Пулп-фантастичен филм на Квентин Тарантино

Пулп-фантастичен филм на Квентин Тарантино
Patrick Gray

Pulp Fiction: Time of Violence е американски филм објавен во 1994 година.

Со режија и сценарио на познатиот режисер Квентин Тарантино, продукцијата беше икона на 90-ти , станувајќи класика и референца за една генерација. Сценариото имаше и учество на Роџер Ејвари.

Филмот содржи нелинеарна нарација која го прикажува насилниот универзум на гангстерите во комбинација со хумор, иронија и долги дијалози за секојдневните работи, создавајќи го Ако е така, изненадувачки и влијателен заплет, кој придонесува за внесување иновации во жанрот полициска драма.

(Предупредување, овој напис содржи спојлери !)

Трејлер за филм

Pulp Fiction - Time of Violence - Трејлер со титл

Режија, актерска екипа и ликовите на Pulp Fiction

Кога беше лансирана продукцијата, Квентин Тарантино сè уште беше не беше толку познат, бидејќи продуцираше само еден долгометражен филм во тоа време, Reservoir Dogs (1992).

Исто така види: Зиралдо: биографија и дела

Така, токму со Pulp Fiction филмаџија беше препознаен како голем талент на поп културата, покажувајќи ја сета своја способност да меша референци и да и пристапи на младата публика.

Филмот беше успешен во голем дел поради внимателниот избор на актерската екипа, која има важни имиња кои им дадоа живот на ликовите на светла форма. Погледнете ги главните моменти подолу.

Ума Турман како Миа Валас

Ума Турман како Миа Валас

Ума Турман како Миа Валаснека Жил го предаде. Жената, многу нервозна, го вперува пиштолот кон Жил.

Се појавува Винсент, вперувајќи го пиштолот во неа. Ова е вообичаена ситуација во филмовите на Вестерн, кога постои она што се нарекува „мексикански ќор-сокак“ , во кој првиот што ќе пука е во неповолна положба.

Последна сцена од Pulp Fiction, во кој ликовите живеат „мексикански ќорсокак“

По трет пат во филмот го слушаме „библискиот“ говор на убиецот Жил, но овој пат тој откупува самиот и не ги егзекутира напаѓачите, оставајќи ги да си заминат.

Какви „сетила“ и објаснувања можеме да извлечеме од Pulp Fiction ?

Квентин Тарантино е познат по тоа што ги носи неколку референци во неговите дела, вклучително и од други филмови.

Во Pulp Fiction не се разликува, режисерот вметнува цитати, дијалози и ситуации кои носат директни односи или прават алузии на елементи, главно , на културниот поп .

Меѓу влијанијата на режисерот се западните филмови, како и други ноар филмови, како што е Band à Part ( 1964), од Жан Лук Годар. Ова, во овој случај, го инспирираше танцот на Ума Турман и Џон Траволта.

Други референци за филмови се прикажуваат кога Буч избира оружје за да се врати во подрумот.

Чеканот е поврзан со The Toolbox Murders (1978), безбол палка à Walking Tall (1973) и The Untouchables (1987), моторна пила à The TexasChain Saw Massacre (1974) и The Evil Dead II и, конечно, мечот, избраното оружје, прави аналогија на неколку самурајски филмови.

Понатаму, мешавината на долги дијалозите со експлицитно насилство го прават заплетот уште поинтересен, како и неизвесноста создадена околу приказните, кои постепено се откриваат.

Актот на Марселус Валас: каква е неговата содржина?

Сепак, некои елементите се преполни со несигурност. Таков е случајот со куферот на мафијашот Марселус. На крајот на краиштата, што имаше во таа актовка?

Ова е навистина мистерија, самиот Тарантино рече дека неговата содржина не е од големо значење, важно е да се разбуди љубопитноста на јавноста и да се даде континуитет на заплетот.

Овој вид на ресурси се користи во некои аудиовизуелни продукции и е познат како „ MacGuffin “, термин создаден од режисерот Алфред Хичкок.

Винсент Вега пуши цигара додека ја испитува содржината на актовката на својот шеф Марселус Валас

Сепак, јавноста се обиде да елаборира објаснувања. Во 90-тите се појави теоријата дека куферот, кој се отвора со лозинката 666 (бројот на Ѕверот), ја содржи душата на неговиот сопственик Марселус Валас.

Всушност, за производствени цели, куферот содржеше само жолтеникава светлина, одговорна за бојата што ја гледаме во филмот.

Што е значењето на бањата во Pulp Фикција ?

