Чикиња Гонзага: биографија и најголеми хитови на бразилскиот композитор

Чикиња Гонзага: биографија и најголеми хитови на бразилскиот композитор
Patrick Gray

Чикиња Гонзага (1847 — 1935) беше бразилска пијанистка, композиторка и диригент која ги скрши бариерите и го запиша своето име во националната историја.

Исклучително напредна жена за своето време, Чикиња се бореше со предрасудите и се бореше да заработува за живот од музика, нешто што беше нечуено за жените во Бразил.

Пионер и исклучително храбра, таа беше првата Бразилка која диригира оркестар, а исто така беше и еден од најголемите амбасадори на популарната музика.

Важноста на композиторката беше толку голема што од 2012 година, Националниот ден на бразилската популарна музика се слави на 17 октомври, нејзиниот роденден.

Позната главно по нејзиното огромно уметничко наследство, Чикина Гонзага е запаметена и по нејзината уникатна биографија.

Покрај нејзината музичка кариера, кариоката се издвои и по нејзината вклученост во општествени причини: таа беше голем застапник на укинувањето на ропството и беше во првите редови на борбата за авторски права.

Која беше Чикиња Гонзага?

Раните години

Франциска Едвигес Невес Гонзага е родена на 17 октомври , 1847 година, во Рио де Жанеиро. Неговата мајка, Роза Марија Невес де Лима, била ќерка на робови, а неговиот татко, Хозе Басилеу Гонзага, маршал на Империјалната армија.

Исто така види: 21 одличен култен филм што треба да ги погледнете

Семејството на таткото било многу традиционално и конзервативно, заземајќи позиција против синдикатот. И покрај тоа, двајцата завршијасе омажи по раѓањето на Франциска.

Во детството, девојчето научи пијано кај маестро Елиас Алварес Лобо и почна да компонира на само 11 години . Уште од рана возраст, таа покажала интерес и за популарните ритми, како што е умбигадата, која ги преземала забавите.

Односи и разделби

На 16-годишна возраст, во 1863 година, Франциска бил принуден да се омажи за постар маж, Хасинто Рибеиро до Амарал, кој бил бизнисмен и офицер на морнарицата. Од оваа врска се родија три деца: Жоао Гуалберто, Марија до Патросинио и Хиларио.

Нејзиниот сопруг не ја одобруваше нејзината вокација за пијано и беше љубоморна кога Франциска свиреше на инструментот. Семејството се преселило на бродот Сао Паоло, брод каде што служел Џакинто, а ситуацијата на изолација станала неподнослива.

Така, во 1869 година, Чикиња Гонзага донела незамислива одлука во тоа време: таа се разделила од нејзиниот сопруг и замина во потрага по кариерата од соништата. Разводот беше огромен скандал и ги натера нејзините роднини да ја отфрлат.

Франциска мораше да замине само со својот најстар син, а другите двајца ги остави кај нејзиниот татко. И покрај страдањата, таа успеа да продолжи со својот живот, почнувајќи да држи часови по пијано и да посетува хоро кругови.

Некое време подоцна, пијанистката се вклучи со Жоао Батиста де Карваљо, инженер, со кого имаше ќерка, Алис Марија. Врскатаисто така заврши, поради предавството на нејзиниот партнер, а Чикина мораше да го остави детето зад себе.

Политика и општество

Од патријархално и колонијалистичко општество кое сè уште го овековечуваше ропството, Франциска се бореше за слобода и различноста.

Аболицирана и републиканска , таа јавно ги искажуваше своите мислења, дури и продаваше музички ноти за да собере средства за каузата.

Исто така види: Приказна за Пепелашка (или Пепелашка): резиме и значење

Покрај тоа што го предизвикува современиот морал со разводот ги надмина сите пречки и си создаде нов простор во музичката панорама.

По скршеното срце, пијанистката се фрли во боемскиот живот : на забавите, пушењето и свирењето музика , го привлече вниманието поради тоа што не одговара на она што се очекува од жената и мајката.

