25 книги што мора да ги прочитате пред да умрете

25 книги што мора да ги прочитате пред да умрете
Patrick Gray

Содржина

видео од професорот Родриго Петронио, од Casa do Saber, за работата.SAPIENS: A BRIEF HISTORY OF HUMANITY

Не е лесна задача да се изберат најдобрите книги за читање барем еднаш во животот.

На крајот на краиштата, националната и странската литература е исполнета со безброј дела од големо значење и важност, како за критички и за јавноста.

И покрај тоа, избравме 21 признат наслов низ годините кои ги освоија читателите ширум светот.

Делата наведени овде не следат хронолошки редослед или „важност“.

1. Сто години самотија, од Габриел Гарсија Маркез

Сто години самотија е една од оние книги кои засекогаш остануваат да одекнуваат во нашите животи.

Напишана од Колумбиецот Габриел Гарсија Маркез и објавена во 1967 година, таа е дел од уметничката и литературната нишка позната како „фантастичен реализам“ или „магичен реализам“.

Оваа книга стана една од најголемите класици на книжевната историја на семејството Буендија во текот на еден век.

Поставката е Макондо, измислен град основан од патријархот Хозе Аркадио Буендија.

Се случуваат најразновидните и најнеобични ситуации таму. , прикажувајќи микрокосмос на болките и убавините на латиноамериканската култура, особено на колумбиската.

Книга за читање и за маѓепсување од способноста на авторот да создава сцени каде што реалноста, утопијата и имагинацијата се мешаат во извонредно начин.

2. Постхумни мемоари на Брас Кубас, од Мачадо депосебен извештај за трагедијата во животот на едно едноставно девојче, додека светот се распаѓаше.

Приказна за да не заборавиме што можат да предизвикаат наци-фашистичките идеи кога ќе се доведе до крајност.

17. Персеполис, од Марјане Сатрапи

Персеполис е стрип за возрасни од Иранката Марјане Сатрапи. Тоа е признато дело од ваков вид, наречено и „графички роман“.

Марјане раскажува за нејзиниот живот уште од детството, кога во 1979 година избувна Исламската револуција. во Иран .

Така, го следиме девојчето и нејзиниот однос со родителите, со нејзините пријатели и со драматичните настани што се случуваа во нејзината земја. Насловот Персеполис се однесува на истоимениот град на Персиската империја, кој бил антички главен град.

Книгата беше многу успешна, бидејќи успева да пренесе со емоции, критичко позиционирање а хуморот е важен дел од источната историја. Затоа, во 2007 година беше адаптиран за кино во анимација.

18. Só Garotos, од Пети Смит

Исто така автобиографски, Só Garotos е напишана од северноамериканската панк пејачка Пети Смит и објавена во 2010 година.

Пати пишува за нејзината врска со фотографот Роберт Меплторп, кој почина во 1989 година како последица од СИДА.

Тоа е интересна книга не само од биографска гледна точка, туку и за разбирање на настаните и трансформациите преку кои општествотоод 1960-тите па наваму.

Во 2010 година ја освои Националната награда за книга во категоријата не-фикција.

19. Terra Sonâmbula, од Mia Couto

Еден од најпознатите романи на прославената мозамбиканска писателка Mia Couto е Terra Sonâmbula . Објавена во 1992 година, ја доби Националната награда за белетристика од Здружението на писатели на Мозамбик, покрај други важни награди.

Приказната е раскажана на многу лирски начин и е така многу поврзано и со традиционалните африкански басни и со современата литература, исто така користејќи неологизми, односно „измислени“ зборови.

Во него ја следиме траекторијата на едно момче и еден постар маж, двајцата кои бегаат од граѓанската војна во Мозамбик . Двајцата се среќаваат во овој деликатен момент и почнуваат да се поддржуваат еден со друг и да измислуваат нови светови откако ќе најдат дневник полн со приказни.

20. Сидарта, од Херман Хесе

Се смета за одлична книга од неколку генерации, Сидарта е напишана од Германецот Херман Хесе и објавена во 1922 година.

Авторот бил инспириран од ориенталната култура да го напише овој наратив кој е измешан со приказната за самиот Буда. Во 1911 година, Хесе бил во Индија и стапил во контакт со хиндуизмот и будизмот.

