7 најдобри дела од Хозе де Аленкар (со резиме и куриозитети)

7 најдобри дела од Хозе де Аленкар (со резиме и куриозитети)
Patrick Gray

Хозе де Аленкар напиша некои од најголемите класици на бразилската литература. Сметан за основоположник на романот со национална тематика, избравме некои од најзначајните дела на авторот.

1. Cinco Minutos, 1856

Пет минути беше една од првите наративи напишани од Хозе де Аленкар. Уште на почетокот на својата кариера, писателот одржуваше фељтон и лежерен стил. Во оваа кратка приказна, сместена во Рио де Жанеиро, главниот лик оди директно кај својот братучед за да раскаже личен случај. Има интимен тон, речиси како тајна што сакаш да ја кажеш.

„Тоа е љубопитна приказна што ќе ти ја раскажам, братучед мој. Но, тоа е приказна, а не роман. За повеќе од две години, ќе беше шест часот попладне, отидов во Росио да се возам со автобус до Андараи. Знаете дека јас сум најмалку точниот човек на овој свет; меѓу моите огромни недостатоци и моите малку квалитети, јас не не ја брои точноста, таа доблест на кралевите и тој лош обичај на Англичаните. Воодушевен од слободата, не можам да признаам дека човек се поробува на својот часовник и ги регулира своите постапки со движење на мала челична игла или со осцилации на нишало."

Неименуваниот протагонист доцни и го пропушта автобусот што го сакаше. Така, тој завршува вкрстувајќи ги патиштата со Карлота, засега непозната личност со која станува опседнат. Карлота имаше шеснаесет години, многу болна,PDF формат.

7. Encarnação, 1893

Од книгите наведени овде, Encarnação беше единствената објавена постхумно. Приказната, првично објавена во серии, беше една од последните напишани од авторот. Поставката е Сао Клементе, во Рио де Жанеиро, каде што сопружниците Карлос Хермано де Агиар и Хулиета живеат на фарма. За жал сопругата умира поради абортус. Вознемирен од смртта на неговата сопруга, Хермано нарачува серија статуи на Јулија кои ги поставува низ куќата.

Соседот Амалија, кој ја знаеше приказната за Хермано и Хулиета, кога ги гледа сенките на жените расфрлани низ фармата, верува дека Хермано го прекршил ветувањето за вечна љубов. Набљудувајќи го животот на соседот толку многу, Амалија на крајот се заљубува во Хермано. Хермано, пак, исто така е маѓепсан од Амалија.

Вдовецот конечно добива храброст и се ослободува од предметите на неговата покојна сопруга:

„По повод кога беше слепо вљубен во Амалија, решил да ја замоли да се омажи за него, Хермано размислувал за дестинацијата што треба да им ја даде на моштите на својата прва сопруга Не можел да ги задржи како дотогаш, бидејќи тоа би било чин на неверство кон неговата сегашна сопруга: Меѓутоа, не се осмели да ја напушти и како да ги избрка од себе тие слики и предмети, толку забремени со неговиот живот, што беа дел од него. Тоа би било морално да се осакати. Тој зеде решение што може да се помири такви скрупули Собра во тие две соби на Јулијасè што му припаѓаше и ги затвори како да се гробот каде што лежеше душата на неговата прва сопруга. карактеристики, Амалија, но и на покојната Јулиета.

Книгата Encarnação е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно во PDF формат.

Кој беше Хозе де Аленкар?

Писателот живеел во многу интересен историски период: современо со второто владеење, ова е моментот кога земјата сакала да консолидира национална митологија. Не случајно Д.Педро II финансирал писатели, скулптори, сликари и музичари во овој период>

Жозе де Аленкар беше едно од најголемите имиња во бразилскиот романтизам (од првата фаза на движењето). Писма, окупаторско столче број 23.

Аленчар боледувал од туберкулоза, во страв од смртта продал се што имал и се преселил со семејството (сопругата и децата) во Европа. Живеел во Лондон и Париз, но на крајот останал во Португалија. Починал од болест на 12 декември 1877 година, на 48-годишна возраст

Хозе де Аленкар (1829 - 1877) починал на 48-годишна возраст.

4 куриозитети за животот и делото на Хозе де Аленкар

1. Авторот бил син на свештеник

Писателот бил вонбрачен син на отец Хозе МартинианоПереира де Аленкар (1794-1860).

Хозе Мартиниано Переира де Аленкар, татко на Хозе де Аленкар.

