Otis, protagonisti, është djali i një terapisti seksi dhe në një moment ai fillon të shohë edhe kolegët e tij, duke u përpjekur t'i ndihmojë ata të zgjidhin problemet e tyre të marrëdhënies dhe seksualitetit.

Historia sjell shumë personazhe dhe tema të ngjashme. ndaj komunitetit LGBTnuk janë lënë jashtë, padyshim.

10. Euphoria

Ku të shikoni: HBO Max

Një nga serialet më të ndjekura të HBO është Euphoria . Produksioni paraqet disa personazhe të rinj dhe dilemat e tyre, duke trajtuar çështje të tilla si marrëdhëniet me drogën, seksualitetin, çrregullimet mendore dhe kërkimin e ekuilibrit.

Protagonisti është Rue Bennett (luajtur nga Zendaya), një vajzë që largohet nga klinikë rehabilitimi e gatshme për të bërë një jetë "të pastër". Rue takon Jules në shkollë, një adoleshente trans me të cilën ajo përfshihet në mënyrë romantike.

11. Queer as a Folk

Një nga seritë e para që tregon universin LGBT+ është Queer as Folk , i cili u transmetua në vitet 2000, duke mbetur deri në vitin 2005.

Prodhuar në partneritet midis Kanadasë dhe SHBA-së, ai u krijua nga Ron Cowen dhe Daniel Lipman dhe përshkruan një grup homoseksualësh dhe lezbikesh që jetojnë në Pittsburgh, Pennsylvania.

Rëndësia e serialit është jep evidente për shkak të mënyrës se si trajtohet homoseksualiteti, duke shfaqur njerëzit e thjeshtë dhe pa iu drejtuar skenave të turpshme në një kohë kur debati dhe përfaqësimi në televizion ishte ende i rrallë.

12. Chronicles of San Francisco

Ku mund të shikoni: Netflix

Me titullin origjinal të Tales of the city , seriali mbërriti në Netflix në 2019. Gjëja interesante është se bazohet në veprën letrare me të njëjtin emër nga Armistead Maupin, i cili e shkroi atë në kapituj midis 1978 dhe2014 dhe shfaq për herë të parë një protagonist transgjinor.

Historia zhvillohet në SHBA dhe tregon një grup njerëzish që jetojnë në një konvikt në San Francisko, një qytet ku ka një mbizotërim të LGBTQ+ komuniteti.

13. Will & Grace

Sitcom Will & Grace është një nga serialet më qesharake me personazhe LGBT. I lançuar në vitin 1998, ky prodhim ka jo më pak se njëmbëdhjetë sezone dhe ishte i suksesshëm në vitet 2000.

Në të ne ndjekim rutinën e Will, një djalë i ri homoseksual dhe avokat, dhe mikut të tij Grace, një dekorues i hebrenjve origjina . Të dy ndajnë një apartament dhe dhimbjet dhe gëzimet e jetës.

Çështje të tilla si martesa, marrëdhëniet, ndarja, marrëdhëniet e rastësishme dhe universi hebre dhe homoseksual janë të pranishëm dhe i japin tonin kësaj komedie.

2> 14. The L Word (Generation Q)

Ku mund të shikoni: Amazon Prime Video

Premierë në 2004, ky serial i Amerikës së Veriut ka 6 sezone dhe doli në transmetim deri në vitin 2009. Në të shohim një grup grash lezbike dhe biseksuale që jetojnë në Los Anxhelos, si dhe personazhe trans.

Shiko gjithashtu: Zhanret e filmit: 8 lloje filmash dhe shembuj

Temat delikate si amësia, fekondimi artificial, dyshimet për seksualitetin dhe madje edhe alkoolizmi shfaqen në narrative me qëllim që audienca të reflektojë mbi realitete të ndryshme.

15. Portokallia është e zeza e re

Ku mund të shikoni: Netflix

E njohur edhe me akronimin OITNB , ky serialbaste mbi universin e burgjeve të Amerikës së Veriut për të treguar jetën e përditshme të një grupi grash, mosmarrëveshjet dhe shoqërimin e tyre.

Piper Chapman është një grua që në të kaluarën kreu një krim duke marrë një valixhe plot me para droge në kërkesën e ish-të dashurës suaj. Fakti që ka ndodhur shumë vite më parë, një ditë kthehet për ta munduar.

Kështu, ajo vendos të dorëzohet në polici dhe burgoset për 15 muaj, kohë gjatë së cilës gjen realitete shumë të ndryshme në penitenciary.

Seriali i krijuar nga Jenji Kohan mund të shihet në Netflix.

Shih edhe përmbajtje të tjera që mund t'ju interesojnë :

40 Filma me temë LGBT+ për reflektim mbi diversitetin
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.