Chega de Saudade: значење и текст на песната

Chega de Saudade: значење и текст на песната
Patrick Gray

Chega de Saudade е тема со текст од Винисиус де Мораеш и музика од Антонио Карлос Жобим, компонирана во 1956 година. Снимена од неколку уметници, песната стана позната, особено во верзијата на Жоао Жилберто, од 1958 година. Во неговиот глас, таа заврши да се смета за основоположник на Боса Нова.

До денес останува една од најслушаните национални песни во тие меланхолични моменти, кога некој ни недостасува.

Значењето на песната Chega de Saudade

Песната ја следи структурата на хоро, популарен музички жанр познат и како „chorinho“ кој се појавил во 19 век во Рио де Жанеиро. Choro се карактеризира со своите импровизации и моделирање, комбинирајќи влијанија од различни ритми.

Прв дел

Оди, тага моја

И кажи ѝ дека без неа не може да биде

Кажи ѝ во молитва

Нека се врати

Затоа што не можам повеќе да страдам

Доста е од копнеж

Реалноста е дека без неа нема мир

Нема убавина

Тоа е само тага и меланхолија

Тоа нема да ме остави, нема да ме остави, нема остави

Chega de Saudade е изблик на лирски субјект кој страда од недостатокот на својата сакана , од која се раздели. Персонифицирајќи ја тагата, тој разговара со неа и ја замолува да оди да ја најде жената што ја сака и да и каже за состојбата во која се наоѓа.

Тој ја моли да ја врати неговата девојка, бидејќи, без неа, самиотлирски влезе во состојба на апатија , не можејќи да ужива во животот или да ја види светлата страна на нештата.

Од неговите зборови, сфаќаме дека се чувствува заробен во таа носталгија, кон која изгледа осудено засекогаш. Тој, сепак, верува дека спасот можеби е на пат.

Втор дел

Но, ако таа се врати

Колку убава работа, каква лудост

Затоа што во морето пливаат помалку риби

од бакнежите што ќе ти ги дадам на твојата уста

Во моите раце

Прегратките ќе бидат милиони прегратки

Вака стегнато, вака залепено, вака тивко

Прегратки и бакнежи и бескрајни милувања

Тоа е да се стави крај на оваа работа да живееш без мене

Почнува да фантазира за можноста повторно да се соберат. Замислувајќи ја идната среќа , тој наведува што би направил доколку повторно покрај себе ја има жената што ја сака.

Една од карактеристиките што го прават Chega de Saudade a песна како неколку други, тоа е озлогласениот деликатес со кој лирскиот субјект зборува за повторното гледање на саканата личност. Ова станува поексплицитно, на пример, со употреба на деминутиви („мали риби“, „мали бакнежи“).

Замислете, така, љубовното обединување како магичен момент, примање на заљубената личност со бакнежи , прегратки и „бескрајна наклонетост“.

Трет дел

Не сакам повеќе оваа твоја работа подалеку од мене

Ајде да ја прекинеме оваа твоја работа да живеешsem mim

На крајот од песната, момчето и зборува директно, повторувајќи дека повеќе не може да ја издржи разделбата. На овој начин, се чини дека песната е изјава за љубов и, можеби, обид да се врати жената што ја сака .

Chega de Saudade : текст и музика

Оди, тага моја

И кажи и дека без неа не може

Кажи ѝ во молитва

Нека се врати

Затоа што не можам повеќе да страдам

Нема повеќе носталгија

Реалноста е дека без неа нема мир

Нема убавина

Тоа е само тага и меланхолија

Тоа нема да ме остави, нема да ме остави, нема да замине

Но ако таа се врати

Колку убава работа , каква лудост

Исто така види: Историја и еволуција на фотографијата во светот и во Бразил

Затоа што во морето пливаат помалку риби

од бакнежите што ќе ти ги дадам на уста

Во моите раце

<0 0>Прегратките ќе бидат милиони прегратки

Вака тесно, вака залепено, вака тивко

Гушки и бакнежи и бескрајни милувања

Тоа е да се стави крај на оваа работа од тебе што живееш без мене

Нема мир

Нема убавина

Тоа е само тага и меланхолија

Исто така види: Minha Alma (A Paz que Eu Não Quero) од O Rappa: детална анализа и значење