Исто така види: Животинска фарма, од Џорџ Орвел: резиме и анализа на книгата

2. Родителите на писателот биле братучеди

Хозе Мартиниано Переира де Аленкар, татко на Хозе де Аленкар, откако го напуштил целибатот се оженил со неговата директна роднина (прв степен) Д.Ана Жозефина де Аленкар. Заедно имаа дванаесет деца.

3. Хозе де Аленкар и Д. Педро II не се согласуваа многу добро

И писателот и царот често беа вклучени. Контроверзниот и предизвикувач на проблеми, Хозе де Аленкар стана министер за правда и копнееше да биде сенатор на Империјата. Позицијата ја посочи Д.Педро II, кој никогаш не дозволил авторот да стигне до него. Познат е снимениот дијалог меѓу двајцата, каде што монархот би рекол: „Ти си многу млад“, а Аленкар без да мелење би одговорил „Дали сум јас? Ако е така, вашето височество требало да ја одбие круната пред полнолетството“

Жозе де Аленкар како млад човек.

4. Првото издание на Iracema излезе на аукција

Dutra Leilões, куќа специјализирана за уметнички аукции во Сао Паоло, го претстави во јавноста првото издание на книгата Iracema, од Хозе де Аленкар, објавена во 1865 година од издавачот Типографија Виана & засилувач; Деца. Парчето претходно му припаѓало на анонимен библиофил надвор од државата Сао Паоло и беше ставен на аукција на 1 декември 2015 година. Аукциската куќа не откри за колку е продадено делото.ниту кој бил купувачот.

Страница на првото издание на Iracema.

Видете исто така

и се заљубил во главниот јунак неколку месеци претходно за време на балот. Верувајќи дека здравјето и е загрозено, решила да не се изјаснува на саканата. Конечно, девојчето беше излечено од болеста и живееше среќно со својата сакана.

Приказната раскажана од Хозе де Аленкар е романтична класика полна со наивна и детска наклонетост.

Книгата Пет минути се достапни во јавниот домен и може да се преземат бесплатно во PDF формат.

2. Вдовицата, 1857

Како пет минути, вдовицата е урбан роман сместен во Рио де Жанеиро. Протагонистите се Хорхе и Каролина. Хорхе е син на богат бизнисмен кој починал млад, оставајќи го момчето сирак. Г-дин Алмеида, стар пријател на таткото на Хорхе, беше одговорен да биде негов учител. Откако ќе наполни полнолетство, Хорхе ја поседува стоката и почнува да ужива во животот.

Меѓутоа, по години забава, доаѓа досадата и Хорхе се наоѓа сам и депресивен. Еден убав ден ја запознава Каролина, скромна девојка која живее со нејзината мајка во мала куќа во Санта Тереза. Двајцата се венчаат, но непосредно пред свадбата, Хорхе открива дека повеќе го нема своето богатство. Очаен, Хорхе оди до уличка каде што обично се вршат самоубиства:

„Половина час подоцна се слушнале два истрели од пиштол; работниците кои доаѓале на работа, истрчале до местото каде што почнала вревата и виделе песокот натело на маж, чие лице било целосно изобличено од експлозијата на огненото оружје. Еден од чуварите ја ставил раката во џебот од мантилот и пронашол паричник во кој имало неколку банкноти и едвај свиткано писмо кое го отворил и прочитало: „Го молам кој ќе го најде моето тело веднаш да го закопа, со цел. да ги поштедам мојата сопруга и моите пријатели од овој ужасен спектакл. За тоа ќе ги најдете парите што ги имам во мојот паричник“. Хорхе да Силва, 5 септември 1844 година. Еден час подоцна, надлежниот орган пристигнал на местото на самоубиството и откако дознал за фактот, презел чекори за исполнување на последната волја на починатиот.“

Верувајќи дека тој беше вдовица, Каролина тагува и никогаш повеќе не сака маж. Но, вистината е дека Хорхе всушност не умрел, туку штотуку се преселил во Соединетите Држави, каде што работел на враќање на своето богатство и расчистување на своето име.

По враќањето во Бразил, тој ја запознава Каролина, која сега ја нарекуваат вдовица. Заљубен во неговата сопруга, Хорхе открива сè што се случило и Каролина му прости. Тие живеат среќно до крајот на животот на оддалечена фарма.

Прочитајте повеќе длабинска анализа на A Viuvinha, од Хозе де Аленкар.

Книгата A viuvinha е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно во PDF формат.

3

Прво издание на О гуарани.

