12 најдобри ситкоми на сите времиња

12 најдобри ситкоми на сите времиња
Patrick Gray

Кој ужива во хумористичните програми, сигурно маратонирал некои од овие серии. Терминот ситком потекнува од комедија на ситуации , што е „ комедија на ситуации “, и се користи за карактеризирање на серии каде што има ликови кои живеат секојдневни ситуации во заеднички средини, како што се дома, на работа, со пријателите и семејството.

Повторлива карактеристика на овој тип на програма е фактот што повеќето од нив се снимаат со публика и имаат моменти во кои се прикажува смеата на публиката.

Во 90-тите овој тип на серии стана многу познат и имаше неколку продукции кои се здобија со важност.

Затоа ги избравме најдобрите ситкоми што треба да ги пропуштите и некои неодамнешни исто така, поставени без хронолошки редослед или на „квалитет“.

1. Сиенфилд (1989-1998)

Овој ситком е исто така северноамерикански и се емитуваше на 5 јули 1989 година, остана до 1998 година. Беше идеализиран од Лери Дејвид и Џери Сајнфелд, кои исто така глуми во приказната.

Се одвива на Менхетен и е сместено во зграда каде што живеат група пријатели на Џери Сејнфилд.

Истражување на секојдневни настани и банални , серијата прикажува ситуации каде што навидум „ништо“ важно не се случува, но, преку интелигентни и смешни дијалози, успева да ја задржи публиката.

Иновативна за тоа време, се смета за една од најдобрите сериина сите времиња од страна на критичарите и освои многу фанови. Моментално може да се гледа на Netflix .

2. Os Normals (2001-2003)

Најуспешниот бразилски ситком од 2000-тите беше Os Normais . Креација на Фернанда Јанг и Александре Мачадо, серијата на урнебесно го прикажа животот на двојката Руи и Вани , која ја играат Фернанда Торес и Луис Фернандо Гимараеш.

Руи е мирен човек кој работи во маркетинг секторот на една компанија, додека Вани е збунет и параноичен продавач. Двајцата развиваат врска каде хуморот е фундаментален и јавноста на крајот се идентификува со нивното лудило.

Серијата може да се види на Globopay .

3. Љубов (2016-2018)

4>> Тие се опоравуваат од претходните врски и на крајот се вклучуваат. Го има и во каталогот на Netflix .

4. Пријатели (1994-2004)

Една од најуспешните хумористични серии на американската телевизија е несомнено Пријатели . Лансиран во 1994 година, овој ситком беше создаден од Дејвид Крејн и Марта Кауфман и имаше 10 сезони и не помалку од 236 епизоди.

Приказната раскажуваза авантурите на група пријатели во нивните дваесетти кои живеат во Њујорк .

Со необичен хумор, беше една од најгледаните во САД, која беше објавена и во неколку земји . Во Бразил може да се види на Netflix .

5. Тоа шоу од 70-тите (1998-2006)

Тоа шоу од 70-тите исто така го истражува животот на група пријатели, но веќе постои една особеност евидентно во своето име: заплетот се одвива во 1970-тите .

Така, темите што се обработуваат со голем хумор се конфликтите и настаните што се појавија во таа деценија во САД , како што се сексуалната слобода, феминизмот, забавната индустрија, меѓу другите ситуации и рефлексии на ликовите.

6. Сексуално образование (2019-)

Поактуелно, Сексуално образование е британска серија која премиерно беше прикажана на Netflix во 2019 година и има 3 сезони. Успех на платформата за стриминг, заплетот се врти околу Отис, срамежливо момче кое има мајка сексуален терапевт . Затоа, тој знае многу за оваа тема, но само теоретски.

Одлучува да основа клиника за советување во своето училиште, придонесувајќи за решавање на различните прашања со кои му доаѓаат колегите.

7. Blossom (1991-1995)

Оваа хумористична серија создадена од Дон Рео беше премиерно прикажана во 1991 година во САД и имаше 5 сезони.

Приказната е за Блосом , адолесцент кој се истакнува вонеговото семејство за нивната интелигенција и саркастичен хумор . Таа живее со нејзиниот татко и браќата и сонува да ја посети нејзината мајка, која отиде во Париз да се испроба во пеењето.

Во Бразил, тоа беше прикажано на SBT во 90-тите години и стана успешен.<5

8. Sabrina, Sorcerer's Apprentice (1996-2003)

Изложена во Бразил кон крајот на 90-тите и почетокот на 2000-тите, Sabrina, Sorcerer's Apprentice беше успех и даде потекло од три филма.

Главниот лик е Сабрина Спелман, тинејџерка вештерка која живее со своите тетки и нејзината црна мачка . На нејзиниот 16-ти роденден, таа добива вештерска моќ и разговара со мачката Салем. Така, треба да ги усогласите вообичаените конфликти на возраст со магија.

9. Модерно семејство (2009-2020)

Покажувајќи ги посебните карактеристики на едно неконвенционално семејство , оваа серија напишана од Кристофер Лојд и Стивен Левитан се емитуваше во 2009 година и има 11 сезони.

Раскажува за секојдневниот живот на група луѓе обединети со семејни врски и кои живеат смешни, но сложени ситуации. Темите како посвојување, развод, предрасуди кон странци, хомосексуалност и други современи прашања се многу присутни.

Подолго време програмата беше на платформата Netflix, но денес може да се види на Fox Play , Star Plus и Claro Now .

Исто така види: Песна Или ова или она, Сесилија Меирелес (со интерпретација)

10. луд за вас(1992-1999)

Прикажувајќи ја рутината на младенците Џејми и Пол, со нивните конфликти и конфузии , овој северноамерикански ситком беше преведен во Бразил како Louco por você , со Хелен Хант и Пол Рејзиер во главните улоги.

Креаторите на серијата се Пол Рајзер и Дени Џејкобсон и програмата доби неколку награди, вклучително и номинации за наградата Еми како „најдобра комедија серија“.

Серијата е достапна на Globoplay .

11. Грејс и Френки (2015-)

Во оваа американска комедија драма играат две големи актерки, Џејн Фонда и Лили Томлин.

Тоа се две жени во нивните 60-ти кои се наоѓаат во необична ситуација, бидејќи нивните сопрузи решаваат да ја преземат хомосексуалноста и изјавуваат дека ќе се венчаат.

Така, туку разведените, развиваат пријателство конфликтно , но полно на хуморот и откритијата. Сезоните се достапни на Netflix .

12. Орев на блокот

Со оригиналниот наслов Свежиот принц од Бел-ер , ситкомот е замисла на Енди и Сузан Боровиц и го има како протагонист Вил Смит во неговата прва актерска работа.

Исто така види: 24 најдобри романтични книги во кои треба да се заљубите

Смит, кој веќе беше музичар, постигна уште поголема слава со учеството во серијата како Вил. Во заплетот тој е смешно и интелигентно момче кое оди да живее во куќата на неговите богати чичковци за да го напушти своето сиромашно соседство и да избегана конфузија.

Така, приказната ги истражува противречностите и ќорсокаките кои произлегуваат од судирот на реалноста помеѓу Вил и семејството .

Серијата, која има 6 сезони , Беше огромен успех во Бразил, беше прикажан на SBT во 2000-тите. Денес може да се види на Globoplay .
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.