Во филмот има неколку моменти кои се случуваат во бањи. Можеме да ја споменеме опсежната сцена во која Буч се тушира ​​додека неговата девојка ги мие забите.

Постои и прилика кога Жил и Винсент пристигнуваат во куќата на Џими и се обидуваат да се измијат во бањата, извалкајќи крпа и генерира дискусија.

Но, ликот кој поминува најмногу време во собата е Винсент. Секој пат кога оди во тоалет, кога се враќа, неговата реалност се трансформира.

Еве што се случува кога ја открива Миа речиси мртва; кога ќе се врати од бањата во кафетеријата каде што е Џулс и ќе има грабеж и, конечно, кога ќе ја напушти бањата во куќата на Буч и ќе се соочи со сопствената смрт.

Бањата е место кое се однесува на нечистотијата и изметот, така што, ставајќи го ликот во оваа средина, се прави паралела помеѓу приказната раскажана со универзум ѓубре .

Примени награди

Pulp Fiction доби неколку номинации за награди, а во тоа време беше високо ценет. Во 1995 година беше номиниран за 7 категории на Оскарите, освојувајќи го за најдобро оригинално сценарио, што вреди да се запамети, напишано е со учество на Роџер Авари.

Ја освои и британската награда БАФТА (Семјуел Л. Џексон како споредна машка улога и најдобро оригинално сценарио). Златниот глобус, исто така, ја додели продукцијата како најдобро сценарио.

Разновидниот саундтрак на Pulp Fitchion

Какопесните беа рачно избрани од Тарантино и придонесоа огромен придонес за успехот на филмот. Беа избрани песни кои се движат од сурф музика до рок, преку поп и соул.

Албум со саундтракот беше издаден во истата година со филмот, во 1994 година, и беше широко признат.

Миа Волас на фотографијата што го красеше плакатот на филмот

Можеби најпознатиот лик во филмот е Миа Валас, која ја игра Ума Турман.

Младата жена е заводлива и незначителна жена мажена за Марселус Валас, големиот мафијаш на заговорот. Сепак, нејзиното учество се случува во сцените наспроти Џон Траволта.

Актерката го краси постерот на филмот и стана симбол на Pulp Fiction .

Џон Траволта го игра Винсент Вега

Винсент пристигнува во куќата на Миа и се чувствува малку изгубено. Сцената стана вирална на интернет како гиф

Џон Траволта ја обнови својата кариера играјќи го платеникот Винсент Вега во Pulp Fiction.

Вега работи за моќниот Марселус Волас и има задача да ја забавува Миа Валас ( неговата сопруга) за време на патување на шефот. Двајцата живеат забавна и страшна ноќ, со право на танцова сцена која влезе во историјата на кинематографијата.

Љубопитното е што на почетокот актерот не беше избран од Тарантино за улогата. Мајкл Медсен, кој веќе работеше со режисерот, беше најпосакуваното име.

Сепак, актерот реши да го сними филмот Вјат Ерп во истата година и ја загуби можноста да глуми во еден од најдобрите филмови од 90-тите.

Семјуел Л. Џексон во улогата на Џулс Винфилд

Семјуел Л.Кахуна Бургер"

Џулс Винфилд е исто така атентатор ангажиран од Марселус. Тој работи во партнерство со Винсент Вега и заедно мораат да спасат важна актовка од шефот.

Кој и да го игра овој лик е Семјуел Л. Џексон, кој се сметаше од самиот почеток за улогата. Актерот речиси остана надвор од продукцијата, бидејќи не се покажа толку добро на тестот.

Во филмот, сепак, Семјуел даде неверојатна изведба, номиниран за Оскар за најдобра споредна машка улога.

Винг Рејмс го игра Марселус Валас

Марселус Валас е големиот гангстер во Pulp Ficion

Марселус Валас е моќен човек и страв. Тој е големиот гангстер одговорен за обединување на животите на другите ликови, бидејќи повеќето се испреплетени со него на некој начин.

Актерот избран да го игра е Винг Рејмс, кој изведе беспрекорна аудиција Куриозитет за актерот и ликот е што во првите негови појавувања е прикажан одзади, а на вратот има завој.

Завојот не бил дел од првичната идеја, но актерот дошол заедно со тоа на филмскиот сет со повредата и на Тарантино му се допаднаа естетиката и симболиката, кои му пренесоа воздух на непромисленост на Марселус.

