Легендата за Бото (бразилски фолклор): потекло, варијации и интерпретации

Легендата за Бото (бразилски фолклор): потекло, варијации и интерпретации
Patrick Gray

Легендата за Бото е една од најпознатите приказни на националниот фолклор. Китолокот, вид слатководен делфин кој ги населува реките на Амазон, на крајот стана центар на многу популарна наративност во Бразил.

Boto rosa no rio.

Денес , тоа е дел од заедничката имагинација на Бразилците: ликот бил и продолжува да биде претставен во текстови, песни, филмови, драми и сапунски опери.

Легендата за Бото

На некои специјални ноќи, на полна месечина или јунски фестивал, Бото ја напушта реката и се претвора во заводлив и галантен човек, облечен целиот во бело.

Носи капа за да го прикрие својот идентитет : крзно голем нос, сè уште наликува на слатководен делфин и на врвот на главата има дупка низ која дише.

Бото и Единалва, роман A Força do Querer (2017) ).

Изненадувајќи ги девојките на брегот на реката или танцувајќи со нив за време на балови, Бото успева да ги заведе со својот сладок и шармантен начин. Таму, тој решава да ги однесе во водата, каде што водат љубов.

Следното утро, тој се враќа во својата нормална форма и исчезнува. Жените се заљубуваат во мистериозната фигура и често остануваат бремени, морајќи да ја откријат својата средба со Бото на светот.

Митот за Бото во бразилскиот фолклор

Како и идентитетот самата бразилска традиционална култура беше формирана преку пресекот на домородните влијанија,африкански и португалски. Митот се чини дека има хибридна природа , комбинирајќи елементи на европски и домородни имагинарии.

Амазон: портрет на кану на реката.

Приказната на Бото, кој потекнува од северниот регион на земјата, во Амазон , ја илустрира близината на луѓето до водите и начинот на кој таа се репродуцира во нивните искуства и верувања.

Соочете се со него како пријател или како предатор, китозата доби магична конотација и почна да се слави и стравува во различни региони на земјата. Во моментов, тој сè уште е претставен во ритуали и фолклорни танци, на прослави како што се Феста до Саире, во Алтер до Чао, Пара.

Бото на Феста до Саир.

Варијации и куриозитети за легендата

Контактот меѓу популациите кои беа блиски доведе до процес на асимилација на легендата Бото од страна на бразилската регионална култура.

Така, Наративот беше трансформиран и доби различни контури, во зависност од времето и регионот на земјата. Првично, приказната се одвивала во ноќите на полна месечина, кога заводникот им се појавувал на жените кои се капеле во реката или се шетале покрај бреговите.

Во верзијата најпозната денес, магичниот ентитет се претвора во маж во овој период.јунски забави и се појавува на балови, сакајќи да танцува со најубавата девојка. Во некои варијанти на приказната свири и на мандолина.

Луис да КамараКаскудо, познат историчар и антрополог, ја сумираше приказната на овој начин, во делото Dicionário do Folcore Brasileiro (1952):

Бото ги заведува девојките на брегот на реката до главните притоки на реката Амазон и е татко на сите деца од непозната одговорност. Во раните ноќни часови се претвора во убав млад човек, висок, бел, силен, одличен танчер и пијач, а се појавува на балови, води љубов, разговара, присуствува на состаноци и верно присуствува на женските собири. Пред зори, повторно станува бото.

Извештаите беа толку чести во усната и писмената традиција што стана вообичаено, во одредени региони, мажите да ги вадат капите и да го покажат врвот на главата кога ќе пристигнат на забави.

Илустрација на Родриго Роса.

Пред оваа популарна верзија, други домородни наративи зборуваа за водно суштество кое добило човечки облик: Мира . Ентитетот бил обожуван од Тапуиите, Индијанци кои не зборувале тупи, кои верувале во неговата божествена заштита.

Народите Тупи од брегот исто така зборувале за еден морски човек, Ипупијара . Се сметаше за сојузник и заштитник, на Бото се гледаше како на пријател, особено на рибарите и жените што ги спасуваше од водите. Поради оваа причина, конзумирањето на неговото месо стана намуртено во неколку заедници.

Неговото маѓепсување, сепак, остави последици во животите на оние што го познаваа. По средбата со битиетофантастично, жените како да се разболеле од страст, влегувајќи во состојба на меланхолија. Тенка и бледа, многумина мораа да бидат однесени кај исцелителот.

Легендата се чини дека е машка паралела со Иара, Водената мајка која ги привлекуваше луѓето со својата убавина и нејзиниот глас. Интересно е да се забележи дека некои извештаи објавија дека Ботото исто така се претворило во жена, одржувајќи врски со мажи кои почнал да ги чува.

Во најдобар случај, Бото почнал да се шета околу колибата и кануто на неговата сакана . Во најлош случај, мажот умрел од исцрпеност веднаш по сексот.

