Филмот The Shining: објаснување и куриозитети

Филмот The Shining: објаснување и куриозитети
Patrick Gray

The Shining ( The Shining , во оригинал) е неизвесност филм заснован на истоимената книга на Стивен Кинг.

Режиран од познатиот Стенли Кјубрик , беше издаден во 1980 година и имаше незаборавна изведба на Џек Николсон во главната улога.

Приказната раскажува за поранешен учител и аспирант писател, Џек Торенс, кој се вработува како чувар во масивниот Overlook Хотел во зимскиот период. Така, тој ги зема неговата сопруга (Шели Дувал) и малиот син со духовна моќ (Дени Лојд) да останат со него во местото 5 месеци.

Како одминуваше времето и изолацијата, Џек, кој страдаше од алкохолизам , станува се поагресивен и се случуваат натприродни работи.

Предупредување, овој напис содржи спојлери!

Објаснување на The Shining

Играниот филм е психолошки хорор кој носи одредени теории.

Филмот може да се гледа како метафора за психолошкиот проблем на Џек, кој морајќи да се справи со алкохолизмот и изолацијата, тој е не можејќи да се зближи со семејството ниту да го исполни својот сон да биде писател.

Така, тој подлегнува на измачената ментална и духовна состојба, достигнувајќи лудило.

Зошто Џек се појавува во Фотографија од 1921 година на ѕидот на хотелот?

На крајот од приказната, откако за малку ќе го убиеше семејството, главниот лик е прикажан на фотографија, која висина ѕидот на хотелот, како дел од забава која датира од 1921 година.

Фактот е љубопитен, бидејќи заплетот се случува приближно во времето на објавувањето на филмот, кон крајот на 70-тите.

Исто така види: 49-те најдобри филмови на сите времиња (од критиката)

Џек Торенс се појавува во центарот на фотографијата од 1921 година

Објаснувањето е дека Џек, во реалноста, е реинкарнација на предок и неговата душа има силна врска со местото. Можно е тоа да се согледа и во говорот на ликот на неговата сопруга, кога тој вели дека првиот пат кога бил во хотелот се чувствувал сосема познато, со впечаток дека веќе го знаел местото.

Келнерот Делберт Грејди

Кога Џек оди на интервју за работа, менаџерот му кажува дека некои луѓе се двоумеле дали да ја прифатат работата.

Ова е затоа што во минатото еден човек по име Чарлс Грејди бил бил ангажиран да ја врши истата услуга за нега на хотелот Оверлок и во еден момент полудел, убивајќи ги своите две ќерки и сопругата со секира, а потоа си го одзел животот со пушка.

Фактот не го заплашил Џек Торенс, кој дури изгледаше љубопитен за

Така, кога главниот лик го запознава духот на келнерот Делберт Грејди и тој му кажува дека има две ќерки, Џек е збунет и прашува дали човекот е чуварот кој имал ги уби девојките и жената .

Џек и келнерот Делберт Грејди

Келнерот негира и открива дека чуварот отсекогаш билТоренс, поттикнувајќи го да ги изврши убиствата. Ова е уште еден доказ за духовниот однос на Џек со хотелот.

Овде сè уште можеме да заклучиме дека Чарлс Грејди - убиецот на девојките и жената - исто така бил реинкарнација на келнерот Делберт Грејди.

Луѓето кои работеа во хотелот, според тоа, завршија толку инволвирани со злобните енергии на местото што ги контаминираа идните генерации со нивните нарушувања.

Соба 237 и жената во када

Во филмот, собата 237 е опкружена со мистерии и има темна атмосфера. Момчето Дени има натприродни моќи и знае дека во таа соба се случило нешто многу ужасно. И покрај тоа, тој е привлечен од собата и во одреден момент влегува во местото, оставајќи го таму со траги од задушување на вратот.

Подоцна, Џек исто така оди таму и гледа гола и многу убава жена во внатрешноста на соба. када во спалната соба.

Жената станува и оди кај него, двајцата се бакнуваат, но набргу Џек сфаќа дека девојката се претворила во кахектичка дама со дамки на кожата, во состојба на гниење

Џек сфатил дека гушка жена во фаза на распаѓање

Според книгата од која настанал филмот, оваа женска фигура била дух на жена која имала се самоубила во таа када .

Исто така постои и интерпретација дека ја претставува моќта на магнетизмот што ја има хотелотнаметна врз Џек и злобниот лик што преовладуваше таму.

Кој е „просветлениот“?

Кога Дени за првпат оди во хотелот со своите родители, тој го запознава Дик Халоран, готвачот. Двајцата разговараат и човекот сфаќа дека Дени има моќи и визии.