Брус Вилис е Буч Кулиџ

Брус Вилис наспроти Португалската актерка Марија де Медеирош, нејзиниот романтичен партнер

Брус Вилис беше повикан да го игра БучКулиџ, млад боксер кој склучува договор со Марселус Валас, согласувајќи се да изгуби борба во замена за пари. Но, Буч го издава мафијашот и го поразува неговиот противник, што го става во неволја.

Изгледа дека Брус се надевал дека ќе го игра Винсент Вега. Како и да е, глумењето Буч му донесе слава, консолидирајќи ја неговата кариера, која веќе беше препознаена.

Резиме на Pulp Fiction : наратив во поглавја

Најважната референца јасно присутен во филмот е во фикционите списанија „ pulp , многу вообичаени во 40-тите во САД. Оваа литература е направена на многу „груб“ начин, со неквалитетна хартија и застрашувачки теми. На корицата имаше и привлечни и шокантни цртежи со цел да ги забавува работничките маси.

Тарантино беше инспириран од овој универзум за да создаде филм со овие карактеристики. Толку многу што на почетокот е претставено значењето на терминот „пулп фикција“.

Наративот покажува изненадувачки приказни сошиени на интелигентен начин и надвор од хронолошки редослед со цел да се влијае на јавноста. Така, заплетот е разделен со „поглавја“.

Почеток на Pulp Fiction

Во првата сцена го следиме дијалогот на заљубен пар кој е во кафетерија заговор кој ќе биде вашиот следен грабеж. Тие потоа решаваат да го ограбат местото.

Двојката играна од Аманда Пламер иТим Рот во почетната и завршната сцена на филмот

Во тој момент, една од иконските фрази на Pulp Fiction се вели: „ Сите бидете кул, ова е грабеж ! “ (Останете смирени, ова е грабеж!).

Потоа сцената се прекинува и ги гледаме Жил и Винсент како се возат во автомобил и зборуваат за баналности. Винсент му објаснува на Жил дека во Франција нарачуваат „Ројал со сирење“, наместо „четврт со сирење“, во Mc Donalds.

Џул му кажува на својот партнер дека Марселус Валас еднаш фрлил човек од прозорец затоа што ѝ дал масажа на стапалата на Миа, неговата сопруга. На Винсент му е непријатно, бидејќи добил задача да излезе со девојката.

Тие пристигнуваат во куќата на Брет, незадоволство на Марселус кој украл важна актовка од шефот. По долг дијалог и Жил кој рецитира наводен пасус од Библијата, двајцата го погубуваат Брет.

1-во поглавје: Винсент Вега и сопругата на Марселус Валас

Епизодата започнува кога Марселус го „купува“ резултатот на следната борба на Буч Кулиџ, која се очекува да ја загуби. Потоа, мафијашот ги прима Винсент и Џулс, кои љубопитно носат шарени маици и шорцеви, и му ја дава актовката.

Подоцна го гледаме Винсент како купува хероин во куќата на Ленс, пријател на дилер на дрога, и потоа користи дрога, која ја чува во џебот од палтото.

Потоа оди кај Миа за да ја извади. Двајцата имаат една ноќинтересно на тематската вечера од 50-тите, Jack Rabbit Slim's . Таму учествуваат на натпревар за танц и победуваат на натпреварот. Сцената на парот кој танцува е веројатно најпозната во филмот.

Џон Траволта и Ума Турман во сцена која беше овековечена во кино

По пристигнувањето дома, Винсент оди до бањата да размисли како да излезе од таму без да се заплетка со убавата жена. Во тој момент Миа го наоѓа хероинот во палтото на Винсент и го шмрка мислејќи дека е кокаин. Девојчето потоа се предозира.

По излегувањето од бањата, Винсент ја наоѓа Миа во несвест и брза со неа во куќата на Ленс. На местото, во срцето на Миа се вбризгува доза адреналин, што ја тера да се „врати во живот“. Двајцата ја завршуваат ноќта ветувајќи дека нема ништо да му кажат на Марселус.

второ поглавје: Златниот часовник

По победата во борбата, Буч бега со такси и преку Есмералда, возачот дознава дека конфронтацијата резултираше со смрт на неговиот противник.

Пристигнувајќи во хотелот каде што престојува со Фабиен, неговата девојка Буч се одмара. Следното утро, кога се пакува за да замине, боксерот сфаќа дека девојката не му го земала златниот часовник. Предметот бил од исклучителна важност за него, бидејќи бил наследство од неговиот татко, убиен во Виетнамската војна.

Значи, Буч се враќа во својот стан за да го земе часовникот. Таму, откако ќе го подигне предметот, тој решава да сторизакуска во кујната и гледа пиштол на шанкот. Откако го слушнал шумот на плакнење, борецот го вперува митралезот кон вратата од бањата.

