Рапунзел: историја и толкување

Рапунзел: историја и толкување
Patrick Gray

Детската нарација која освоила генерации низ целиот свет раскажува за девојка со многу долга коса која живеела заклучена во кула, по наредба на зла вештерка.

Нејзините први записи се појавуваат во 17 век, но заплетот останува една од омилените приказни на многу деца, добивајќи нови адаптации и интерпретации денес.

Целосна приказна за Рапунзел

Еднаш одамна имаше еден добродушен пар кој сонуваше за имал деца и живеел блиску до страшна вештерка. Кога сопругата успеала да забремени, почнала да се чувствува како да јаде одредена храна, која ја барала од својот сопруг. Една вечер сакала ротквици, нешто што го немале на нејзината фарма.

Единственото решение било да влезе во земјата на страшниот сосед и да украде некои ротквици кои биле засадени во нејзината градина. Веќе сакаше да го прескокне ѕидот за да избега, мажот го видела вештерката и таа го обвини за кражба. За да го пушти, таа поставила услов: тој ќе треба да и го даде детето, веднаш штом ќе се роди.

Неколку месеци подоцна се родило прекрасно девојче кое вештерката го одзела и го именувало Рапунзел. На нејзиниот 12-ти роденден, злобниот го заробил девојчето во огромна кула која имала само мал прозорец на врвот. Со текот на времето, убавата коса на осамената девојка растела и никогаш не била потстрижена.

Илустрација на Волтер Крејн (1914) декавели: „Рапунзел, Рапунзел! Спушти ја косата“.

За вештерката да влезе во кулата, таа ќе му нареди на затвореникот да ги фрли нејзините плетенки низ прозорецот и да се искачи на врвот, држејќи ја косата на Рапунзел. Еден принц кој шетал низ тој регион, слушнал прекрасна песна и решил да ја следи, наоѓајќи ја затворената девојка. Барајќи начин да се искачи, почнал да ја шпионира и ја видел тајната на вештерката.

Набргу потоа отишол до кулата и ја повикал Рапунзел, барајќи од неа да и ги фрли плетенките. Девојката се согласила и му ја раскажала својата трагична приказна на принцот. Многу заљубени ветија дека ќе побегнат од таму, а потоа ќе се венчаат. Младиот човек се враќал да ја посети неколку пати, земајќи ѝ парчиња свила на Рапунзел за да создаде јаже.

Вештерката, која била паметна, ја забележала романсата меѓу двајцата и планирала да се одмазди. Таа ја скрати косата на Рапунзел и ги стави нејзините плетенки низ прозорецот, поставувајќи стапица. Таа ноќ, принцот се качил горе и се запрепастил кога го видел лицето на старата вештерка која го поттикнала.

Илустрација од Џони Груел (1922).

Исто така види: Коментирани 6 најдобри бразилски раскази

Љубовникот падна таму одозгора, на врвот на една грмушка полна со трње. Иако преживеал, очите му биле повредени и го загубил видот. Вештерката објави дека ќе ја одведе Рапунзел и дека парот никогаш повеќе нема да се сретне. Сепак, принцот никогаш не се откажа да ја бара својата сакана иодеше бесцелно, долго време, во потрага по неговата локација.

Години подоцна, помина покрај една куќа каде ја препозна песната на Рапунзел. Тогаш тие двајца повторно се сретнале и кога сфатила дека тој ослепел, жената почнала да плаче. Кога нејзините солзи го допреа неговото лице, силата на нејзината љубов ги излечи очите на принцот и тој веднаш можеше повторно да види.

Конечно обединети, Рапунзел и принцот се венчаа и се преселија во замок, каде што живееја среќно. по.

Браќата Грим и потеклото на наративот

Приказната за Рапунзел веќе кружеше во популарната традиција кога ја презедоа браќата Грим. Познатите германски писатели станаа познати по ширењето на бајките кои станаа вистински класици на литературата и универзалната имагинација.

Оригинална корица на Приказни за детството и за домот , од браќата Грим.

Раната верзија на наративот беше објавена во 1812 година, во првиот том на Tales for Childhood and for the Home , книга која подоцна именувана по Приказните на Грим . Наративот вклучуваше контроверзни елементи , како што е наводна бременост, а подоцна беше променет за да им одговара на децата.

Исто така види: Серија 13 причини зошто: целосно резиме и анализа

Заплетот раскажан од браќата Грим беше инспириран од делото Рапунзел (1790), од Фридрих Шулц. Книгата беше превод на расказот Persinette (1698),напишана од Французинката Шарлот-Роуз де Комон де Ла Форс.

најстарата верзија на приказната, насловена „Петросинела“, може да се најде во Пентамерон (1634) , збирка европски бајки што ги составил неаполскиот Џамбатиста Базиле.

Толкување на приказната

Името на главниот лик е поврзано со германскиот термин за ротквици. Така, тоа е упатување на храната што мајката ја сакала за време на бременоста. Според популарното верување , судбината на децата би можела да биде трагична доколку не се исполнат желбите на трудниците. Затоа, нејзиниот татко презел толку многу ризик и престапот бил строго казнет.

Изолацијата на Рапунзел во кулата се чини дека е метафора за затворањето на девојките пред бракот, трајно чувано и далеку од мажи. Така, вештерката ги симболизира постарите жени, одговорни за одржување на традицијата и обезбедување на „добро однесување“, потиснување на слободата на младите жени.

Меѓутоа, љубовта изгледа како спас , нешто што е вообичаено во бајките. Прво, принцот е толку маѓепсан од протагонистот што проучува начин како да ја посети и да ја извлече од таму. Потоа, дури и да не успее и да го изгуби видот, не се откажува да ја бара својата сакана. На крајот, како награда за огромните напори, твоите очи се лекуваат од наклонетоста наРапунзел.

Реигнирање и адаптација на Дизни

Безвременската приказна за романтиката и фантазијата доби нова популарност со објавувањето на Tangled (2010), анимиран филм на Дизни кој беше признат од публика од сите возрасти.

Во заплетот, главниот лик има волшебна коса и живее затворен од Готел, вештерка која тврди дека и е мајка. Нејзиниот партнер не е принц туку крадец по име Флин, во кој се вљубува.

Заплеткано - Трејлер - Волт Дизни студио Бразил ОфицијаленPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.