15 главни дела на Ван Гог (со објаснување)

15 главни дела на Ван Гог (со објаснување)
Patrick Gray

Винсент ван Гог (1853-1890) беше гениј на пост-импресионизмот и покрај тоа што продаде само една слика за време на неговиот живот. класици на сликарството и се дел од колективната имагинација. Запознајте ги овие ремек-дела подобро и дознајте повеќе за биографијата на холандскиот сликар.

Ѕвездената ноќ (1889)

Најпознатата слика на холандскиот сликар била создадена додека Ван Гог бил интерниран во психијатриската болница во Сен Реми де Прованс во текот на 1889 година.

Винсент го прашал својот помлад брат , Тео, признавајќи го по серија психотични епизоди. Не е точно потврдено кој здравствен проблем го зафатил уметникот, но постои сомнеж за биполарност и длабока депресија.

Платно погоре го илустрира изгрејсонцето видено од прозорецот на собата каде што спиел Ван Гог. Делото претставува некои чудни елементи како што се спиралите на небото кои втиснуваат поим за длабочина и движење . И покрај хаотичното небо, селото што се појавува на сликата има мирен воздух, несвесен за немирите надвор.

Дознајте повеќе за сликата Ѕвездената ноќ од Винсент ван Гог.

Сончогледите (1889)

Едно од ремек-делата на холандскиот сликар, платното кое има вазна со сончогледи како свое протагонистот има десет верзии.

На сликата го гледамесликарот бил 16 часа со воз од Париз. На дното на екранот, на десната страна, може да се забележи присуство на елемент кој може да претставува можност за бегство (вијадукт со возот горе).

Жолтата куќа се означува за лабавите потези со четка , платното е познато и по контрастот помеѓу синото на небото и жолтото на куќите. Сликата ѝ дава важност не само на куќата во која живеел сликарот, туку и на градскиот блок и воздухот.

Кратка биографија на Винсент ван Гог

Сликарот е роден на 30 март, 1853 година во Зундерт, мало село лоцирано на југот на Холандија.

Неговиот татко, Теодор ван Гог, бил калвинистички свештеник - Винсент исто така ќе се обиде да го следи религиозниот пат на неговиот татко, но безуспешно.

0> Мајката, Ана Карбентус, била домаќинка и го изгубила синот Винсент. Со новата бременост таа избра да му го даде името на синот што го изгубила на новото дете кое ќе се роди. Случајно, Винсент е роден на истиот ден со неговиот брат, следната година.

Автопортрет насликан од Ван Гог во 1889 година

Винсент го напуштил училиштето на возраст од 14 и 15 и ја добил својата прва работа во фирмата на неговиот вујко, кој бил дилер. Потоа отиде да работи во Лондон, предавајќи во неделното училиште обидувајќи се да биде проповедник.

Назад во Холандија, тој се обидува да ја следи теологијата со голема тешкотија. Завршува со функцијата свештеник на мала заедницамногу сиромашни во Белгија. По некое време на функцијата, тој одлучи да ја напушти заедницата за целосно да се посвети на уметноста.

Кога чувствувам ужасна потреба за религија, излегувам навечер да ги сликам ѕвездите.

Ван Гог во текот на животот го поддржуваше неговиот помлад брат Тео, кој беше голем пријател и поддржувач. Разменетите писма меѓу двајцата даваат индиции за тоа каков би бил животот на сликарот.

Уметникот, кој ќе стане едно од најголемите имиња во пост-импресионизмот, имал краток живот. Ван Гог почина на 37-годишна возраст (осомничено е самоубиство) и направи 900 слики - продаде само една во својот живот.

Прочитајте исто така: Најпознатите слики во светот и главните дела на Фрида Кало (и нивните значења) )

доминација на жолта боја и неконвенционален распоред на цвеќиња. Сликата на Холанѓанецот претставува збунетост, хаос и вознемирувачка убавина добиена со изопачените сончогледи.

Платно беше поздрав упатен до неговиот пријател Пол Гоген (1848-1903), кој го посети во Арл, каде што живеел Винсент. Откако ги виде сликите, Гоген го пофали својот холандски колега со изјавата дека неговите сончогледи се поубави од водните лилјани на Моне.

На сликата, потписот не е како што обично го наоѓаме, позициониран во аголот на екранот . Во Сончогледите името на сликарот е вметната во внатрешноста на вазната, во средината на рамката (на дното). Во писмото до неговиот брат Тео дознаваме дека тој избрал да потпише со Винсент затоа што луѓето имале потешкотии да го изговорат Ван Гог.

The Potato Eaters (1885)

Платното The Potato Eaters го илустрира времето за вечера, во седум навечер (означено на рачниот часовник лоциран на ѕидот лево од сликата). На истиот ѕид во просторијата каде што се наоѓа часовникот, има и религиозна слика, која ни дава повеќе индиции за ова семејство.

