Франкенштајн, од Мери Шели: резиме и размислувања за книгата

Франкенштајн, од Мери Шели: резиме и размислувања за книгата
Patrick Gray

Еден од најголемите класици на хорор приказни и претходник на научната фантастика е литературниот роман Франкенштајн или Модерниот Прометеј.

Напишано од Англичанката Мери Шели помеѓу 1816 и 1817 година, за прв пат беше објавено во 1818 година, во таа прилика без заслуги на неговиот автор.

Кога ја идеализира приказната, Мери беше a Млада жена од 18 години и во 1831 година, малку постара, таа повторно го ревидирала и објавила романот, овој пат со нејзина заслуга. Ова беше верзијата што влезе во историјата и беше адаптирана во безброј аудиовизуелни и театарски продукции.

Со мешање на ужасот, натприродното, фантастичното и потрагата по научни иновации, Франкенштајн стана успех, придонесувајќи и влијаејќи на создавањето на хорор и научно-фантастичен жанр.

Резиме на Франкенштајн или модерниот Прометеј

Наративот започнува со прикажување на истражувачот Роберт Волтон и неговиот брод заглавен на непријателскиот Северен Пол. Еден од екипажот гледа момче како влече санка преку мразот и тие решаваат да го земат внатре.

Човекот за кој станува збор е Виктор Франкенштајн, амбициозен научник кој се спријателува со Волтон и решава да му ја раскаже неговата приказна. Историја .

Виктор поминал многу години проучувајќи како да оживее суштество формирано од делови од човечки труп. Откако ќе го открие во теорија, тој решава да го спроведе планот во пракса и почнува да ги посетува гробиштата во потрага по„најдобрите“ делови од телото за да создаде ново суштество.

Тој потоа успева да оживее огромно суштество, анимирано со помош на електрични импулси. Кога видел дека неговиот експеримент успеал, научникот е многу задоволен, но набргу откако ќе сфати во каква неволја се нашол.

Плашејќи се од џиновското и грозно суштество, тој заминува и го напушта. Чудовиштето бега од лабораторијата земајќи ги дневниците на докторот и оди во шума, каде што исто така наоѓа торба со облека и книги.

Исто така види: Killing in the Name (Rage Against the Machine): значење и стихови

Почнува да живее во колиба блиску до едно француско семејство. Овие луѓе го инспирираат и преку набљудување учи да чита и зборува.

По некое време, тој добива храброст и контактира со семејството, надевајќи се дека ќе му посакаат добредојде, како што беше тагата и осаменоста

Сепак, семејството е преплашено и го исфрла надвор. Од тој момент, суштеството развива интензивна омраза кон човештвото и бара одмазда на својот творец по секоја цена.

Чудовиштето, знаејќи дека семејството на Виктор живее во Женева, оди таму и како одмазда го убива помладиот на Виктор брат. Вината паѓа на Џастин, семејната слугинка, која е осудена на смрт.

Виктор чувствува дека чудовиштето е одговорно за злосторството и почнува да го бара. Двајцата се среќаваат и чудовиштето зборува за причината за својот револт. Тој бара од научникот да му создаде придружник, асуштество кое може да го придружува и кое не се плаши или одбива.

Виктор одбива, но суштеството се заканува дека ќе ги убие луѓето за кои се грижи научникот. Докторот потоа се согласува и составува женска фигура за чудовиштето, но пред да му даде живот, тој го уништува новиот изум, плашејќи се да не доведе до раса на ужасни и опасни суштества.

Потоа суштеството еднаш се одмаздува повторно, убивајќи ја најдобрата пријателка и свршеница на научникот и бегајќи на Арктикот. Виктор, уништен и лут, почнува да го брка и оди и на Арктикот.

Токму во тој момент научникот го наоѓа бродот на Роберт Волтон и почнува да известува што се случило. Виктор е веќе многу слаб и завршува на умирање.

Суштеството успева да влезе во бродот и се соочува со својот безживотен творец. Дури и со крволочен дух, чудовиштето имаше емоции, поради што длабоко ја почувствува загубата на својот „татко“.

Исто така види: Приказната на слугинката, од Маргарет Атвуд

Суштието му кажува на капетанот Волтон дека животот повеќе не вреди да се живее и дека ќе запали голем оган , фрлајќи се во неа и завршувајќи го своето постоење засекогаш.

Цртеж од Теодор фон Холст за изданието од 1931 година

Разгледи и коментари

Појавата на Франкејнштајн

Оваа позната приказна потекнува од Швајцарија, кога Мери и нејзиното тогашно момче Перси Шели летото го поминале во друштво на други писатели и важни личности.