Така, тој создал иконично дело кое станало симбол на потрагата по лично исполнување и внатрешен мир, спротивно на сè повеќеконсумеризмот кој го зафати Западот во 20 век.

Раскажува за благородно момче кое го напушта своето богатство и тргнува во потрага по знаење и инспирација.

21. Фаренхајт 451 од Реј Бредбери

Фаренхајт 451 е познат роман од 1955 година напишан од Реј Бредбери. Во 1966 година беше адаптиран за кино од Французинот Франсоа Труфо.

Заплетот прикажува дистописко и авторитарно општество во кое книгите станаа забранети. На овој начин, единствената работа на пожарникарите е да бркаат луѓе кои сè уште имаат скриени книги и да ги запалат.

Овој познат роман е натоварен со многу прашања и важни размислувања околу теми како што се цензурата, диктаторските влади и опасноста на авторитаризмот. Несомнено книга за размислување за минатото и за сегашната реалност.

22. Книга за вознемиреност, од Фернандо Песоа

Потпишана од Бернардо Соареш, полухетероним на Фернандо Песоа, ова е книга која ги носи многуте грижи, размислувања и размислувања на авторот.

Напишано во формат на дневник, содржи независни и фрагментирани текстови, но изгледа и како роман.

Првото издание на делото беше објавено дури во 1982 година и стана успешно, освојувајќи други неколку изданија и се преведуваат на повеќе јазици.

23. Старецот и морето, од Ернест Хемингвеј

Објавено во 1952 година, ова еедна од најпознатите книги на Американецот Ернест Хемингвеј.

Таа ја раскажува сагата за еден постар рибар кој се впушта во морето и завршува борејќи се со огромна риба. Наративот ја истражува осаменоста, стравот, самодовербата и одлучноста.

Исто така види: Тотален љубовен сонет, од Винисиус де Мораес

Одлично книжевно дело, ја доби Пулицеровата награда и ја доби Нобеловата награда за литература во 1954 година.

24. Олхос Дагуа, од Консеисао Еваристо

Бразилскиот писател Консеисао Еваристо ја објави оваа книга раскази во 2014 година. Во текот на 15-те раскази се обработени неколку важни теми, како на пр. љубов, расизам, насилство, сиромаштија и нееднаквост.

Лирично, но многу објективно, Еваристо исто така носи елементи поврзани со африканското потекло.

25. Маус, од Арт Шпигелман

Ова е стрип во стил на графички роман кој стана критички и комерцијален успех. Напишано од американскиот Арт Шпигелман, таа се осврнува на Втората светска војна и нејзините ужаси на силен и чувствителен начин.

Авторот го интервјуирал својот татко, кој го преживеал холокаустот, и донесе биографски и историски пристап . Во заплетот, Германците се претставени како мачки, додека Евреите се појавуваат како глувци.

Ова беше првиот стрип што ја доби Пулицеровата награда, во 1992 година.

Assis

Постхумни мемоари на Брас Кубас е веќе едно од „задолжителните“ читања на бразилската литература.

Ова е затоа што романот донесе оригиналност досега невидена, инаугурирајќи го во земјата книжевниот стил познат како „реализам“.

Неговиот автор, Мачадо де Асис, се смета за еден од најголемите бразилски писатели и ова дело, објавено во 1881 г. беше пресвртница во неговата кариера.

Напишан во прво лице, го прикажува Брас Кубас како го раскажува својот живот по смртта, така што главниот лик и наратор е „покојник-автор“.

Тоа е интересно е да се забележи како Мачадо успева да прикаже лик лишен од морална скромност, откривајќи декадентна и предрасуди елита на крајот на 19 век, во предвечерието на укинувањето на ропството и крајот на колонијалниот Бразил.

3. Часот на ѕвездата, од Кларис Лиспектор

Кларис Лиспектор го објави Часот на ѕвездата во 1977 година. Ова е нејзиниот последен роман, а можеби и најпознатиот од нејзините книги.

Таа ја раскажува приказната за Макабеа, млада жена од Алагоас која оди во Рио де Жанеиро во потрага по работа и можности.

Без сопствена злоба и совест желби, Макабеа се гледа себеси „проголтана“ од непријателска метропола без да го сфати своето страдање.

Книгата претставува полинеарна нарација од другите дела на Кларис и можеби е покана да се сретне со авторот и да се впушти во неа животот.напишана.

