Filmi i jashtëzakonshëm: përmbledhje dhe përmbledhje e detajuar

Filmi i jashtëzakonshëm: përmbledhje dhe përmbledhje e detajuar
Patrick Gray
problemet dhe sfidat. Duke parë përreth, ai kupton se familja e tij, miqtë dhe mësuesit janë gjithashtu, të gjithë, duke luftuar betejat e tyre personale.

Çështja është kjo: askush nuk është "i zakonshëm" dhe ne të gjithë meritojnë të duartrokasin, të paktën një herë në jetën e tyre.

Djali përfundon me një reflektim kyç: për të ditur se cilët janë njerëzit në të vërtetë, thjesht duhet të shikoni me kujdes!

Sinopsis dhe traileri nga filmi E jashtëzakonshme

August Pullman është një djalë 10 vjeçar i cili lindi me një deformim në fytyrë. Pasi u shkollua në shtëpi nga nëna e tij për një kohë të gjatë, Auggie fillon të shkojë në shkollë.

Faza e përshtatjes, e vështirë për çdo fëmijë, është më sfiduese për dikë që diskriminohet për shkak të pamjes së tij, siç është rasti me djalin. Megjithatë, ai nuk është një djalë i zakonshëm...

Shikoni, më poshtë, trailerin të dubluar:

I jashtëzakonshëm

Nëse jeni duke kërkuar për një film të pastër, një film që do t'ju mbushë zemrën me shpresë për botën, nuk mund të humbisni E jashtëzakonshme .

Filmi artistik amerikan i vitit 2017, drejtuar nga Stephen Chbosky, është një mësim jete nga fillimi në fund.

Filmi është i bazuar në romanin me të njëjtin emër nga R.J. Palacio, autor i veprave për të rriturit e rinj, dhe tregon historinë e një djali të vogël shumë të veçantë

Kujdes: që nga ky moment, artikulli përmban shkatërrues !

Përmbledhje e filmit Extraordinary

Kur mendojmë për Extraordinary, ideja e parë që na vjen në mendje është gjithçka që mund të mësojmë (ose mbajmë mend) nga tregimi.

Pavarësisht se kemi vetëm 10 vjeç, djali është një personazh plot mençuri, i cili rritet i rrethuar nga dashuria dhe këshillat e mira nga familja.

Historia fokusohet në trajektoren e tij të evolucionit , duke treguar se çfarë djali u mësoi të tjerëve dhe gjithashtu atë që mësoi prej tyre.

Mbërritja në shkollë me familjen e tij

Për shkak të pamjes së tij të ndryshme, Auggie Pullman është parë gjithmonë me mosbesim dhe madje përbuzje nga bashkëmoshatarët e tij. djem të tjerë. Ata bënin komente dhe shaka shumë të këqija për pamjen e tij.

Familja, veçanërisht nëna e tij, u përpoq të punonte në vetëvlerësimin e djalit dhe ta përgatiste atë të merrej me ngacmimi në shkollën e re. Fillimisht, gushti kërkon të fshihet,duke veshur një helmetë astronauti.

Shiko gjithashtu: Vallëzimi bashkëkohor: çfarë është, karakteristikat dhe shembujt

Mami dëshiron ta inkurajojë atë dhe përsërit se kur të tjerët sillen keq, ai mund të jetë personi superior dhe të reagojë me dinjitet.

Përdorimi i imagjinatës për t'u marrë me pengesat

Isabel Pullman, nëna e Auggie, është e rëndësishme në edukimin e tij dhe gjithashtu në mënyrën se si ai e sheh botën. Ajo është një stiliste dhe krijon universe rreth djalit të saj. Që në moshë të re, ajo e mëson atë të përdorë imagjinatën e tij.

Djali është i magjepsur nga hapësira dhe filmat e Stars Wars . Për të ushqyer ëndrrat e tij, nëna e tij vendosi të vizatonte yje në murin e dhomës së gjumit.