Во 1864 година, во делото Природонаучник на реката Амазон , англискиот истражувач Хенри Волтер Бејтс раскажува слична верзија, која тој научил во Амазонија.

Многу мистериозни приказни се раскажуваат за ботото, како што се нарекува најголемиот делфин во Амазон. Еден од нив беше дека ботото имаше навика да зазема форма на убава жена, со коса обесена до колена и, излегувајќи навечер, шетајќи низ улиците на Ега, насочувајќи ги младите кон реката. 1>

Ако некој беше доволно храбар да ја следи до плажата, таа ќе ја фати жртвата за половината и ќе ја втурне во брановите со крик на триумф.

Сите овие басни ги натераа и популациите почнете да се плашите од него, барајќи начини да го оттурнете . Така се родила навиката да се трие лук во садови. Внатре, постои верување дека нажените не смеат да имаат менструација или да носат црвено кога се возат на брод, бидејќи овие фактори би го привлекле суштеството.

Синовите на Бото

Верувањето во магичен ентитет кој изгледал како да заведува непретпазливи жени преживеа и се менуваше со текот на времето. Сепак, една работа останува иста: легендата се користи за објаснување на бременоста на невенчана жена . Митот често е начин за прикривање на забранети или вонбрачни врски.

Тоа е причината зошто, со векови, Бразил има деца од непознати родители кои веруваат дека се ќерки на Бото. Во 1886 година, Хозе Верисимо ја претстави ситуацијата во делото Cenas da vida amazônica.

Од тоа време Росиња почна да губи тежина; од бледо станало жолто; стана грда. Таа имаше тажен изглед на обесчестена жена. Нејзиниот татко ја забележал оваа промена и ја прашал жената која е причината за тоа. Тоа беше бото, одговори Д. Фелисијана, без да даде друго објаснување.

Исто така види: 10 главни дела на Џоан Миро за да се разбере траекторијата на надреалистичкиот сликар

Други толкувања на легендата

Зад овој мит, постои пресек помеѓу магијата и сексуалноста . Покрај промовирањето на заедницата помеѓу жената и природата, наративот се чини дека е поврзан со женската желба и фантазијата на маж со натприродни моќи, способен да заведе секој смртник.

Од друга страна, некои психолози и социолозите истакнуваат дека, често, жените ја користат легендата како начин за скривање епизоди однасилство или инцест што генерира бременост.

Современи претстави на Бото

Бото - амазонски легенди , фотографија од Фернандо Сет Камара.

Раскажана низ генерации, легендата за Бото продолжува да игра важна улога во бразилската култура. Мистериозниот лик е претставен преку различни уметности: литература, театар, музика, кино, меѓу другото.

Во 1987 година, Валтер Лима Џуниор. го режираше филмот Еле, о Бото , со Карлос Алберто Ричели во главната улога.

Еле, о бото 2

Ликот е исто така центар на анимиран краток филм во режија на Хамберто Авелар, дел од проектот Juro que vi , серија кратки филмови за бразилскиот фолклор и заштитата на животната средина, од 2010 година.

Видете го краткиот филм во целост:

O Boto (HD) - Série ' "Juro que vi"

Во 2007 година, митот се појави и во мини серијата Amazônia - De Galvez a Chico Mendes , каде што Delzuite (Џована Антонели) има забранета врска и останува бремена. Иако беше свршена за друг маж, таа остана бремена со Тавињо, син на полковник, и за тоа го обвини Бото.

Amazônia - De Galvez a Chico Mendes ( 2007) .

Неодамна, во теленовелата A Força do Querer (2017), ја запознавме Рита, млада жена од Паразињо која веруваше дека е сирена. Девојчето мислеше дека нејзината близина до вода и нејзината моќ на заведување се семејни наследства: тоа бешеЌерката на Бото.

A Força do Querer (2017).

Саундтракот на сапунската опера ја вклучува темата O Boto Namorador од Дона Онете, пејачка, текстописец и поет од Пара. Песната, како што покажува насловот, го споменува освојувачкиот лик на Бото, еден вид Бразилец Дон Жуан .

Дона Онете ја пее „O Boto Namorador das Águas de Maiuatá“

Тие велат дека згоден млад човек

скокнал да води љубов

Исто така види: Катедралата во Сао Паоло: историја и карактеристики

Велат дека згоден млад човек

скокнал да танцува

Сите облечени во бело

Да танцувам со кабокла Синха

Сите облечени во бело

Да танцуваат со кабокла Иаја

Сите облечени во бело

Да танцуваат со кабокла Марија

За розовиот делфин

Розовиот делфин или Inia geoffrensis.

Со научното име Inia geoffrensis , бото или уиара е речен делфин кој ги населува реките Амазон и Солимес. Бојата на овие цицачи може да варира, при што возрасните, особено мажјаците, имаат розева нијанса. Името „уиара“, изведено од јазикот Тупи „ ï'yara “ значи „дама на водата“.

Видете исто така
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.