Поради нејзиниот успех и важност, приказната беше снимена во филм од страна на режисерката Сузана Амарал во 1985 година.

4. Quarto de Despejo, од Каролина Марија де Хесус

Ова е суштинска книга за да се разбере реалноста на луѓето кои живеат на маргините на бразилското општество.

Станува збор за компилација од дневници на Каролина Марија де Хесус, напишана во 1950-тите. Објавена во 1960 година, раскажува за секојдневниот живот на оваа црна жена, самохрана мајка и жител на фавелата Канинде, во Сао Паоло. 0>Таа беше иновативна, бидејќи и даде глас на класата угнетена од нееднаквоста и расизмот, ставајќи ја во центарот на наративот како протагонист на сопствената историја, а не гледан од „туѓ“ поглед.

Тоа беше успех во продажба, беше преведен на тринаесет јазици и стана референца во бразилската литература.

Исто така види: Божицата Артемида: митологија и значење

5. Есеј за слепило, од Жозе Сарамаго

Добитник на Нобеловата награда за литература, Есеј за слепило , од Португалецот Жозе Сарамаго, беше објавен во 1995 година.

Романот често се наведува како едно од најуспешните и најрелевантните книжевни дела од втората половина на 20 век.

Пренесувајќи ја застрашувачката приказна за едно општество погодено од „бело слепило“. Сарамаго прикажува еден вид „басна“ за човечката состојба, социјалните проблеми и недостатокот на емпатија присутен во сегашниот систем.

Дитопијата е славна вониз целиот свет и беше адаптиран за кино во 2008 година, во режија на бразилскиот режисер Фернандо Меирелес.

6. Метаморфоза, од Франц Кафка

Франц Кафка, австроунгарски писател кој живеел на почетокот на 20 век, е добро запаметен по романот Метаморфозата , објавен во 1915 година.

И покрај тоа што е краток наратив, може да се прочита во еден ден, размислувањата што ги создава се огромни.

Книгата раскажува за Грегор Самса, момче кое Еден ден, кога ќе се разбуди на работа, ќе сфати дека се претворил во животно слично на лебарка или буба.

Користејќи ја фигурата на одвратниот инсект како метафора, Кафка го носи до последните последици чувството на дехуманизација и губење на идентитетот што околу ликот (и општеството во времето на Првата светска војна).

Дури и припаѓајќи на 1910-тите, импресивно е како заплетот се занимава со актуелни и универзални прашања, присутни во поединци кои едвај имаат време да ги откријат животните задоволства, бидејќи секогаш се зафатени со работа.

7. Сродство: врски на крв, од Октавија Е. Батлер

Една од првите научна фантастика која се занимава со патување низ времето, Крод: врски на крв , е дело на северноамериканката Октавија Е. Батлер, кој беше лансиран во 1979 година.

Авторот е познат по тоа што го претставува културното и политичкото движење наречено Афрофутуризам, кое го цени црниот протагонизам инеговите субјективности.

Kindred е неговата најпозната книга и раскажува за Дејна, млада црнка која живее во 70-тите во Калифорнија и почнува да патува привремено, секогаш враќајќи се на истата фарма на југот на САД во 19 век.

На овој начин, таа се соочува со реалноста на ропството и ќе доживее вознемирувачки ситуации кога ќе се сретне со нејзините предци.

Со волшебно писмо, Октавија нè пренесува заедно со Дана до нивните дилеми и конфликти, поставувајќи важни прашања кои ни зборуваат за правдата, отпорот, времето, моќта, семејното наследство и општествените структури.

8. Смрт и живот Северина, од Жоао Кабрал де Мело Нето

Класик на бразилската литература е Смрт и живот Северина , од Жоао Кабрал де Мело Нето, од 1955 година.

Книгата е одлична песна која ја раскажува приказната за Северино, мигрант од североисток кој, како и неговите врсници, води тежок живот среде сушата.

Северино го претставува да се биде човек казнет поради недостаток на ресурси во средина која нуди малку.

Романот е дел од трилогијата на авторот составена од Кучето без пердуви и река .

Според професорот по литература Валтенсир Алвес де Оливеира, од UFPR:

Делото успева, за прв пат, користејќи ресурси типични за поетскиот израз, а не за романескната проза, да се разоткрие лик што фигурира група, и состојба којапретставува цел регион, што ги прави парадигматични за разбирање на ситуацијата на североистокот во споредба со центрите што одржуваа продукција на дискурси за културата во Бразил.