Сценариото наремек дело Гуарани е фарма на бреговите на реката Пакекер, во Сера дос Оргаос, во внатрешноста на државата Рио де Жанеиро. Приказната е сместена во 17 век и протагонисти се Пери, Индијка од регионот и Сесилија, ќерка на Д. Антонио де Мариз, португалски благородник. Пери е Индиец од племето Гоитакас, кој го бранел семејството Мариз и преку својата демонстрација на лојалност ја стекнал довербата во куќата и почнал да живее со семејството. Индиецот имал слепа и побожна љубов кон Сеси, убава девојка која собирала љубовници.

Видете исто такаКнига А Вивина, од Хозе де АленкарАнализирани 32 најдобри песни од Карлос Драмонд де АндрадКнига Senhora de José de Alencar (резиме и целосна анализа)

Кога сфаќа дека семејството е во опасност да биде нападнато од Аиморите, домородните луѓе од регионот, Пери се потчинува на најголемата жртва: како што Аиморите биле канибали, Пери се труе и оди во борба. Неговиот план бил, кога ќе биде проголтан, племето ќе умре, оставајќи го семејството Мариз во мир. За среќа, калкулациите на Пери не успеваат и тој на крајот е спасен на време. Фармата е запалена, Д. Антонио де Мариз брзо го крсти Индиецот и го овласти да побегне со Сеси.

„Индиецот ја раскажа сцената од претходната ноќ, од кога Сесилија заспала до моментот кога Куќата експлодирала со експлозијата, оставајќи само куп урнатини.

Тој рече дека ималСè беше подготвено за Д. Антонио де Мариз да побегне, спасувајќи ја Сесилија; но дека благородникот одбил, велејќи дека неговата лојалност и неговата чест бараат да умре на својата позиција.

— Мојот благороден татко! мрмореше девојката бришејќи ги солзите. Настана момент на тишина, по што Пери го заврши своето раскажување и раскажа како Д. Антонио де Мариз го крстил и му го доверил спасението на својата ќерка. ? ... извика девојката, чии очи светкаа од неискажлива радост.

— Да; татко ти рече: „Пери, ти си христијанин; Ти го давам моето име!“

— Фала ти Боже, рече девојката, стегнувајќи ги рацете и кревајќи ги очите кон небото.“

Прочитајте ја деталната анализа на книгата О Гуарани.

Книгата O guarani е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно во PDF формат.

4. Lucíola, 1862

Романот Lucíola раскажува Трагична приказна за љубовта.Раскажувачот, Пауло, ја раскажува романсата што ја имал со една жена по име Лусија, во која се вљубил. Се започнало во 1855 година, кога се преселил во Рио де Жанеиро. На една забава вечер, Пауло ја запознава Лусија и станува маѓепсана со куртизаната. Заедно одржуваат тајна љубовна врска, далеку од очите на општеството.

Лучија сака да го напушти животот на проституција, па се сели со својата сестра Ана, подалеку од градот Одлуката за продажба на сопственото тело не е донесена одсопствена волја: бидејќи семејството беше болно од жолта треска, Лусија беше принудена да најде ресурси за да ја поддржи куќата. Исто така, во текот на нарацијата откриваме дека вистинското име на девојчето било Марија да Глорија - Луција е името што го позајмила од пријател кој починал во минатото.

Љубовта помеѓу Марија да Глорија (Лучија) и Пауло станува се поцврста. Конечно, девојката останува бремена. Таа не го прифаќа сопственото дете бидејќи верува дека нејзиното тело е валкано поради нејзиното минато. Судбината на љубовниците е трговија со луѓе: Лусија умира, бремена, а Пауло останува сам. Момчето, сепак, го одржува последното ветување што го дал и се грижи за својата снаа, Ана, додека младата жена не се омажи.

„Пред шест години таа ме остави, но јас ја добив душа која ќе ме придружува засекогаш.Ја имам толку жива и присутна во моето срце, како да можев да ја видам како нежно легната кон мене.Има денови во годината и часови во денот што таа ги посвети со својот спомен , и тие ѝ припаѓаат исклучиво на неа. Каде и да сака Каде и да сум, нејзината душа ме бара и ме привлекува; тогаш е императив да живее во мене. Има и места и предмети каде талкаат нејзините духови, не можам да ги видам без нејзината љубов ме обвива како небесна светлина.

Ана се омажи пред две години. Таа живее среќно со нејзиниот сопруг, кој ја сака како што таа заслужува. Тој е ангел на добрината; ја зголеми нејзината сличност со нејзината сестра, но и недостасува - тојтој интимен сјај на божествениот оган. Душите како Лусија, Бог не ги дава двапати на исто семејство, ниту ги создава во парови, туку изолирани како големите ѕвезди предодредени да осветлат сфера.