Kur ai po shikohet çuditërisht nga kolegët e tij dhe po bëhet cak i komenteve të pakëndshme, Auggie kujton këshillën e nënës së tij:

Nëse nuk ju pëlqen vendi ku jeni, thjesht imagjinoni se ku dëshironi të jeni.

Kështu, studenti përballet me të gjitha diskriminimet vetëm për të ndjekur orët e shkencave, lënda e preferuar. Për të kapërcyer klimën në korridore, ai fokusohet në atë që ëndërron për të ardhmen: të qenit astronaut.

Për të ndihmuar me misionin, ai madje imagjinon të jetë i shoqëruar nga personazhi i famshëm i sagës, Chewbacca.

Auggie flet me nënën e tij dhe dëgjon këshillat e saj

Kur kthehet nga shkolla për herë të parë, Auggie qan sepse djemtë bënë komente për shenjat në fytyrën e tij.

Isabel i tregon rrudhat djalit të saj dhe i thotë seata, si plagët e djalit, tregojnë historitë e asaj që kanë jetuar deri në atë pikë. Megjithatë, janë ndjenjat ato që do të diktojnë fatin e secilit:

Zemra është harta që na tregon se ku po shkojmë, fytyra është harta që tregon se ku kemi qenë.

0>

Këto fjalë nënvizojnë diçka që filmi dëshiron ta mbajë mend gjatë gjithë kohës: esenca vlen më shumë se pamja dhe, në fund, kjo është ajo që na përcakton neve.

Mësimi i vetëbesimit nga motra e madhe

Via është vajza e madhe, e cila u neglizhua pak me ardhjen në jetë të vëllait. Megjithatë, kjo nuk e pakësoi dashurinë e saj për të, as dëshirën që ndjente për ta mbrojtur atë.

Shiko gjithashtu: 25 shkrimtarë të mëdhenj brazilianë që duhen lexuar

Pavarësisht se është një adoleshente shumë diskrete, e cila shmang të tërheqë vëmendjen te vetja, ajo i mëson vëllait të saj të mos' t largohem nga sytë e askujt .

Nëse shikon, le të shikojë. Nuk mund të përzihesh kur ke lindur për t'u vënë re.

Pesha e veprimeve njerëzore dhe kuptimi i tyre

Në shkollë, klasa po studion urdhëron dhe reflekton për citimin e lashtë egjiptian: "veprat tuaja janë monumentet tuaja". Do të thotë se ajo që ka më shumë rëndësi dhe ajo për të cilën na kujtojnë janë veprimet që bëjmë.

Më shumë sesa ajo që mendojmë apo themi, është ajo që bëjmë për të tjerët ajo që mund të ndryshojë bota.

Auggie është plotësisht e izoluar nga bashkëmoshatarët e tij dhe ngacmohet nga njëprej tyre, Julian. Në testin e Shkencës, ai kupton se Jack Will, kolegu fqinj, nuk i di përgjigjet dhe i jep mashtrime: nga ky akt lind një miqësi . Më vonë, Auggie dëgjon Jack duke folur keq për të me pjesën tjetër të klasës dhe është përsëri vetëm.

Kur Summer, një vajzë nga e njëjta klasë, sheh që Auggie është vetëm në drekë, ulet në tryezën e tij dhe prezantohet.

Djali mendon se është për keqardhje dhe i kërkon të largohet, por Summer thotë se edhe ajo ka nevojë për miq të mirë. Nga ky gjest empatie , Pullman nuk është më vetëm.

Perspektiva të ndryshme të së njëjtës histori

Një nga aspektet më interesante të filmit është se ai tregon i njëjti tregim nga pikpamja të ndryshme . Megjithëse Gushti është personazhi kryesor, ne mund të shohim se komploti prek të gjithë rreth tij: nënën që pushoi së punuari, motrën që nuk i kushton vëmendje etj.

Kjo na ndihmon të kuptojmë se çdo histori ka , të paktën dy versione. Sipas mendimit të Auggie, Jack pretendonte të ishte shoku i tij, por ai kurrë nuk e pëlqeu atë.

