Зиралдо: биографија и дела

Зиралдо: биографија и дела
Patrick Gray

Зиралдо не е само писател и новинар. Со повеќе таленти, уметникот исто така се реинформира како карикатурист, сликар, карикатурист, карикатурист и илустратор.

Сигурно сте сретнале едно од неговите дела во текот на вашиот живот - кој не го познава познатиот Малукињо Момче?

Дознајте повеќе за биографијата и делата на овој уникатен творец.

Биографија на Зиралдо

Потеклото на уметникот : семејството и животот на село

Зиралдо Алвес Пинто е роден во Каратинга (внатре во Минас Жераис), на 24 октомври 1932 година, син на Дона Зизиња и Сеу Гералдо. Покрај Зиралдо, Жизиња и Гералдо имаа уште еден син: Зелио Алвес Пинто (1938), брат на уметникот, кој исто така е новинар, карикатурист и писател.

Љубопитност: името на Зиралдо е резултат на оригинална мешавина на имињата на мајката и таткото на уметникот.

На само шест години, Зиралдо направи цртеж кој беше објавен во весникот Folha de Minas - тоа беше 1939 година.

Десет години подоцна, во 1949 година, тој се преселил во Рио де Жанеиро со својот дедо и се вратил две години подоцна во Каратинга.

Почеток на неговата кариера

На седумнаесетгодишна возраст, Зиралдо го објавил својот прв цртан филм во списанието A Cigarra, каде што ќе оствари повеќе соработки) и се сели во Рио де Жанеиро каде почнува да ги објавува своите дела во публикациите Вида Инфантил, Вида Јувенил и Сесињо.

Во текот наматурата соработува месечно со списанието Ера ума вез. Во 1954 година, тој започна партнерство со весникот Binômio и Folha de Minas, заменувајќи го карикатуристот Борјало.

Вознесение во неговата кариера

Три години подоцна, веќе живеејќи во Рио де Жанеиро, тој започна да работи за списанието O Cruzeiro. Неговиот лик Pererê е толку успешен што весникот одлучува да издаде списание што само нему му е посветено.

Во 1963 година тој оди во Jornal do Brasil и следната година работи и во списанието Pif-Paf.

Меѓународна кариера

Во 1968 година неговата работа стана меѓународно успешна и почна да се објавува во списанија во странство.

Делата на Зиралдо постепено беа преведени на англиски, шпански, италијански, француски, Корејски и баскиски.

Учество во O Pasquim

Зиралдо беше еден од соработниците на познатиот весник O Pasquim, објавен во 1969 година, за време на воената диктатура.

Во интервју дадено за Revista Cult Ziraldo коментираше за овој период од неговиот живот:

Да имам Pasquim во мојот живот да поминам низ таканаречените години на олово беше привилегија. Беше валидно искуство и вметнато во контекст, навистина беше. (...) тоа можеше да ми го понуди животот за да продолжам да го градам во тој момент.

Влегувањето во универзумот на литературата за деца

Од крајот на седумдесеттите, управувано за лансирањето на Flicts (1969), Ziraldoтој почнува повеќе да се посветува на литературата за деца.

Посебно кај помладите почнува да се препознава и почнува да ја води својата кариера создавајќи материјал за оваа специфична публика.

Внатре Фликти

Академска позадина

Во 1952 година Зиралдо влезе на Правниот факултет на УФМГ, откако дипломираше во 1957 година, иако никогаш не практикуваше.

За да го произведе својот уметнички материјал, Зиралдо немал формално образование, бидејќи бил самоук под влијание на големи имиња во хуморот како Роналд Серл, Андре Франсоа, Манци и Стајнберг. Во однос на визуелните уметности, Зиралдо ги споменува Пикасо, Миро и Гоја како негови главни влијанија.

Наградите што ги доби Зиралдо

Зиралдо ја доби наградата Мерганталер, наградата Ханс Кристијан Андерсен, наградата Јабути и наградата Каран Д`Аш.