Табелата е составена од мажи и жени кои работат на земјата. Рацете (јаки, коскени) и лицата (уморни, изморени од напор) се протагонисти на платното. Ван Гог имал намера да ги прикаже такви какви што се, правејќи запис на живототдомашни .

Она што е во центарот на масата - вечера - се компири (оттука и името на платното). Целата слика е насликана во тонот на бојата на земјата, а сликата е во контраст на светлината и темнината (забележете како светлината во преден план ја осветлува трпезариската маса додека позадината останува темна).

Сликата ја разгледуваат многумина да биде првото ремек дело на Ван Гог, направено е кога уметникот сè уште живеел со своите родители. Исто така, се вели дека платното е направено под инспирација на делата на Рембрант, еден од најголемите холандски сликари.

Собата (1888)

Сликата погоре е запис за собата што Ван Гог ја изнајмил во Арл. На сликата гледаме детали од животот на сликарот како што се дрвениот мебел и платната закачени на ѕидовите.

Ван Гог користи силни и контрастни бои во делото и, преку него, ние согледуваме малку од вашиот секојдневен живот. Интересно е фактот дека има две столчиња и две перници кога се знае дека Винсент живеел сам.

Постојат сомневања дека сликата би била направена за неговиот брат Тео, за да го утеши така дека знаел дека Ван Гог е добро.

Автопортрет со исеченото уво (1889)

Ампутацијата на десното уво беше небулозна епизода во животот на сликарот која сè уште останува мистериозна . Знаеме само дека губењето на увото било директен резултат на насилствоКавга што ја имал со својот пријател, колегата сликар Пол Гоген во 1888 година. на неговото десно уво во епизода на самоосакатување откако ја изгубил контролата со својот пријател или ако бил удрен со жилет од Пол за време на жестоката расправија што ја имал.

Информациите што ефективно се познати се дека сликарот би го задржал отсеченото уво, покажувајќи и го на една проститутка по име Рејчел во локалниот бордел. По оваа средба, Винсент наводно одел до неговата соба каде што спиел на крвавиот кревет.

Кафе Тераса ноќе (1888)

Терасата на која се однесува платното се наоѓаше на Place du Forum, во Арл, градот каде што Ван Гог се пресели за да се посвети на сликарството. Според записите, сликарот решил да го рекреира пејзажот на кафулето откако го завршил читањето на романот на Гај Мопасан.

Една од најимпресивните карактеристики на делото е тоа што, и покрај тоа што прикажувал ноќен пејзаж, Ван Гог не користете црна боја, прибегнувајќи само кон потемни тонови. Во писмото разменето со неговиот брат, сликарот изјавил:

Еве една ноќна слика без користена црна боја, само прекрасни блуз, виолетови и зелени

На платното гледаме првпат дека Ван Гог експериментирал со сликање на небото со ѕвезди послеимпресионисти.

Сликата е една од ретките што не е потпишана од сликарот, меѓутоа, нема сомнеж за нејзиното авторство благодарение на претставениот стил и писмата на Ван Гог, каде што тој се осврнал на сликата.

Поле со пченица со врани (1890)

Насликано непосредно пред смртта на Ван Гог (на 29 јули 1890 година), платното Жито поле со врани е создадено на 10 јули 1890 година.

До неодамна се сметаше дека ова е последната слика на уметникот, но истражувачите од музејот на сликарот во Амстердам открија подоцнежна слика, Корени на дрвото , но која никогаш не била завршена.

Многу теоретичари на сликата Поле со пченица со врани ја читаат депресивната средина и осаменоста кои ги доживеал холандскиот сликар , кој во текот на својот живот страдал од ментални нарушувања.

Цвет од бадем (1890)

Ван Гог бил многу близок со својот помлад брат, Тео, кој беше новооженет со Јохана. А Balmond Blossom е насликан во 1890 година, кога парот добил дете. Сликата беше подарок што Ван Гог му го понуди на парот за бебето и требаше да виси над креветчето. Меѓутоа, на Јохана толку многу и се допадна сликата што ја закачи во дневната соба.

Насликана во светли бои и пастелни тонови, платното претставува љубопитен агол, како гледачот да гледа во бадемот одоздола . Виестеблата, цветни, ја претставуваат токму оваа идеја за повторно раѓање .

Љубопитност: името дадено на бебето, кое е родено на 31 јануари 1890 година, било Винсент, во чест на вујкото сликар . Токму овој единствен внук го создаде музејот на Ван Гог, во 1973 година, во Амстердам, во партнерство со холандската влада.

Столот на Ван Гог со цевка (1888)

Исто така види: Сè за Пиета, ремек-делото на Микеланџело

Столот на Ван Гог со цевка е насликан во уметничката резиденција каде живеел Ван Гог во Арл и има многу едноставен стол, направен од дрво, без раце и покриен во слама потпирајќи се на подот кој исто така е едноставен.