Јас ја исполнив волјата на мојата Луција; Јас служев како татко на таа девојка; со нејзината среќа платив еден обол од мојата благодарност на слатката пријателка која толку многу ме сакаше.“

Книгата Лусиола е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно во PDF формат. 2>5. Iracema, 1865

Прво издание на Iracema.

Iracema е најпознатиот роман на Хозе де Аленкар. Протагонистите на приказната се Ирацема, млада Индијка и Мартим, португалски авантурист. Ирацема припаѓала на племето на полињата Табахара, таа била ќерка на шаманот Аракем. Едно убаво попладне, девојката набрзина гаѓа со отровна стрела кон Мартим, кој бил длабоко во шумата. Виновна за непромислениот гест, Ирацема го спасува и го носи во племето.

Исто така види: Атинската школа од Рафаел Санцио: детална анализа на делото

„Беше брз, како изгледот, гестот на Ирацема. Стрелата натопена во лакот замина.

Капки крв се лепат на лицето на странецот.

Од првиот импулс, брзата рака падна на крстот на мечот, но потоа се насмевна. Младиот воин научил во религијата на мајка си, каде жената е симбол на нежност и љубов. Повеќе страдаше од душата отколку од раната.

Чувството што го стави во очите и лицето, не знам. Но, девицата го отфрлила од неалак и уирачаба, и истрча кон воинката, чувствувајќи ја повредата што таа ја нанесе.

Раката што брзо рани, побрзо и сочувствително ја запре крвта што капеше. Тогаш Ирацема ја скрши стрелата за убиство: му ја даде оската на непознатото, држејќи го бодликавиот врв кај себе.

Воинот рече:

— Ќе ја скршиш ли стрелата на мирот со мене?

Како што Мартим ветува дека ќе му помогне на шаманот за безбедноста на регионот, во замена му се нуди сместување, храна и жените што ги сака. Веќе заљубен во Ирацема, Мартим не прифаќа никој друг. Страста, сепак, беше забрането, бидејќи Ирацема ја држеше тајната де Јурема, поради што имаше потреба да остане девица. Ужасно заљубени и без друг излез, Мартим и Ирацема бегаат заедно.

Плодот на оваа љубов е роден неколку месеци подоцна, тоа е Моакир, кој се смета за првиот Бразилец (син на Индијка со Португалец) Ирацема умира набргу по раѓањето на Моацир, а таткото Мартим се враќа во Португалија земајќи го момчето.

Прочитајте ја деталната анализа на книгата Iracema.

Книгата Iracema е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно во PDF формат.

6. Senhora, 1875

Второ издание на Senhora.

Романот Senhora, од Хозе де Аленкар, е најкритичката продукција на авторот во однос на бракот поради интерес - честа ситуација во минатото. Протагонистите на приказната се Аурелија Камарго, асиромашна девојка, ќерка на шивачка и Фернандо Сеиксас, тогаш момчето на девојката. Откако ќе сфати дека финансиската иднина на бракот со Аурелија нема да биде ветувачка, Фернандо ја разменува за Аделаида Амарал, богата девојка со семејство. дедо. Со желба да му се одмазди на Фернандо, таа предлага да го купи. Трансакцијата е извршена и двајцата се во брак. Крајот на оваа приказна, сепак, е среќен: Фернандо работи да собере пари за да ја купи неговата изработка, а Аурелија, сфаќајќи ја промената на нејзиниот сопруг, решава да му прости.

„Аурелиа доби од Сеиксас неколку документи и тој ги прегази очите. Тие содржеа изјава од Барбоса во врска со привилегијата, и сметки за продажба на накит и други предмети.

- Сега нашата сметка“, продолжи Сеиксас, расклопувајќи лист хартија. Ти ми плати сто илјади крузејро, осумдесет илјади во Банко до Бразил проверете дали ви ги враќам непроменети; и дваесет илјади во готовина, добиени пред 330 дена. Со камата од 6%, оваа сума ви заработи 1,084,71 круни Cr$. 21,084,71 Cr$ во додаток на чекот. Зар не е така?

Аурелија ја прегледа тековната сметка, зеде пенкало и лесно ја пресмета каматата.

- Така е"

Прочитај деталниот преглед на книгата Senhora.

Книгата Senhora е достапна во јавен домен и може да се преземе бесплатно на
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.