Девојка со бисерна обетка, од Јоханес Вермер (значење и анализа на сликата)

Девојка со бисерна обетка, од Јоханес Вермер (значење и анализа на сликата)
Patrick Gray

Сликата Meisje met de parel ( Девојка со бисерна обетка , на бразилски португалски и Девојка со бисерна обетка, во Португалија ) е насликана од холандскиот уметник Јоханес Вермер во 1665 година.

Класичната реалистична слика стана ремек дело и го надмина универзумот на сликарството, добивајќи литературна и кинематографска адаптација.

Исто така види: Филм Eternal Sunshine of the Spotless Mind (објаснување, резиме и анализа)

Значење и анализа на сликата Девојка со бисерна обетка

Малку е познато за историјата на најпознатата слика на Вермер, позната како „Мона Лиза од Норте“ или „холандската Мона Лиза“. Девојка со бисерна обетка е секако најпознатото дело на сликарот и има млада жена со спокоен, сладок воздух, чесен поглед и раздвоени усни.

Вреди да се забележи како црната позадина (за која во тоа време се претпоставуваше дека е темно зелена) го нагласува присуството на оваа единствена фигура на сликата и како сликата носи чувство на хармонија. Техниката на темна позадина помага да се донесе тродимензионалност на платното.

Избраната фигура има ангелски воздух, истовремено среќен и тажен и крие нешто мистериозно - не случајно сликата се споредува со ремек-делото Џоконда , од Леонардо да Винчи.

Украсот што младата жена на Вермер го носи во ушите и го дава името на сликата. Исто така, неопходно е да се нагласи осветленоста во очите и устата на младата жена, како и рамнотежатана светлината во кадарот.

За разлика од портретите на кралското семејство, позирани и во свечена облека, младата жена изгледа како да е фатена во секојдневен момент, среде нејзините задолженија, со шал на неа. главата. Таа го гледа гледачот делумно од страна, како нешто да ја повикало.

Не се знае дали работата е нарачана или која е девојката со двосмислениот изглед на сликата. Има и такви кои велат дека младата жена е самата ќерка на сликарот, која би била овековечена на сликата кога имала само 13 години, но нема потврда за теоријата.

Друго сомнение се однесува на турбан што го носи главниот лик: во тоа време таквите парчиња повеќе не се користеа. Се шпекулира дека Вермер бил инспириран од сликата Момче во турбан , насликана од Мајкл Свиртс во 1655 година.

Платно „Момче во турбан“, од Мајкл Свиртс, кое би послужил како инспирација за Девојката на Вермер со бисерна обетка.

За сликарот Вермер

Креаторот на сликата е роден во Делфт, Холандија, во 1632 година, а починал на возраст од 43, во 1675 година.

Вермер насликал релативно малку платна и, од она што успеало да се извади од неговата колекција, стана јасен неговиот интерес за светлината, науката и секојдневниот, секојдневен живот.

За да се има претстава колку е редок неговиот имот, до денес се откриени само пет сигурно легитимни слики, со неговиот потпис идатум.

Сите пронајдени дела се насликани помеѓу 1656 и 1669 година, тие се:

 • Проститутката (1656);
 • Поглед на Делфт (1660);
 • Девојка со бисерна обетка (1665);
 • Астрономот ( 1668);
 • Географот (1669).

Градот во кој е роден Вермер бил еден од најголемите во Холандија и бил познат по производството на специјален тип на глазирана керамика.

Сликарот не беше многу успешен во животот и, по неговата смрт, работата набрзо падна во заборав.

Слика која го прикажува Вермер.

Еден од одговорните за откривање на Вермер беше францускиот писател Марсел Пруст, кој ја истакна убавината на неговите слики во класиката Во потрага по изгубеното време (1927).

Историски контекст

Современата Холандија на Вермер минуваше низ бран на религиозно обновување и протестантизмот почна да се појавува во земјата, кој имаше големо влијание врз уметноста.

Протестантите носеа чувство за работа и дисциплина и ја охрабруваше умереноста (често спротивно на штедливиот став на Католичката црква).

Како што одминуваше времето, лутеранизмот стана силно на сила во Холандија.

Покрај тоа што беше сликар, Вермер бил и трговец.продавајќи слики од други уметници во градот. Бизнисот почна да тргне наопаку со расплетот на војната меѓу Холандија и Франција оттогаш, порадиекономската криза, буржоазијата почна повеќе да не инвестира толку многу во уметноста.

Адаптација за книга

Приказната што ја раскажа Трејси Шевалие во нејзината фикција објавена во 1999 година се совпаѓа со ретките информации дека има за сликарот Вермер.

Историскиот роман се одвива во родниот град на уметникот (Делф, Холандија), во текот на 1665 година (годината кога е насликана сликата).

Во пишувањето , девојката која глуми во сликата добива име - Грит - и посебна приказна: младата жена има 17 години и е принудена да работи за да го издржува своето сиромашно семејство.

Името на главниот лик на книгата е рачно избрана, Грит значи „зрнце песок“, „цврстина“ и „храброст“.

Младата Грит, која припаѓа на обесправена социјална класа, потоа станува слугинка во куќата на сликарот Вермер, и оттука почнуваат да се поврзуваат двата централни лика на заплетот.

Постои и трет важен лик за наративот, тоа е Питер, синот на месарот кој ја вознемирува Гриет. Според тоа, приказната се одвива околу кривините на овој љубовен триаголник.

Книгата Девојка со бисерна обетка е преведена на португалски и објавена во Бразил во 2004 година, од издавачката куќа Бертранд.

Коверица на бразилското издание на Девојка со бисерна обетка , од Трејси Шевалие.

Филмска адаптација

Во северноамериканскиот игран филм сликарот Јоханес Вермер еиграна од Колин Фирт и Скарлет Јохансон живее Грит, главниот лик на сликата.

Драмата, објавена во 2003 година, е долга 99 минути и е произведена од партнерство воспоставено меѓу Англија и Луксембург.

Избраниот режисер беше Питер Вебер, а сценариото го потпиша Оливија Хетрид (заснована на книгата на Трејси Шевалие, објавена во 1999 година).

Практични информации за сликата

Сликата е завршена во масло на платно и има димензии 44 cm на 39 cm. Студиите направени со помош на платно покажуваат дека сликата нема нацрти.

Љубопитност: сината боја што се користела за сликање на турбанот на младата жена била многу скапа во тоа време (поскапа од злато). Дури и поминувајќи низ економски тежок период во текот на својот живот, Вермер продолжил да слика со материјалот за кој сметал дека е најсоодветен за неговата уметност.

Исто така види: Конструкција, од Чико Буарк (анализа и значење на песната)

Платно Девојка со бисерна обетка падна во заборав и повторно се појави во 1881 година, повеќе од двесте години откако беше насликана. Делото беше на аукција во тоа време и моментално е дел од постојаната колекција на музејот Mauritshuis, во Хаг, Холандија.

Помеѓу 2012 и 2014 година, делото отиде на светска турнеја и беше во Јапонија, во САД и во Италија.

Видете исто така
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.