Филм Fight Club (објаснување и анализа)

Филм Fight Club (објаснување и анализа)
Patrick Gray

Fight Club е филм од 1999 година во режија на Дејвид Финчер. Кога излезе, не беше многу успешен на бокс офисот, но на крајот го достигна нивото на култен филм, кој беше признат од критичарите и од публиката. Останува многу популарен филм, можеби затоа што ги провоцира гледачите и води до длабоки размислувања за нашето општество и начинот на кој живееме.

Тоа е филмска адаптација на романот на Чак Паланиук со истиот наслов, објавен во 1996 година.

Исто така види: 13-те најдобри хорор филмови на Amazon Prime Video

Заплет на филмот

Вовед

Протагонистот е човек од средната класа кој живее за својата работа, во друштво на сеф. Тој страда од несоница и неговото ментално здравје почнува да се ослабува поради недостатокот на одмор. Осамен, слободното време го поминува купувајќи скапа облека и украси за својот дом, во обид да ја пополни празнината во себе.

По шест месеци несоница, тој го бара својот лекар кој одбива да му препише апчиња за спиење, велејќи му дека, за да го знае вистинското страдање, треба да се појави на состанок за поддршка на жртвите од рак на тестисите.

Очаен, тој оди на состанокот на групата за поддршка, преправајќи се дека е болен. Соочен со вистинската болка на тие мажи, тој успева да плаче и да се испушти и успева да спие таа ноќ. Станува зависник од посетување групи за поддршка за пациенти со различни болести.

Развој

Aимпликации кои не ни знаеме со сигурност дали Тајлер Дурден навистина „умрел“ или не.

Фан Теории

Боречки клуб стана култен филм кој продолжува до ден денес , будејќи го вниманието на фановите, кои создадоа свои теории за него. Прилично љубопитно е тоа што Тајлер Дурден бил вистински и искористил осамен човек со кревко ментално здравје за да го манипулира да води терористичка група.

Друга многу интересна теорија е популарна е дека Марла Сингер беше имагинарна . Неколку филмски фанови и научници веруваат дека Марла исто така била плод на имагинацијата на главниот лик, материјализирајќи ја неговата вина и страдање. Ако оваа теорија беше точна, главниот лик ќе живееше во љубовен триаголник со себе и веројатно ќе се случи сето она што го гледаме во филмот да се случи само во неговиот ум.

Дејвид Финчер: директор на Fight Club

Во 1999 година, кога го режираше Fight Club , Дејвид Финчер беше жестоко критикуван за насилната и анархична содржина на филмот, кој пропадна на кино благајните. Меѓутоа, кога излезе на ДВД, Fight Club беше апсолутен успех, соборувајќи ги продажните рекорди. И покрај или благодарение на оваа контроверзност, Финчер ја освои титулата режисер култ .

Видете исто така

  Присуството на друг измамник почнува да го вознемирува, спречувајќи го да плаче: Марла Сингер, мистериозна жена која се појавува на секој состанок, пуши во задниот дел од собата. Раскажувачот оди да се соочи со неа, и двајцата ја признаваат својата измама, завршуваат со поделба на групите и размена на телефонски броеви.

  Во авионот, враќајќи се од службено патување, тој го запознава Тајлер Дурден, производител на сапун со филозофија на уникатен живот, кој го импресионира и интригира. Кога ќе пристигне, открива дека во неговиот стан имало експлозија и дека го изгубил целиот свој материјал. Бидејќи нема никого да се обрати за помош, тој завршува да му се јавува на Тајлер.

  Тие се среќаваат, разговараат за денешниот начин на живот, капитализмот и консумеризмот, а на крајот од разговорот Тајлер го предизвикува: „Те сакам да удриш што посилно“. Збунет, нараторот прифаќа и двајцата завршуваат со тепачка.

  По тепачката, тие се еуфорични и Тајлер на крајот го поканува странецот да живее во неговата куќа. Нејзините тепачки се сè почести и почнуваат да привлекуваат други мажи: така Клуб да Лута се раѓа.

  Марла, откако зема премногу апчиња, го повикува нараторот барајќи помош во нејзината борба Неговиот обид за самоубиство. Тој го остава телефонот надвор од куката, не послушајќи го повикот за вознемиреност. Следното утро, кога ќе се разбуди, открива дека Марла ја поминала ноќта во неговата куќа: Тајлер го зел телефонот и отишол да ја пречека. и двете акобиле сексуално инволвирани.

  Борбениот клуб добива се повеќе учесници и се проширува во неколку градови, предводени од Тајлер. На неговата врата почнуваат да се појавуваат регрути подготвени слепо да ги следат наредбите на водачот и така се појавува Проект Хаос, анархистичка армија која шири вандалски акти и насилство низ градот.