Успешна кариера

Токму во музиката Чикиња најде не само опстанок, туку и патот до успехот. Покрај предавањето пијано, таа учеше со Артур Наполеао и настапуваше со групата Choro Carioca.

Постепено, Гонзага почна да се препознатлива по нејзината работа , особено како композитор, во различни жанрови мјузикли. Иако не беше првата бразилска пијанистка или композиторка, таа беше една од првите жени што професионално заработуваше од музиката.

Уметникот исто така започна да пишува за естрадни театри и списанија, подоцна основајќи ја Sociedade Brasileira deТеатарски автори.

Во 1885 година, кога Чикиња диригирал оркестар за прв пат, печатот не знаел што да напише во вестите, бидејќи зборот „маестрина“ не постоел во неговиот вокабулар.

Четири години подоцна, таа диригирала оркестар од гитари, инструменти на кои во тоа време се гледало со презир, поврзани со пониските класи и популарните ритми.

Патувања во Европа и крајот на животот

На 52-годишна возраст, Чикиња Гонзага доживеа уште една контроверзна љубов, овој пат со португалскиот студент Жоао Батиста Фернандес Лаге, кој имаше само 16 години .

За да избега од скандалот и јавниот суд, уметникот на крајот го посвоил тинејџерот и двајцата заминале за Европа, каде што патувале помеѓу 1902 и 1910 година. Парот поминал една сезона во Португалија, во градот Лисабон , каде што пијанистот продолжил да компонира и да ги освојува обожавателите.

Кога се вратиле во Бразил, продолжиле да ја живеат својата романса во тајност . На 28 февруари 1935 година, Франциска умрела покрај својот партнер, погребана на гробиштата Сао Франциско де Паула.

Само по нејзината смрт била откриена љубовната врска меѓу двајцата, преку преписката и старите портрети.

Главните песни на Chiquinha Gonzaga

Chiquinha Gonzaga се смета за првиот бразилски популарен композитор , откако ја разбралтреба да го комбинира пијаното со вкусот на бразилскиот народ и ритмите што ги анимираат масите.

Нејзината уметничка продукција е исто така многу голема: покрај тоа што е првиот пијанист на хоро, Гонзага компонираше приближно 2 илјади песни , со ритми како валцер, полка и корнишони.

Atraente (1877)

Atraente - Chiquinha Gonzaga

Atraente е полка која дошла до промени ја судбината на Чикина Гонзага и диктира нејзиниот успех. Неколку месеци по објавувањето, партитурата веќе имаше 15 изданија и песната се шири низ целата земја.

На почетокот славата му донесе повеќе проблеми на пијанистот, бидејќи неговиот семејството се налути, па дури и сакаше да ја саботира неговата кариера.

Corta-Jaca (1895)

Corta-Jaca

Со оригиналниот наслов Gaúcho , песната која стана позната како Corta-Jaca, е максикс (или бразилско танго) што беше дел од оперетата Zizinha Maxixe .

Во 1914 година, The Темата беше протагонист на впечатлив момент во историјата на земјата . За време на рециталот на претседателот Хермес да Фонсека, првата дама, Наир де Тефе, свиреше Корта-Јака на гитара.

Изведбата предизвика шок кај најконзервативните слоеви на општеството, што наречен вулгарен. Всушност, епизодата се претвори во поголема отвореност во просторите на „високиот круг“ кон боемските ритми што се појавуваа.

Ó AbreЗа жал (1899)

О, направи пат! - Chiquinha Gonzaga - 1899

Овечен во историјата на нашиот карневал, темата е најпопуларната песна на Chiquinha Gonzaga. Се смета за првиот карневалски марш во историјата (и исто така прв со текстови), Абре Алас е составен за парадата на Кордон Роза де Оро, во Андараи, Рио де Жанеиро.

Музиката, многу иновативна, во голема мера влијаеше на ритамот на прославата, дури и стана симбол на бразилскиот карневал.

Проверете ја и вие
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.