Jeta dhe vepra e Candido Portinarit

Jeta dhe vepra e Candido Portinarit
Patrick Gray

Artisti plastik Candido Portinari (1903-1962) është një emër thelbësor për artin brazilian.

Candido, përveçse piktor, kontribuoi kulturalisht në vend si mësues, gdhendës dhe ilustrues.

Ai ishte një njeri shumë i angazhuar politikisht, qoftë me artin e tij, në të cilin portretizonte të këqijat e njerëzve, qoftë edhe në postin e tij politiko-partiak, duke kandiduar për deputet dhe senator.

Portinari pati një njohje të madhe si artist për denoncimin e një Brazili plot padrejtësi dhe pabarazi. Megjithatë, ai mundi të shfaqte në kanavacat e tij edhe lirizmin dhe bukurinë e pranishme në fëmijërinë e tij.

Biografia e Candido Portirarit

Fëmijëria dhe rinia

Artisti u pagëzua me emri i Candido Portinari. Ai lindi në vitin 1903, më 30 dhjetor, në një fermë kafeje në brendësi të São Paulo-s, në Santa Rosa, një fshat afër Brodowskit.

Vinte nga një familje modeste emigrantësh italianë, Candinho, siç ai u thirr në fëmijëri, kishte 11 vëllezër e motra, djemtë e Dominga Torquato dhe Baptista Portinari.

Ai kishte pak arsim, rreth pesë vjet, pa kryer arsimin fillor. Candido tregoi talent artistik që në moshë të re, duke prodhuar në moshën 10 vjeçare vizatimin e parë të njohur si të tijin, një portret të Carlos Gomes, një muzikant i rëndësishëm brazilian.

Në moshën 15 vjeçare, në vitin 1918, Portinari filloi të punojë në Brodowski si asistent nënjë grup piktorësh dhe restaurues të kishës. I riu ishte shumë i disiplinuar dhe kishte një interes të madh për të mësuar gjithçka rreth zanatit.

Vitet e para si artist

Në vitin 1919, ai u transferua në Rio de Zhaneiro dhe atje filloi studimet në Liceu i Arteve dhe Artizanatit dhe, më vonë, në Shkollën Kombëtare të Arteve të Bukura.

Në vitin 1922, ai mori një vlerësim nderi në ekspozitën e tij të parë. Që atëherë, ai filloi karrierën e tij në ekspozita dhe në vitin 1928 u nderua me Çmimin e Udhëtimit Evropian, i cili do të bëhej një moment historik në karrierën e tij.

Portinari më pas shkoi në Paris në vitin 1929, vendi i kulturës intensive. vrullim. Atje, piktori kuptoi bukurinë e vendit të tij, duke vendosur të portretizonte Brazilin dhe njerëzit e tij.

Vitin pasues, ai takoi uruguaianen Maria Victoria Martinelli, me të cilën u martua.

Konsolidimi si një piktor

Në moshën 32 vjeçare, ai filloi karrierën e tij të mësimdhënies, duke dhënë mësim në Instituto de Artes da Faculdade do Distrito Federal (RJ), aktivitet që e mbajti deri në vitin 1939, me mbylljen e Universitetit nga Presidenti i atëhershëm. Getúlio Vargas.

Portinari ia kushtoi pjesën më të madhe të jetës së tij prodhimit të muraleve të mëdha afreske për punë publike, duke u njohur në Brazil dhe jashtë saj.

Në 1939 artisti nderohet në Muzeun Kombëtar të Artet e Bukura me një ekspozitë madhështore që shfaq 269 vepra. Më vonë, shfaqje të tjera të rëndësishmejanë bërë në Brazil dhe në vende të tjera.

Karriera politike e Portinarit

Portinari ishte një njeri i shqetësuar me situatën sociale, aq sa ai zgjodhi të përfaqësonte popullin brazilian në kanavacat e tij nëpërmjet një prerje e klasës, pothuajse gjithmonë me një ton denoncimi.

Shiko gjithashtu: 6 poezi nga Carlos Drummond de Andrade për miqësinë

Kështu, në moshën 42-vjeçare, artisti vendosi të kandidojë për deputet federal me propozime që vlerësonin pjesëmarrjen popullore, duke shkuar kundër qiradhënësve dhe lëvizjeve integraliste (fashiste në natyrë). Zgjedhjet janë afër dhe ai humbet me disa vota, gjë që çon në dyshimin për mashtrim në votime.

Shiko gjithashtu: Biografia dhe veprat e Nelson Rodrigues

Në të njëjtin vit, për shkak të persekutimit në rritje të komunizmit, Portinari shkon vullnetarisht në mërgim në Uruguaj. .

Shkushtrimi artistik dhe vitet e fundit të Portinarit

Artisti merr pjesë në Bienalen e Parë të Artit të São Paulo në 1951 dhe vitin e ardhshëm merr një ftesë nga OKB për të krijuar dy murale të mëdha - me titull Lufta dhe Paqja - për të integruar selinë e institucionit në Nju Jork.

Në vitin 1953 Portinari sëmuret dhe shtrohet në spital me gjakderdhje të shkaktuar nga substancat toksike të pranishme në disa bojëra, duke u rekomanduar nga mjekët për të qëndruar larg këto substanca.