  Заклучок

  Тајлер исчезнува и, обидувајќи се да го запре циклусот на уништување на неговите војници, нараторот почнува да го брка низ земјата, со чудно чувство дека ги знае сите тие места. Еден од членовите на организацијата ја открива вистината: нараторот е Тајлер Дурден.

  Во неговата хотелска соба се појавува водачот на проектот Хаос и потврдува дека тие се исти, две личности во еден човек: додека нараторот спие, го користи своето тело за да го спроведе својот план во дело.

  Раскажувачот ги открива своите цели и се обидува да ги пријави во полиција, но неговиот ривал има соучесници насекаде и на крајот го добива она што го сакал: разнесување на кредитни компании каде што се сите банкарски записи, ослободувајќи ги луѓето од нивните долгови. Двете личности се караат, Тајлер е застрелан и одеднаш исчезнува. Марла и нараторот го гледаат уривањето низ прозорецот, рака под рака.

  Главни ликови

  Вистинското име на главниот лик никогаш не се открива за време на филмот, бидејќи означен само како раскажувач (го игра ЕдвардНортон ) . Тој е обичен човек, обземен од работа, замор и осаменост, кој страда од несоница и почнува да го губи разумот. Неговиот живот се менува кога ги вкрстува патиштата со Тајлер Дурден и Марла Сингер.

  Тајлер Дурден (го игра Бред Пит) е човек кој нараторот го запознава во авионот. Производител на сапун, филмски дизајнер и келнер во луксузни хотели, Тајлер преживува со различни работни места, но не го крие својот презир кон општествениот и финансискиот систем.

  Основач на Fight Club и лидер од Проектот Хаос, откриваме дека е друга личност на нараторот кој додека спиел педантно ја планирал револуцијата.

  Исто така види: Пулп-фантастичен филм на Квентин Тарантино

  Марла Сингер (игра од Хелен Бонам Картер) е осамена и проблематична жена која го запознава нараторот кога и двајцата се претставуваат како пациенти во групи за поддршка, барајќи утеха за празнината во нивните животи.

  По неуспешниот обид за самоубиство, добива вклучена со Тајлер, друга личност на нараторот, и на тој начин го формира третото теме на бизарен триаголник.

  Анализа и интерпретација на филмот

  Fight Club почнува in medias res (од латинскиот „среде нештата“, тоа е книжевна техника што се користи кога наративот не започнува на почетокот на настаните, туку на средината): Тајлер со пиштол во устата на нараторот, минути пред аексплозија. Раскажувањето започнува речиси на крајот, што можеме да претпоставиме дека нема да биде среќно. Филмот ќе ни покаже кои се тие луѓе и настаните кои ги доведоа до таа точка.

  Сфаќаме дека се соочуваме со наратор кој не е сезнаен; напротив, тој е збунет, полуден од несоница и замор. Она што ни го кажува, она што го гледаме низ неговите очи не е нужно реалност. Не можеме да му веруваме, како што гледаме во текот на филмот.

  Оваа недоверба се потврдува кога ќе откриеме, блиску до заклучокот на наративот, дека тоа се дисоцијативни личности и дека, на крајот на краиштата, дека човекот секогаш бил сам , борејќи се со себе. Кога ја добивме оваа информација, сфативме дека веќе има знаци: кога ќе се сретнат, имаат ист куфер, во автобус плаќаат само еден билет, нараторот никогаш не е со Тајлер и Марла во исто време.

  Две страни на иста монета

  Раскажувачот, како што го знаеме на почетокот на филмот, е поразен, роботизиран човек без цел во животот. Ги исполнува обврските кон општеството, има стабилна работа, има своја куќа полна со реквизити, но сепак е крајно несреќен што резултира со несоница која трае повеќе од шест месеци.

  Малку пред средбата со Тајлер Дурден за време на летот, во неговиот внатрешен монолог слушаме дека сака авионот да се урне. Се работи за некој очаен, кој нене наоѓа друг излез од рутината што го троши. Средбата ја менува неговата судбина, бидејќи го поттикнува да остави зад себе сè што го прави да се чувствува заробен.

  Од почетокот, неговиот говор, некако, ни дава да го погодиме неговиот намери: го чувствуваме неговиот гнев и презир кон општеството, а исто така и дека разбира хемикалии и рачно изработени бомби. Опасноста е озлогласена и токму тоа го привлекува вниманието на нараторот, кој не може да го сокрие воодушевувањето.

  Тие се, во секој поглед, спротивности, што е јасно, на пример, во нивните куќи: нараторот живеел во прецизно уреден стан од средната класа кој беше уништен од експлозијата и мораше да се всели во куќата во која живее Тајлер (стара, валкана, празна). Првично шокиран од промената, тој почнува да се прилагодува и се отсекува од надворешниот свет, престанува да гледа телевизија, повеќе не е засегнат од рекламите.