Сопственикот на куќата во која престојувале биликона на романтизмот на Лорд Бајрон. Друг писател кој исто така беше присутен беше Џон Полидори, првиот што напиша приказна за вампири, која подоцна ќе влијае на создавањето на Дракула .

Времето во тие месеци беше ужасно и групата беше принудени да останат во престој неколку дена. Така тие создадоа натпревар на „приказни за духови“, кои ќе бидат претставени подоцна.

Токму во тој контекст се роди Франкејнштајн , најпрвин како расказ, а подоцна се трансформираше во роман.

Зошто неговиот алтернативен наслов Модерен Прометеј ?

Во грчката митологија, Прометеј беше титан кој им пркоси на боговите и му го даде на човештвото светото оган . Така, тој беше ужасно казнет од Зевс, останувајќи окован со генерации на врвот на планината и секој ден му го голта црниот дроб од орел.

Потоа Мери Шели ја поврзува фигурата на Прометеј со онаа на научникот Виктор Франкејнштајн , кој исто како титанот, тој се осмели да му пркоси на божественото откривајќи како да генерира живот со вештачки средства.

Кое е вистинското чудовиште на Франкенштајн?

Иако сите го знаат суштеството од приказната од Франкенштајн, всушност нема име. Франкенштајн е името на докторот кој го создал и кој, откако успеал со својот изум, сфаќа дека, всушност, бил незначителен и немал ни трошка контрола врз својот живот.

Така, преплашено, го препушта битието на сопствената судбина, ослободувајќи се од секаква одговорност, што го остава суштеството беспомошно и осамено, придонесувајќи за неговиот револт и жед за одмазда.

0>Затоа, овде има еден парадокс, во кој можеме да го сметаме и Виктор Франкејнштајн за „чудовиште“, поради неговата себичност и суровост.

Некои толкувања исто така укажуваат дека романот го става творец и суштество како две страни на иста паричка . Би било како пронајдокот на Виктор да е, во реалноста, мрачен дел од неговата сопствена личност, проекција на неговиот запрепастен ум, како што гледаме, на пример, во Докторот и чудовиштето, уште една класика на 20 век. XIX.

Зошто научникот го создал чудовиштето?

Еден од главните проблеми во пронајдокот на суштеството е неговата немање цел, што кулминира со суштество лишено од животна перспектива и без цел .

Откако се „роди“, чудовиштето е отфрлено од неговиот „татко“, кој со години проучувал како да му даде живот на суштеството само да ја докаже својата моќ и да си оди запишан во историјата како голем научник. Тој сакаше да биде препознаен како некој кој поседува знаење за мистериите на создавањето на животот.

Неговата единствена цел беше да докаже дека може да создаде нешто големо , откривајќи чувство на чиста себичност и суета.

Филмски адаптации

Направени се многу адаптации на романот,и за театарски претстави, како и за кино и телевизиски програми.

Првата адаптирана верзија беше продуцирана во 1910 година од Томас Едисон. Но, оној што ја запиша историјата во киното беше филмот од 1931 година Франкејнштајн , во режија на Џејмс Вејл и во кој Борис Карлоф во улогата на суштеството, во незаборавна интерпретација.

О, актерот Борис Карлоф го овековечи суштеството на Франкејнштајн во кино во 1931 година

Беа изведени и други продукции и се појавија многу понови приказни инспирирани од овој лик, како во филмовите Едвард Раки со ножици (1990), А.И. : вештачка интелигенција (2001), меѓу другите.

Која беше Мери Шели?

Мери Волстонкрафт Годвин е даденото име на овој важен англиски јазик писател од 20 век XIX. Родена на 30 август 1797 година во Лондон, таа беше ќерка на Вилијам Годвин и Мери Волстонкрафт, претходник на западниот феминизам.

Мери никогаш не ја запознала својата мајка, бидејќи умрела кратко по породувањето, но контактирала со неговите списи и била воспитана од нејзиниот татко, исто така важен филозоф. Така, таа имаше многу стимулирачко воспитување од гледна точка на креативност и интелектуалност, живеејќи со мажите на порамноправна основа.

Таа се омажи за колегата писател Перси Шели и го зеде неговото презиме. Тој ја охрабрил да го објави Франкејнштајн .

Покрај романот кој ја прославил, Мери напишаладруги книги:

  • Matilda (1819),
  • Valperga (1823)
  • The Fortunes на Перкин Варбек (1830)
  • Последниот човек (1826)
  • Лодор (1835),
  • Фалкнер (1837)
  • Смртниот бесмртник (1833)

Починал на 58-годишна возраст во Лондон на 1 февруари 1851 година поради рак на мозокот.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.