Дик Халоран разговара со Дени и му објаснува дека е „просветлен“

Значи, Дик, кој исто така ги има овие подароци, разговара со момчето и објаснува дека е „просветлен“. Човекот исто така го предупредува да не влегува во соба 237.

Крвопролевање

Познато е дека зградата е изградена на врвот на домородните гробишта, информации дадени од управителот уште на почетокот

Со ова, постои теорија дека дел од проклетството на местото е поврзано со неговата изградба и истребувањето на првобитните народи, брутално десеткувани од северноамериканската влада во текот на 19 век.

Така, сцената што се повторува, која ги прикажува ходниците на хотелите како страдаат од крвопролевање можеби е поврзана со убивањето на домородните цивилизации. Исто како што може да се поврзе и со „жедта за убиство“ на самиот хотел.

Иконична сцена од The Shining која го прикажува хотелот превземен од река од крв

Кој е Тони?

Од почетокот на приказната, Дени се појавува како разговара со Тони, кој според него е „момче кое живее во неговата уста“. Мајката верува дека е еден вид „имагинарен пријател“, но наскоросфаќаме дека има нешто помрачно зад ова однесување.

Дени пристапува до неговите психички моќи кога разговара со Тони

Во текот на заплетот, Тони го зазема момчето во различни периоди, што што го тера момчето да влезе во транс и да го повтори зборот „редум“, односно убиство напишано наназад, преведувајќи го убиството обратно. Односно, Тони отсекогаш знаел дека хотелот „Оверлок“ има зли духови и многу опасности.

Во книгата на Стивен Кинг се открива дека духот на Тони, всушност, бил проекција на самиот Дени, на неговата иднина на совеста и нејзината овластувања. Толку многу што целото име на момчето е Даниел Ентони Торенс, а Тони би бил кратенка од Ентони. не како од филмот на Кјубрик?

Стивен Кинг го напиша хорор романот The Shining (The Shining) во 1977 година. Авторот веќе напиша две книги претходно, но ова беше неговиот прв успех.

Така, Кјубрик ја адаптира приказната за кино во 1980 година. Сепак, таа не го следи верно наративот на Кинг, а писателот не е задоволен од кинематографскиот резултат.

Ова е затоа што во книгата главниот лик е поттикнат да лудилото на постепено, покажувајќи се себеси на почетокот како навидум нормален човек.

Во филмот, изведбата на Џек Николсон беше толку интензивна, штонеговиот вознемирувачки поглед е веќе прикажан на почетокот. А сепак, според писателот, ликот Венди, кој го игра Дувал, се играл многу пасивно.

Стенли Кјубрик зад сцената и односот со актерите

Режисерот Стенли Кјубрик бил многу строг со актерите и барајќи при снимањето. Многу сцени беа снимени повеќе пати за да бидат точно како што замислуваше Кјубрик.

Како, на пример, сцената каде што Џек удира со секирата во вратата. Наводно, биле потребни 3 дена снимање и повеќе од 60 врати.

Шели Дувал во сцена која била безброј пати снимена

Но, актерката која најмногу настрада во снимки беше Шели Дувал. Начинот на кој режисерот се однесувал кон неа бил непријателски и наредил да се снимаат неколку сцени до исцрпеност. Сето тоа, според него, за да извлече вистинска емоција и да ја доведе актерката во вознемирена состојба.

Момчето Дени Лојд беше поштедено и веруваше дека учествува во драмски, а не во хорор.

Близначките од The ​​Shining

Девојките кои му се појавуваат на Дени се симболични ликови. И покрај тоа што беше брзо прикажана во кратки сцени, сликата на двете деца облечени подеднакво, држејќи се за раце и го повикуваат момчето да игра, остана во имагинацијата на јавноста.

Близнаците го покануваат Дени да игра

Актерките кои ги глумеа се сестрите Луиз и Лиза Барнс, коитие не следеа кариера во кино и моментално работат како правник и научник.

Можна инспирација за режисерот на филмот да ги создаде близнаците можеби била слика на северноамериканската фотографка Дајан Арбус, со наслов Идентични близнаци, Розел , 1967 година.

Исто така види: Серија 13 причини зошто: целосно резиме и анализа

Идентични близнаци, Розел , фотографија од Дајан Арбус која можеби го инспирирала Кјубрик во Сјајот

Техника

Наслов The Shining (во оригиналот)
Година на издавање 1980
Режија Стенли Кјубрик
Сценарио Стенли Кјубрик

Дајен Џонсон

Врз основа на Истоименото книжевно дело на Стивен Кинг
Земја на потекло САД
Времетраење 144 минути
Оценка на IMDb 8,4 ѕвезди
Жанр Психолошки хорор, трилер
Главна улога Џек Николсон

Шели Дувал

Дени Лојд

Scatman Crothers

Награди Награда Сатурн за најдобра споредна машка улога за Scatman КротерсPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.