Приказната зад цртежот на Кајо: и што нè учи тој

Приказната зад цртежот на Кајо: и што нè учи тој
Patrick Gray
да го истражиме она што сè уште не сме го доживеале.

Пример за неговата плодна имагинација - како што обично прават децата - е фактот што Кајо се замислува себеси во сосема невообичаени ситуации.

Едноставна илустрација ова може да се види случајот кога момчето си играло со својот пријател на игралиштето и одеднаш се замислил како средновековен принц и принцеза:

Имагинацијата на Кајо го носи во имагинарните реалности

Живеењето со издржливост

Кајо го охрабрува гледачот да помине низ различни фази на развој.

Четиригодишното момче учи како да да ги надмине малите предизвици во животот , како на пример одење на стоматолог:

Кајо и џиновска четка за забиизјави дека тоа е само козметичка опција.

Фактот што Кајо нема коса исто така го прави различен и ги тера децата да се навикнат на разликата .

Што Приказната на Кајо учи

Приказната што ја раскажува Кајјо промовира чувство на припадност кај децата. Тоа му помага на гледачот да развие емпатија, да се стави во кожата на другиот и да ги разбере нивните драми и фрустрации.

Епизодите прикажуваат секојдневни теми како што се првиот училишен ден, стравот да изведете нова задача, тешкотијата да стекнете нови пријатели и да го промените училиштето.

Ова се настани кои на почетокот изгледаат едноставни, но може да испаднат како вистински драми за дете од предучилишна возраст, како на пример, на пример, задачата за капење:

Caillou Takes a Bath

Caillou е цртан филм наменет за деца од предучилишна возраст заснован на серија француски книги напишани од Кристин Л'Хоре (со илустрации на Хелен Деспуто).

Адаптацијата за ТВ серијата беше произведен во Канада и создаде над 200 епизоди. Во шоуто, кое е успешно од 1997 година, глуми Каило, четиригодишно добродушно, љубопитно и забавно момче од кое ќе научиме низа важни лекции за животот.

Каде е името Caillou потекнува од

Caillou на француски значи камче. Авторката на серијата книги го избрала името на нејзината протагонистка како начин да ја почести психологот Франсоаза Долто. Со еден од методите што ги користела Франсоаза, таа ги замолила децата да донесат камења (камчиња) како симболично плаќање за консултациите.

Бидејќи Кајо е ќелав. Дали има рак?

Во приказната раскажана во книгите, Кајјо е деветмесечно бебе. Како што растеше момчето, издавачот не сакаше да го промени неговиот имиџ за ликот да продолжи да остане препознатлив.

Кајо беше прикажан како деветмесечно бебе, поради што немаше коса. Откако пораснале, авторите не сакале да ја променат оваа карактеристика што ја сметале за белег на нивниот идентитет

Постојат неколку теории околу темата за недостатокот на коса на момчето (некои дури велат дека момчето имало рак ), но издавачотмногу комуницираме со него.

Со Каило ја учиме важноста на семејството и сме охрабрени да да ја препознаеме љубовта што ја имаме кон нашата.

Развивање на самосвеста

Кајо се открива себеси и учи да стапи во контакт за прв пат со комплицирани чувства како што се љубомора, страв, еуфорија, анксиозност и разочарување.

Исто така види: 5 главни дела на Грацилијано Рамос

Серијата ја стимулира малите деца споделуваат, попуштаат и се справуваат со фрустрација. Кајо на крајот пренесува порака на позитивност и почит не само кон другиот туку пред сè кон самиот себе.

Ова може да се види, на пример, кога момчето ќе одлучи да ја прифати задачата на учење пливање, што на почетокот изгледа воопшто не е лесно:

CAILLOU PORTUGUESE - Caillou учи да плива (S01E35)

Почитување на разликите

Францускиот текст од кој се појави Кајо поттикнува еднаквост меѓу децата од различно потекло. Програмата претставува етничка различност и свет без предрасуди .

Кајо е многу близок со пријатели од различни бои, навики и етнички припадности.

Во цртежот на Кајо таму нема предрасуди: тој има пријатели со најразновидни физички и психолошки карактеристики

Важноста да се биде опкружен со пријатели

Пријателите ја прават целата разлика во животот на Каило. Освен што ги споделуваат истите сомнежи и грижи типични за нивната возраст, момчињата ќе ги споделат иститесозреваат заедно и си помагаат еден на друг.

Со 6-годишната Сара, Кајјо учи да чита и пишува. Со Клементин учи да биде бестрашен - девојката не се плаши од ништо и постојано бара нови авантури.

Покрај девојките, тој е многу близок и со Лео, неговиот најдобар пријател, двајцата се неразделни. Запомнете, на пример, роденденот на Лео и неговата специјална забава:

Кајо на португалски ★ Роденден на Лео ★ Целосни епизоди ★ Цртан филм

Серијата нè учи на важноста на создавањето врски на наклонетост и одржувајте блискост со пријателите .

Исто така види: Книга Сао Бернардо, од Грацилијано Рамос: резиме и анализа на делотоPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.