Буч Кулиџ неколку моменти пред да го погуби Винсет Вегас

Од внатре во собата доаѓа Винсент Вега, кој е тој брзо застрелан од Буч и умира спуштен во кадата со магацин за фантастика пред неговите нозе.

Буч го вози автомобилот на својата девојка со намера да се врати во хотелот. Меѓутоа, додека чека да се смени семафорот, го гледа Марселус како ја преминува улицата. Гангстерот го гледа и него, па Буч го прегази и бега.

Има потера, двајцата трчаат низ градот и борецот оди во пешачка продавница за да се скрие, но мафијашот го наоѓа. Буч почнува да го тепа газдата во продавницата и Мејнард, сопственикот на објектот, го спречува да го убие.

Мајнард ги зема двајцата затвореници и го повикува Зед, неговиот придружник. Така, двајцата го носат Марселус во друга соба и сексуално го нападнале.

Во меѓувреме, борецот, кој е врзан за стол, го надгледува човек облечен во црна кожа и прикачен на јака. Буч успева да се ослободи и да го удри чуварот.

За да замине, тој решава да го спаси газдата. Потоа избира оружје во продавницата, откако размислува за некои можности, како чекан, безбол палка или моторна пила, се одлучува за ориентален меч, враќајќи се во подрумот,ослободувајќи го Марселус и му се исплати „долгот“.

Потоа борецот се враќа во хотелот со моторциклот на Зед и ја бара Фабиен за да можат двајцата итно да го напуштат градот.

3то поглавје: Ситуацијата на Бони

Ова поглавје покажува што се случило пред смртта на Винсент, кога тој и Жил сè уште биле на мисија да ја вратат мистериозната актовка на Марселус.

Додека дуото ги егзекутира Брет и еден од пријателите кои биле во куќата, друг маж бил вооружен во бањата. Тој слуша сè и одеднаш се појавува во собата и пука во Винсент и Жил. Сепак, куршумите ги промашуваат и Жил е убеден дека тоа е божествена интервенција.

Винсент е иритиран со Мартин, еден од пријателите на Брет кој го гледал целиот настан и не кажал за присуството на некој друг на локацијата . Сепак, тие решаваат да заминат и да го земат младиот човек со себе.

Во автомобилот, при неформален разговор, пријателите го прашуваат заложникот мислење. Винсент, кога го вперува пиштолот кон него, завршува случајно пукајќи му во лице, предизвикувајќи голема штета и нечистотија.

Така тие одат во куќата на Џими (го игра самиот Квентин Тарантино) во потрага по помош. Џими се лути и му наредува на дуото да решат сè пред Бони, неговата сопруга, да се врати од работа.

Винсент и Џулс, откако ќе пристигнат во куќата на Џими, пијат кафе додека размислуваат како да ја решат ситуацијата

Тоа е во овамоментот кога се појавува Винстон Волф (го игра Харви Кајтел), чиј прекар е „Волкот“. Човекот е исто така вработен во Марселус и неговата улога е да помогне во решавањето на проблемите.

Волф ги дава потребните наредби за да ја стави ситуацијата под контрола. Винсент и Жил го чистат автомобилот и го кријат телото во багажникот. Двајцата се со црева и облечени во облека на Џими, што ги прави да изгледаат како целосни идиоти.

Исто така види: 16 најдобри акциони филмови за гледање на Amazon Prime Video

Автомобилот потоа е доведен до дефект. Винсент и Жил одат на вечера на појадок.

Крајот на Pulp Fiction

Последниот дел од филмот се враќа на почетната сцена. Ова е стратегија што завршува со „врзување“ на приказната, внесувајќи кохезија и интерес.

Винсент и Џулс пијат кафе во кафетеријата додека Жил му објаснува на својот пријател дека ќе го напушти светот на криминалот . Во еден момент Винсент оди во тоалет и токму во тој момент парот од почетокот на заговорот го објавува грабежот.

Додека човекот ги собира паричниците на муштериите и ја краде касиерката од местото, жена е одговорна за предавањето на парите, клиентите, очајно вперувајќи го пиштолот кон сите.

Џул ја набљудува сцената и веќе се подготвува да комуницира со разбојниците. Кога човекот, кому Жил му го дава прекарот Ринго, пристигнува да го ограби, тој ја гледа актовката и му наредува на Жил да му ја покаже содржината.

Кога ќе види што има внатре, Ринго е изненаден и воодушевен, ја спушта стражата и заминува
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.