Тој исто така ја доби наградата за графички хумор Quevedos Ibero-American, Меѓународната награда за карикатурен салон во Брисел и наградата за слободен печат во Латинска Америка.

Личен живот

Во 1958 година Зиралдо се оженил со Вилма Гонтијо Алвес Пинто по седум години додворување. Двојката имаше три деца (Даниела Томас - режисерката -, Фабриција и Антонио - композиторот).

Вилма почина на 66-годишна возраст по повеќе од четири децении брак. Потресен од загубата и не знаејќи како да и пристапи на темата на смртта со својата внука Нина, напиша Зиралдокнигата Менина Нина: Две причини да не плачете (2002).

Зиралдо и Вилма

Главните дела на Зиралдо

Во текот на неговата обемна кариера, Зиралдо создаде серија успеси. Ова се неговите главни дела:

  • Flicts (1969)
  • O Menino Maluquinho (1980)
  • The Apple Bug (1982)
  • Најубавото момче на светот (1983)
  • The Brown boy ( 1986 )
  • Момчето од квадрат (1989)
  • Девојката Нина - две причини да не плачете (2002)
  • Момците Морено (2004)
  • Момчето од Месечината (2006)

Ликовите на Зиралдо

Бандата на Перерот

Првиот успешен лик на креаторот беше Pererê, главниот лик на стриповите кои беа објавени од списанието O Cruzeiro и освоија сопствено списание помеѓу 1960 и 1964 година.

Списанието The Pererê class беше првиот бразилски стрип во боја и автор на еден творец.

Класата Pererê, сепак, не ја радуваше режимската војска и беше цензурирана дури и откако беше многу успешна.

Зиралдо нагласи во оваа публикација - и во серија последователни - бразилски ликови, помагајќи да се открие националната култура користејќи ликови од бразилскиот фолклор.

Некои од неговите ликови се желката Моацир, Индијанците Тининими Туиуиу и јагуарот Галилеј.

Исто така види: Што е Кордел литература? Потекло, карактеристики и примери

Лудото момче

Еднаш одамна имаше момче кое имаше едно око поголемо од стомакот, оган во опашката и ветер во нозете, огромен нозе (кои дадоа да го прегрнат светот) и мајмуни на таванот (иако не ни знаев што значат мајмуните на таванот). Тој беше невозможно момче!

Најпознатиот лик на Зиралдо е, без сомнение, момчето Малукињо.

Момчето полно со енергија, речиси секогаш погрешно разбрано од остатокот од светот, оди со тенџере на главата што го шири неговиот немир каде и да оди.

Создаден во текот на осумдесетите во форма на стрип, неговата фигура премина генерации и ги доби најразновидните медиуми (телевизија, кино и театар).

Интервју со Зиралдо

Ако сакате повеќе за кариерата на писателот и дизајнерот, погледнете го долгото интервју дадено за TV Assembly во 2017 година:

Ziraldo: добијте да се знае приказната за карикатурист, илустратор и писател (2017)

Адаптации за кино и телевизија

Некои од успесите на Зиралдо се адаптирани за кино, телевизија и театар.

Делата се адаптирани досега за аудиовизуелното беа: Лудото момче (1995 и 1998), Многу луд учител (2011) и Часот на Перерот (2018).

Исто така види: Коментирани 8 смешни хроники од Луис Фернандо Верисимо

Запомнете го трејлерот за првиот филм Menino Maluquinho :

Trailer - Menino Maluquinho (Специјален20 години.

Нема хумор без одредена количина на суровост, иако има многу суровост без хумор.

Кој не го сфаќа животот како шега, не знае како е да се игра, човекот станува возрасен и набрзо старее, тогаш не знам повеќе што се случува.

Возрасниот живее копнеж за животот што поминал. На детето му недостасува иднината.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.