Лусиола, од Хозе де Аленкар: резиме, ликови и литературен контекст

Лусиола, од Хозе де Аленкар: резиме, ликови и литературен контекст
Patrick Gray

Објавен во 1862 година, Лучиола беше дел од проектот Perfis de Mulher, на бразилскиот романтичар Хозе де Аленкар. Урбаниот роман, сместен во Рио де Жанеиро, се врти околу страста помеѓу Пауло и Лусија, куртизана.

Апстракт

Лучиола е урбан роман чиешто сценарио Рио де Жанеиро од средината на деветнаесеттиот век. Нараторот, наивниот Пауло, слетува во градот во 1855 година, на 25 години, доаѓајќи од Олинда (Пернамбуко).

Не знаејќи ја професијата на Луција, Пауло се заљубува на прв поглед кога ќе налета на девојката во денот кога ќе пристигне во главниот град:

"—Колку убаво девојче! ѝ викнав на мојата придружничка, која исто така и се восхитуваше. Колку треба да е чиста душата што живее во тоа слатко лице!"

Веднаш потоа, на забавата на Глорија, Са, неговиот најдобар пријател, го запознава со оној што го маѓепсал. Од интеракцијата помеѓу Пауло и Са во ноќта на балот, јасно е дека Лусија е куртизана, дури и била поранешна љубовница на Са.

Лучија, чие крстено име беше Марија да Глорија, го украла име на пријател кој починал. Изборот за живот како куртизана не бил доброволен: младата жена се преселила со семејството во Судот и, за време на избувнувањето на жолта треска во 1850 година, речиси сите, освен неа и тетката, биле заразени.

„Татко ми, мајка ми, моите браќа, сите се разболеа: стоевме само јас и тетка ми. Сосетката што дојде да ни помогне, се разболе ноќе и не се разбуди. Никој другбеше охрабрен да ни прави друштво. Бевме во сиромаштија; дел од парите што ни ги позајмија едвај беа доволно за аптекарот. Докторот, кој не молеше да го лекуваме, падна од коњот и се чувствуваше лошо. До висина на очај, тетка ми едно утро не можеше да стане од креветот; Имав и температура. Бев сам! 14-годишно девојче да лекува шест критично болни пациенти и да најде ресурси таму каде што ги нема. Не знам како не полудев."

Со желба да го издржува семејството, Лусија не може да најде друга алтернатива освен да го продаде сопственото тело. Нејзиниот прв клиент беше сосед, Куто, со кого имала средби кога имала само 14 години. Овој маж ја поканил дома во замена за златници. Таткото, откако го открил патот по кој тргнала неговата ќерка, ја исфрлил од куќата.

Види исто така 7 најдобри дела на Хозе де Аленкар (со резиме и куриозитети) 13 детски бајки и принцези за спиење (коментирани) Книга A Viuvinha, од Хозе де Аленкар 14 детски приказни коментирани за деца

Пауло и Лусија почнуваат да имаат редовни состаноци кои завршуваат зацврстување, врска меѓу двајцата. Откако создала одредена интимност, Лусија ја раскажува својата драматична животна приказна. Веќе маѓепсана од Пауло, таа решава да го напушти животот на куртизана и се преселува со својата помлада сестра (Ана) во мала куќа во Санта Тереза.Потегот претставува арадикална промена во животот на младата жена, која беше навикната на луксузна рутина:

Поминавме едно попладне на коњ низ Санта Тереза ​​во правец на Каикса д'Агуа, кога видовме дека застана пред мала куќа, ново поправена, Зумбул. Тој човек ме привлече поради неодоливиот магнет на Лусија; а сепак го мразев.

"-Дали оваа куќа ти припаѓа тебе, Сенхор Јакинто? рече Са, одговарајќи учтиво.

-Не, господине. Таа му припаѓа на некој што го познавате. , Лусија .

— Како! Лусија доаѓа да живее во еднокатна куќа со два прозорци? Не е можно.

Исто така види: 23-те најпознати слики во светот (анализирани и објаснети)

— И јас не верував кога ми кажа за тоа! но тоа е сериозна работа.

— Значи ја купивте оваа куќа?— И дали ја подготвивте. Веќе е наместена и подготвена. Требаше да се всели денес, не знам каква мака имаше. неделата!

— Добро! Тоа е луксузот да го поминеш летото на село! Нема да ти дадам месец за да не се каеш и не се враќај дома во градот"

Исто така види: Машината на светот од Карлос Драмонд де Андраде (анализа на песна)

Двојката живее страсни моменти во Санта Тереза, далеку од минатото на Лусија. Желбата да го остави претходниот живот зад себе е толку силна што Лусија се ослободува од замокот што го имаше во градот, од накитот и облеката од минатото.

Сè тече во најсовршениот ред додека девојката не забремени. дестабилизирајќи го нејзиниот живот.врската на парот. Бидејќи мислела дека нејзиното тело е валкано, Лусија не се чувствувала достојна да носи бебе.

Крајот на приказната етрагедија: девојката починала додека била бремена. Пауло, како добар човек што е, е одговорен да се грижи за својата снаа Ана додека таа не се омажи.

Централни ликови

Лучија (Марија да Глорија)

Сираче, со само деветнаесет години, Лусија е убава и опојна жена со црна коса, која ги маѓепсува сите мажи околу неа. Лусија беше борбениот назив усвоен од Марија да Глорија кога реши да стане куртизана.

„Во девет часот тој ќе ја затвореше книгата, а мајка ми рече: „Марија да Глорија, татко ти сака да вечера".

— Марија да Глорија!

— Така се викам. Богородица, мојата кума, ми ја даде."

Пауло да Силва

Роден во Пернамбуко, скромниот Пауло се сели во Рио де Жанеиро на дваесет и пет години во потрага по професионален успех во главниот град.

Ана

Сестра на Луција. По раната смрт на Лусија, за Ана се грижи нејзиниот зет, Пауло.

Са

Најдобриот пријател на Пол, одговорен за воведување на Лусија со момчето за време на забавата на Глорија.

Книжевен контекст

Лучиола е типичен пример за романтичниот период. Сместен во Рио де Жанеиро, тој е урбан роман кој ги отсликува вредностите на бразилското општество во 19 век.

Раскажано во прво лице, она што го гледаме е перспективата на главниот лик Пауло. Во делото на Хозе де Аленкар наоѓаме љубов толку идеализирана што ја прочистува куртизаната и ја тера да се откаже од животот.необично. За да добиете идеја за нивото на идеализација, запомнете го првиот пат кога Пауло ја гледа Лусија:

„Во моментот автомобилот помина пред нас, гледајќи го мекиот и нежен профил што ја осветлуваше зората на насмевка зрачи само во нежната усна, и чистото чело кое во сенката на црната коса блескаше од свежина и младост, не можев да се воздржам од восхит.“

Прочитајте ја книгата во целост

PDF-от на Лусиола е достапен за бесплатно преземање преку јавниот домен.

Кино адаптација на романот од Хозе де Аленкар

Објавен во 1975 година, Лучиола, грешниот ангел е филм во режија на Алфред Стернхајм. Со времетраење од 119 минути, играниот филм е заснован на романот на Хозе де Аленкар.

Постер за откривање на филмот Лусиола, грешниот ангел.

Улогата ја вклучува Роса Геса (го игра Лусиола) и Карло Моси (го игра Пауло). Погледнете го целиот филм подолу:

Лусиола, грешниот ангел

Погледнете го и вие
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.