Платно е контрапункт на друга слика што сликарот ја направил наречена Гогеновиот стол , која се наоѓа во музејот на Ван Гог. Во оваа втора слика има поимпозантна столица, бидејќи Гоген се сметаше за важен сликар во тоа време. Сликата на столот на Ван Гог беше споена со сликата Столот на Гоген , едната треба да биде до другата (едниот стол беше свртен надесно, а другиот налево, вклучително).

Платното каде што Ван Гог го насликал сопственото столче е целосно во жолти тонови и ја претставува неговата едноставна личност , додека она на Гоген има поелегантна атмосфера.

Неговиот потпис (Винсент) е во необичен простор во средината на сликата (на дното).

Поштарот: Џозеф Рулин (1888)

ВоАрл, еден од најдобрите пријатели на сликарот Ван Гог бил локалниот поштар Џозеф Рулин.

Џозеф работел во поштата во малиот град и Ван Гог често одел таму за да испраќа слики и писма до својот брат Тео. Токму од овие повторливи состаноци се појави пријателство - и ова беше еден од серијата портрети што сликарот ги направи на својот пријател и неговото семејство во текот на времето кога живееше во Арл.

Имаше околу 20 портрети на поштарот, неговата сопруга Августин и трите деца на парот (Арман, Камил и Марсел).

Во писмото испратено до Тео сме сведоци на моментот на создавање на ова специфично платно:

Сега сум работи со друг модел, поштар во сина униформа, со златни детали, голема брада на лицето, личи на Сократ.

Др. Gachet (1890)

Ова дело од 68 x 57 cm сега се наоѓа во Музејот Орсеј, во Париз, и го портретира Пол Гоше, докторот кој се грижел за Ван Гог по неговото пристигнување во Овер.

Докторот бил љубител на уметноста и купувал дела и комуницирал со други уметници. Врската меѓу двајцата на почетокот беше интензивна. Но, потоа се скараа и Винсент му напиша на својот брат:

Мислам дека повеќе не треба да сметам на Др. Гашет. Како прво, тој е поболен од мене, или барем болен како јас. па нема што повеќе да се зборува. Кога слепите ги водат слепите,зарем и двајцата не паѓаат во дупката?"

Платното е направено по две недели кога се сретнале лекарот и пациентот и уметникот се обидел да го прикаже, како што рече, „мачниот израз на нашето време ".

Старец со главата в раце (Кај портата на вечноста) (1890)

Врз основа на цртеж и литографии што уметникот ги направил со години пред тоа, во 1882 година, оваа слика прикажува намачен човек со рацете на лицето.

Работата била завршена неколку месеци пред смртта на Винсент и е уште еден показател дека уметникот минувал низ конфликти и сериозни психички страдања, но сепак верувал во Бог и во „порталот на вечноста“, името на делото.

За цртежот и литографите што направи од оваа тема, тогаш рече:

Денес и вчера нацртав две фигури на старец со лактите на колена и со главата во рацете. (...) Каков убава глетка прави еден стар работник, во неговиот закрпен сомотски костум со ќелава глава.

Автопортрет со сламена шапка (1887)

Исто така види: Модерни времиња: разберете го познатиот филм на Чарлс Чаплин

Маслото на платно Автопортрет со сламена капа е мала слика, 35 x 27 cm.

Во неа, уметникот избра да користи нијанси на жолта за да се претстави себеси во поза каде што се соочува со јавноста со цврст изглед, но и пренесувајќи вознемиреност , бидејќи наскоро ќе се пресели на југот на Франција за да помине

Ова е уште еден од 27-те автопортрети на сликарот и за овој тип на продукција тој рече:

Би сакал да сликам портрети кои сто години од сега ќе се појават како откровение (... ) не за фотографска верност, туку (...) за вреднување на нашето знаење и нашиот вкус присутен во боја, како средство за изразување и воздигнување на карактерот.

Пченица со чемпреси (1889)

Една од омилените теми на Винсент ван Гог била претставата на чемпресите. Изгледајќи како пламен на небото , овие изопачени дрвја го привлекоа вниманието на уметникот, кој направи енергични и живописни платна. ме изненадува што никој не ги направил како што ги гледам.

Ова масло на платно е 75,5 x 91,5 cm и сега е во галерија во Велика Британија.

Жолтата куќа (1888)

Сликата погоре, создадена во септември 1888 година, ја прикажува куќата во која живеел сликарот кога го напуштил Париз. Креаторот изнајмил соба во жолтата куќа во мај истата година кога ја насликал сликата. Зградата каде што живееше се наоѓаше во блок во близина на плоштадот Ламартин, во Арл.

Во куќата, Ван Гог живееше и работеше со други уметници во еден вид колонија, доживувајќи колективно искуство, иако секој од нив имаше твојата соба.

Градот избран од страна на
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.