Në vitin 1955 ai merr pjesë në Bienalen III të Artit të São Paulo me një dhomë të veçantë dhenë vitin 1956 ai dorëzon panelet Guerra e Paz , e konsideruar kryevepra e madhe e Portinarit .

Veprat Guerra e Paz janë afërsisht 10 x 14 m secila

Në vitet në vijim ai vazhdoi të punojë dhe të integrojë ekspozita të rëndësishme, derisa në vitin 1962, në moshën 58 vjeç, ai vdiq më 6 shkurt për shkak të përkeqësimit të problemit të tij shëndetësor lidhur me ndaj përdorimit të bojrave toksike.

Vdekja e artistit shkaktoi bujë të madhe dhe disa personalitete të rëndësishme ishin të pranishëm në prag të tij. Në atë kohë, u dekretuan 3 ditë zie zyrtare.

Vepra të shquara nga Candido Portinari

Tema qendrore e prodhimit të Candido Portinari është qenia njerëzore, më konkretisht burrat dhe gratë e thjeshta, e zakonshme individual.

Portinari luajti një rol thelbësor duke qenë një lloj "zëdhënësi" i popullit brazilian, duke denoncuar kushtet e tyre të jetesës, duke problematizuar padrejtësitë, por edhe duke shfaqur poezi dhe dashuri.

Ai u ndikua nga Lëvizjet evropiane si ekspresionizmi dhe kubizmi, por arritën t'i kombinojnë ato me realitetin kombëtar në një mënyrë të shkëlqyer. Piktura Retirantes është një nga më emblematiket e Portinarit. E bërë në vitin 1944 me bojë vaji, ka përmasa 180 x 190 dhe është pjesë e koleksionit të MAM (Muzeu i Artit Modern të São Paulo).

Kanavacë trajton një temë të përsëritur në punën eartisti: eksodi rural verilindor. Këtu shohim një familje që largohet nga sertão në kërkim të mundësive në qendrat e mëdha urbane.

Njerëzit zënë një pjesë të mirë të kompozimit, të futur në një peizazh të thatë dhe tokësor. Figurat njerëzore janë paraqitur këtu në një mënyrë alegorike dhe pothuajse teatrale, me sytë e tyre të ngulur dhe trupat e rrëmujshëm, gjë që jep një ton edhe më shqetësues.

Mund të themi se ky është një "portret familjar" dhe gjithashtu një "portreti i urisë dhe pabarazisë" që ka pllakosur Brazilin që nga kohërat e lashta.

Për të mësuar më shumë rreth kësaj kanavacë, lexoni: Quadro Retirentes, nga Candido Portinari

Mestizo

Kjo është një vepër e vitit 1934, e punuar me teknikën vaj në pëlhurë. Në të, Portinari pikturon portretin e një punëtori rural tipik, një burrë mestizo, një përzierje mes popullatës zezake dhe indigjene.

Artisti ishte shumë i interesuar të portretizonte njerëzit e vendit të tij , sepse ai mendonte se ishte thelbësore që arti brazilian të vlerësonte njerëzit e thjeshtë dhe të cilët janë, në fakt, masa e qytetarëve që mbështet Brazilin.

Fermeri i kafesë

Fermeri i kafesë është lyer në vitin 1934, po ashtu me bojë vaji. Kanavacja është 100 x 81 cm dhe ndodhet në MASP (Muzeu i Artit Modern).

Pozicioni i punëtorit, i mbështetur në shat dhe me këmbët e tij të mëdha zbathur në tokë, sugjeron lodhje. Burri ka një trup të fortë, në sfond shohim një tren tëhekurosja dhe plantacioni i madh i kafesë.

Kjo është një vepër në të cilën mund të shohim ndikime të forta të artit ekspresionist, avangardës që u shfaq në Evropë në fillim të shekullit të 20-të.

Për më shumë detaje, lexoni: Analiza e The Coffee Farmer , nga Portinari

Football

Ekrani Futebol është pjesë e një grupi veprash që vlerësojnë temat që lidhen me fëmijërinë. Kjo pikturë ka përmasat 97 x 130 cm dhe aktualisht ndodhet në një koleksion privat.

Këtu, shohim një grup djemsh që luajnë me një top në një fushë të dheut. Ka kafshë dhe një varrezë në sfond, duke na treguar se kjo është një skenë në një qytet fshatar.

Në këto vepra, Candido mori shumë frymëzim nga jeta e tij e hershme kur jetonte në Brodowsky. Artisti kishte një dashuri të madhe për fëmijët dhe një herë tha:

Nëse ka kaq shumë fëmijë në punën time për lëkundjet, sharrëzat, do të ishte dëshira ime t'i hidhja në ajër dhe të bëheshin engjëj të bukur..

Video për punën e Candido Portinari

Ndiqni një program për piktorin e shfaqur në vitin 2010 nga Rede Globo. Videoja nxjerr në pah panelet Lufta dhe Paqja dhe Projekti Portinari, konceptuar nga João Portinari, djali i Candido.

Globo News Special - 26/12/2010Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.