Kur shikuam versionin e tij të ngjarjeve, kuptuam se ai ishte gjithashtu i diskriminuar sepse kishte më pak para se kolegët e tij dhe se ai ishte duke u përpjekur të "përshtatet". " kur ai bënte shaka për fëmijën e ri.

Duke mbrojtur dhe falur miqtë e vërtetë

Në fakt, Jack dëshironte vërtet të ishte shok me Auggie dhe u përpoq disa herë të rifitonte miqësinë e tij.miqësinë tuaj. Protagonisti, i lënduar, refuzoi të gjitha përpjekjet për përafrim. Gjatë një projekti shkencor, Jack dhe Auggie zgjidhen për të formuar një çift.

Juliani, dhunuesi, përfiton nga rasti për të poshtëruar sërish djalin. Tani, megjithatë, ndodh diçka ndryshe: Jack e vendos veten përballë dhe fillon të mbrojë shokun e tij.

Dy djemtë përfundojnë duke u grindur dhe Jack i shkruan një letër drejtorit, duke i kërkuar falje. Regjisori përgjigjet duke thënë se e kupton anën e tij, pasi "miqtë e mirë meritojnë të mbrohen".

Për herë të parë, një nga bashkëmoshatarët e tij mbrojti Auggie dhe ia doli. e qartë se nuk do të toleroja më diskriminim. Djali preket nga akti dhe kupton se ndonjëherë edhe miqtë tanë kanë të drejtën të dështojnë .

Megjithëse ishte e vështirë të rifitonte besimin e tij, Jack u tregua një mik i vërtetë dhe për këtë arsye August vendos ta falë. Më pas, dyshja kthehet me forcë dhe i përkushtohet punës shkencore.

Mënyra të reja për të parë botën

Auggie dhe Jack krijojnë një sistem projeksioni imazhi dhe i bëjnë përshtypje klasës, duke fituar gjithashtu vendin e parë në konkursin shkencor. Gradualisht, fëmijët kuptojnë se djali është kreativ, qesharak dhe inteligjent .

Që atëherë, tryeza e tij e drekës bëhet gjithnjë e më e mbushur me shoqërues, të cilët qeshin dhe argëtohen së bashku.

Këtë verë,ata shkojnë në kampin veror dhe kur Auggie kërcënohet nga djemtë më të mëdhenj, ai mëson të mbrohet, me mbështetjen e bandës. Gradualisht, bëhet gjithnjë e më e dukshme (për të tjerët dhe për veten e tij), se ai është shumë më shumë se pamja e tij .

Kur prindërit e Julianit, ngacmuesi , thirren në shkollë, përpiqen të mbrojnë djalin e tyre. Ata thonë se fytyra e Auggie është e frikshme dhe se djali ka të drejtë të përdorë lirinë e shprehjes.

Fjalët e drejtorit të shkollës duhet të na frymëzojnë të gjithëve:

Auggie nuk mund të ndryshojë imazhin e tij, por ne mund të ndryshojmë mënyrën tonë të shikimit ndaj tij.

Mesazhi duhet të përsëritet një milion herë, derisa të asimilohet: ata që janë të ndryshëm nuk kanë nevojë të ndryshojnë, shoqëria është që ju duhet të pranoni dhe kuptoni diversiteti .

Monologu i fundit: të gjithë kanë një histori për të treguar

Më në fund, shkolla organizon një ngjarje për të dhënë diplomat në fund të atij viti. Para se të largohej nga shtëpia, Auggie falënderon prindërit e tij, të cilët e inkurajuan atë të rrezikonte dhe të përzihej me fëmijët e tjerë.

Në ceremoni, ai përfundon duke fituar një medalje nderi, për "forcën e tij të heshtur që pushtoi shumë zemra ". Duke u ngjitur në skenë për të marrë medaljen, ai reflekton në një monolog të brendshëm emocional.

Ai arrin në përfundimin se të gjithë njerëzit kanë veçantinë e tyre,
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.