Научникот, од Колдплеј: текст, превод, историја на песната и бендот

Научникот, од Колдплеј: текст, превод, историја на песната и бендот
Patrick Gray

Објавена во 2002 година, песната The Scientist припаѓа на албумот Rush Of Blood To The Head, на британскиот бенд Coldplay. Песната беше успех кај јавноста и беше дел од саундтракот на филмот Wicker Park (2003).

Текст на оригиналната песна (на англиски)

Песната, потресена од пијано, зборува за покајание и простување. Насловот на песната - Научникот - може да се протолкува од ставот што го избрал покајаниот субјект, кој го истражува минатото и се обидува да се врати назад, во времето кога парот сè уште бил заедно.

Лирското јас од песната му пишува на саканата барајќи нова шанса во врската, текстот е апел да се вратат и повторно да се обидат да работат како пар.

Дојди да се запознаеме, да ти кажам дека извини

Исто така види: Дон Кихот: резиме и анализа на книгата

Не знаеш колку си убава

Морав да те најдам, да ти кажам ми требаш

Ти кажам дека те издвоив

Кажете ми ги вашите тајни и поставете ми ги вашите прашања

О, да се вратиме на почетокот

Трчање во кругови, опашки нагоре

Раздвоени глави на науката

Никој не рече дека е лесно

Срамота е да се разделиме

Никој не рече дека е лесно

Никој никогаш не рекол дека ќе биде ова тешко

О, вратете ме на почетокот

Само погодував бројки и бројки

Разложување на загатките

Прашања за наука, наука и напредок

Не зборувај гласно како моето срце

Кажи ми дека ме сакаш,врати се и прогони ме

О, и јас брзам на почеток

Трчајќи во кругови, бркајќи ги опашите

Враќајќи се како што сме

Никој рече дека е лесно

О, многу е срамота да се разделиме

Никој не рече дека е лесно

Никој никогаш не рекол дека ќе биде толку тешко

Се враќам на почетокот

Англиски превод

Дојдов да те најдам, кажи ми се извинувам

Не знаеш колку си симпатична

Требаше да те најдам, да ти кажам дека ми требаш

Кажи дека те избрав

Кажи ми ги твоите тајни и прашај ми ги твоите прашања

О, ајде назад на почетокот

Трчање во кругови, превртување глави или опашки

Лица во далечната наука

Никој не рече дека ќе биде лесно

Штета е се разделуваме

Никој не рече дека ќе биде лесно

Но тие не рекоа дека ќе биде ни толку тешко

О, врати ме на почетокот

Само крцкав бројки и бројки

Поништувајќи ги загатките

Прашања за науката, науката и напредокот

Не зборувај гласно како моето срце

Кажи ми дека ме сакаш, врати се и прогони ме

О, и јас трчам на почеток

Трчајќи во кругови, како да ги бркаме нашите опашки

Назад кон како што бевме

Никој не рече дека ќе биде лесно

Штета е да се разделиме

Никој не рече дека ќе биде лесно

Но, тие не кажи дека и тоа би било толку тешко

Се враќам на почетокот

Замузичка историја

Во интервју дадено на 14 јули 2005 година од Крис Мартин, водечки пејач на бендот, списанието Rolling Stone, ја запознаваме приказната зад создавањето на песната. Текстописецот вели:

На вториот албум мислев дека нешто недостасува. Бев во навистина темна просторија во Ливерпул и таму беше ова старо, неконтролирано пијано. Навистина сакав да се обидам да ја свирам песната на Џорџ Харисон „Isn't It A Pity“, но не можев. Така оваа песна излезе веднаш. Реков: „Можеш ли да го вклучиш магнетофонот? Првиот пат кога ја пеев беше онаа што остана, таа е верзијата што е објавена.

Песната беше пуштена на Видео музичките награди во 2003 година, кој ја претстави беше Џастин Тимберлејк, близок пријател на вокалистот Крис Мартин .

Исто така види: Карактеристики на делата на Оскар Нимаер

Истата година песната беше саундтрак на филмот Wicker Park (на португалски Paixão à flor da pele). Таа беше дел од сцената во која главниот лик (го игра Џош Хартнет) отиде на аеродром и ја најде својата вистинска љубов, која ја немаше видено со години.

Насловна на ДВД Paixão à Flor da Пеле. снимките на филмот Гладијатор.

Клипот е создаден од обратна нарација и беше објавен на 14 августод 2002 година. Актерката избрана да глуми во клипот беше Ирката Елејн Кесиди.

Покрај тоа што беше јавен успех, клипот беше и критички успех: освои три МТВ видео музички награди во 2003 година за најдобра Групно видео, најдобра режија и иновативно видео. Следната година, тој се натпреваруваше за Греми наградите во категоријата најдобар краток филм.

Во врска со продукцијата на клипот Thraves тој вели:

Имав идеја дека сакав да направам приказна тоа е трагично, но започнува среќно и завршува среќно, а видеото е за враќање на тој среќен крај.

Coldplay - The Scientist

About Rush Of Blood To The Head CD

Коверица на ЦД-то

Лансиран во август 2002 година, албумот Rush Of Blood To The Head е второто ЦД снимено во студио од британскиот бенд Coldplay. ЦД-то доби Греми во 2003 година за најдобар албум за алтернативна музика. The Scientist е четвртата песна од албумот, која обединува единаесет песни. Песните се следни:

1. Политички

2. На мое место

3. Бог стави насмевка на твоето лице

4. Научникот

5. Часовници

6. Дневна светлина

7. Зелени очи

8. Знак за предупредување

9. Шепот

10. Наплив на крв во главата

11. Амстердам

За бендот Coldplay

Англискиот алтернативен рок бенд Coldplay е создаден во 1998 година со четири члена: главниот вокал Крис Мартин, гитаристот Џони Бакленд,басистот Гај Бериман и тапанарот, вокалистот и мултиинструменталист Вил Шампион. Членовите се запознаа кога беа на колеџ, на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Нивниот прв договор беше склучен со издавачката куќа Parlophone, а нивниот деби албум беше Парашути, издаден во 2000 година. ЦД-то веќе донесе огромни хитови кај јавноста и критичарите како Yellow, Trouble и Shiver.

Албумот Rush Of Blood To The Head, кој ја содржи песната The Scientist, беше второто ЦД на групата. Clocks, присутни на ова второ ЦД, освои Греми за рекорд на годината, во 2004 година.

Четвртиот албум беше Viva La Vida, издаден во 2008 година. ЦД-то доби три Греми (најдобра поп изведба, најдобра песна на годината и најдобар рок-албум на годината).

Во 2011 година, Coldplay го објавија својот петти студиски албум, насловен Mylo Xyloto. Следната година беше време да се започне Live. Во 2014 година, пак, беше издаден албумот Ghost Stories.

Проверете го исто така
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.