  Филм Матрикс: резиме, анализа и објаснување Прочитај повеќе

  Соживотот со Тајлер видно го менува нараторот: тој почнува да оди на работа валкан со крв, му паѓаат забите, му се влошува физичката и психичката состојба. Тој станува се послаб и послаб, додека неговата друга личност станува се посилна и посилна. Хемиската изгореница што Дурден ја става на раката е симбол на неговата моќ, неизбришлив белег на неговата филозофија: не можеме да го окупираме нашиот ум со одвлекување на вниманието, мораме.ја чувствуваме болката и дејствуваме според неа.

  Како што е јасно во дијалогот меѓу двете личности, Тајлер е сè што нараторот сакал да биде: импулсивен, храбар, нарушувачки, подготвен да го уништи системот што го создал. Тоа е материјализација на неговиот револт и очај во лицето на рутината и начинот на живот што ги водел: тој е создаден за да го промени сето она што нараторот не може да го направи сам.

  Капитализам и консумеризам

  Fight Club е критичка рефлексија на потрошувачкото општество во кое живееме и ефектите што ги има врз поединците. Филмот започнува со прикажување на неколку познати брендови и како главниот лик и другите ги консумираат овие производи за да ја пополнат внатрешната празнина.

  Раскажувачот речиси цело време го поминува работејќи за да се издржува себеси и кога е слободен , немајќи со кого да биде, или некоја друга активност што го стимулира, тој на крајот ги троши парите на материјални добра. Безимен, овој човек е претстава на обичниот граѓанин, кој живее за да работи и да заштеди пари за подоцна да ги троши на работи што не му требаат, но кои општеството го притиска да ги има.

  Поради овој маѓепсан круг, поединците се трансформираат во обични потрошувачи, гледачи, робови на системот кој ја дефинира вредноста на секој според она што го поседува и го исцрпува целото негово постоење. Ова е нешто што можеме да го забележиме во монологот дека наглавниот лик го прави тоа на аеродромот, кога се потсетува дека „Ова е твој живот и завршува една минута“.

  Кога сите ваши работи се уништени за време на експлозијата во вашата куќа, чувството што го навлегува е онаа на слободата. Според зборовите на Дурден, „Само откако ќе изгубиме сè, сме слободни да го правиме она што го сакаме“. Откако ќе ги отпушти материјалните поседи што го контролираа, тој почнува да го елаборира својот план за уништување на капиталистичкиот систем и ослободување на луѓето од нивните долгови, верувајќи дека ги спасува сите тие луѓе.

  Борба како катарза

  Насилството се појавува како моментален начин тие мажи да се чувствуваат живи. Како што објасни главниот јунак, најважното нешто во борбите не беше победата или загубата, тоа беа сензациите што ги предизвикуваа: болка, адреналин, моќ. Како да го поминаа целото време спиејќи и штотуку се разбудија во Фајт клуб , ослободувајќи го целиот насобран гнев и доживувајќи еден вид ослободување.

  Осаменост и несигурни човечки односи

  Заедничка карактеристика на сите ликови е екстремната осаменост. Осудени да бидат внатре во системот (како нараторот) или да бидат надвор од него (како Марла), секој води изолирано постоење. Кога ќе се сретнат во групи за поддршка, Марла и главниот лик го бараат истото: човечки контакт, искреност, можност за плачење.на рамо на странец.

  Раскажувачот е толку уништен од неговата осаменост, неговото ментално здравје е толку потресено, што на крајот создава друга личност, пријател со кој ќе сподели сè, партнер во борбата. Марла е толку беспомошна што, кога се обидува да се самоубие и има потреба од помош, се јавува кај некој што штотуку го запознала.

  Можно е оваа недруженост, овој егзистенцијален егзил е она што ги привлекува мажите од Clube da Fight и, уште повеќе, војниците на Project Chaos, кои почнуваат да живеат во иста куќа, јадат и спијат заедно, борејќи се за истата кауза. Токму ова чувство на припадност се чини дека ги привлекува кон Тајлер, некој кој го дели истиот револт и промовира омраза кон капиталистичкото општество што ги исклучи.

  Отворен крај

  Крајот на филмот не дава конкретен одговор на гледачот за тоа што се случило. Двете личности се караат и нараторот е повреден, но се чини дека победи, пукајќи го Тајлер, кој исчезнува. Марла, која побегнала од градот за да се заштити од проектот Хаос, војниците ја киднапираат и ја носат на местото на настанот.

  Тие се држат за раце и нараторот и кажува на Марла: „Ти ме запозна во многу чудно време во мојот живот.животот“.твој вистински
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.