Тоа нема да ме остави, победи 'Остави ме, нема да заминеш

Во моите раце

Гушките ќе бидат милиони прегратки

Вака тесно, вака залепено, вака тивко

Прегратки и бакнежи и бескрајна наклонетост

Што е да се стави крај на оваа работа на која живееш без мене

Не сакам повеќе оваа твоја работа да биде далеку од менејас

Ајде да ја запреме оваа работа на која живееш без мене

Доста е со носталгија Жоао Жилберто

Доста е од Саудад и Боса Нова

Доста е Saudade е идентификувана како песната што ја започна Боса Нова, бразилски музички жанр што се појави во 50-тите. Меѓу креаторите на движењето беше Жоао Жилберто, придружуван од Том Жобим и Винисиус де Мораес, композиторите на песната. 3>

Коверица на албумот Chega de Saudade , од 1959 година.

Објавен на истоимениот албум, од 1959 година, темата се издвојува по начинот на кој Гилберто пеел и за ритамот што го создадовте на вашата гитара. На крајот на краиштата, тоа беше она што Боса Нова го бараше: нов начин на пеење и свирење самба.

Снимањето на Жоао Жилберто беше, на овој начин, портата кон нов музички универзум кои на крајот беа прославени низ целиот свет.

Ако сакате да знаете други теми од музичкиот жанр, погледнете ги најважните песни на Боса Нова.

Историјата и другите верзии на песната

Првично, песната беше снимена во април 1958 година од Елизет Кардосо, со Жоао Жилберто на гитара. Темата беше објавена на албумот Canção do Amor Demais , истата година.

Elizeth Cardoso & Жоао Жилберто - ЧЕГА ДЕ САУДАДЕ - Антонио Карлос Жобим и Винисиус де Мораес

Неколку месеци подоцна, музичарот ќе ја сними својата верзија, која стана најпозната и ги отвори вратите на Боса Нова. НаВо исто време, песната беше снимена и од вокалниот ансамбл Os Cariocas, еден од најстарите во Бразил.

Chega de Saudade

Подоцна, Chega de Saudade беше преработен од неколку Бразилци и меѓународни уметници, во сосема различни верзии. Еден што не можеме да не го споменеме е Антонио Карлос Жобим, кој маестрално ја интерпретира музиката на која му помогнал да се компонира.

Том Џобим - Чега де саудаде (Во живо во Монтреал)

За Жоао Жилберто

Жоао Жилберто Прадо Переира де Оливеира (10 јуни 1931 - 6 јули 2019 година) беше брилијантен бразилски музичар и композитор.

Креативен, иновативен и талентиран, тој се смета за суштинска фигура во еволуцијата на националната музика и исто така основач на Боса Нова.

Жоао Жилберто и првата жена, Аструд, во 1964 година. (Jornal do Brasil)

Неговото дело, обележано со уникатен звук, тој исто така беше еден од луѓе кои се најодговорни за промовирање на бразилската музика во остатокот од светот.

Осакан во Бразил, музичарот длабоко му се восхитуваа на други места, како што се Соединетите Американски Држави и Европа, каде што освои неколку награди.

Spotify Genius Culture

Дали сте обожавател на Bossa Nova? Така и ние! Слушајте ги песните што ги избравме во плејлистата подолу:

Најдобрите песни на Боса Нова

Проверете и вие

  • Музика Девојка од Ипанема

  • Поемски сонетод Фиделидад, од Винисиус де Мораес

  • Најдобри песни од Винисиус де Мораеш
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.