9. O Clube dos Anjos, од Луис Фернандо Верисимо

Луис Фернандо Верисимо еднаш изјавил дека негов омилен роман е Clube dos Anjos .

Со остро и мотивирачко пишување, книгата беше објавена во 1998 година и е дел од збирката Plenos Pecados , од издавачката куќа Objetiva, претставувајќи го гревот на ненаситноста.

Приказната е за група пријатели кои се собираат од нивната младост за да го испуштат задоволството од јадење добри јадења.

Преземајќи ја желбата за храна до крајност, Veríssimo ни претставува наратив исполнет со неизвесност што го плени читателот. од првиот став.

10. Grande Sertão: Veredas, од Guimarães Rosa

Grande Sertão: Veredas е еден од класиците на националната, па дури и светската литература.

Неверојатната нарација е напишана од Гимараес Роза во 50-тите години, објавена во 1956 година.

Преполн со регионализам, романот го прикажува животот на сертанехо во внатрешноста на земјата, со пишување засновано на оралност.

Во прво лице е раскажана од Риобалдо, поранешен јагунчо кој ја раскажува својата приказна на лекар, кој всушност никогаш не се појавува во приказната.

Книгата беше успешна кај јавноста и кај критичарите слично,се адаптира за кино.

Подолу, погледнете извадок од ретка снимка во која Гимареш го коментира делото.

Novas Veredas: Гимареш објаснува „Grande sertão“

11. Сликата на Доријан Греј од Оскар Вајлд

Овој роман е еден од големите класици на англискиот јазик и најпознатото дело на Оскар Вајлд.

Објавено во 1890 година, приказната доби важно место во западната култура и инспирираше адаптации во кино, театар и ТВ, и сè уште ја проучуваат луѓе од најразновидните области на знаење.

Наративот е за згодно момче кое , воодушевен од сопствената убавина и плашејќи се да ја изгуби, тој склучува договор со ѓаволот за да ја задржи својата младост засекогаш.

Така, приказната се однесува на грчкиот мит за Нарцис и носи безброј слоеви на значење кои вреди да се разоткријат.

12. Capitães da Areia, од Хорхе Амадо

Делото на познатиот баиски писател Хорхе Амадо, Capitães da Areia е напишано во 1937 година и го прикажува животот на група малолетни престапници кои живееле во 1930-тите во Салвадор.

Авторот му дава глас на исклучениот дел од населението, покажувајќи ги противречностите и нееднаквостите што ги наведуваат напуштените деца да го жртвуваат своето детство и да крадат за да јадат.

Роман со голема чувствителност, книгата е дел од втората генерација на модернизмот, која се обиде да прикаже општествени и регионални теми.

Во времето на нејзинатаиздавањето, Capitães da Areia беше цензуриран од владата на Гетулио Варгас, кој запали повеќе од 800 примероци на јавниот плоштад.

13. The Catcher in the Rye од Д.Џ. Селинџер

The Catcher in the Rye е извонредна книга во литературата на 20 век.

Напишана од Северноамериканец диџеј Селинџер и објавен во 1951 година, романот беше иновативен во справувањето со теми како што се адолесценцијата, сексуалноста, генерациските конфликти и други драми кои дотогаш не беа опфатени.

Тој ја носи приказната за Холден Колфилд, 17-годишен -стар тинејџер кој треба да се справи со маката, осаменоста и несигурноста да стане возрасен. Така, младиот човек упатува остри критики кон општеството и „светот на возрасните“, сметани за лажни и лицемерни.

Широко препознаена од јавноста и критичарите, книгата е дел од неколку листи на најдобрите на англиски јазик романи од минатиот век.

14. Sapiens: A Brief History of Humankind, од Јувал Харари

Објавена во 2014 година, оваа книга е бестселер ширум светот. Нејзиниот автор, израелскиот професор по историја Јувал Харари, на флуиден и пријатен начин се осврнува на аспектите на биологијата, науката и историјата за да ја каже траекторијата на човечките суштества.

Интересно и лесно разбирливо читање за разбирање на различни теми , како што се монетарните и политичките системи, религијата, моќта и колективитетот.

Види
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.