Música Brasil tregon fytyrën tuaj: analiza dhe interpretimi i teksteve

Música Brasil tregon fytyrën tuaj: analiza dhe interpretimi i teksteve
Patrick Gray

"Brasil" u kompozua nga Cazuza, George Israel dhe Nilo Romero në fund të viteve tetëdhjetë (më saktë në vitin 1988).

Kënga ishte një lloj manifesti politik dhe social i krijuar në një moment shumë të veçantë të historia e vendit. Ishte periudha e ridemokratizimit në Brazil, ne donim të linim pas të kaluarën e shënuar nga diktatura ushtarake dhe të ecnim drejt një të ardhmeje të lirë dhe demokratike.

Kënga është kënga e gjashtë e CD Ideologia, e lëshuar në 1988 Vlerësohet se deri më sot albumi ka shitur më shumë se 2 milionë kopje, një numër mbresëlënës për tregun kombëtar.

Teksti

Nuk isha i ftuar

Për këtë festa e varfër

Që burrat krijuan

Për të më bindur

Të paguaj pa e parë

E gjithë kjo ilaç

Që tashmë është i ndotur

Para se të lindja

Nuk më ofruan

As një cigare

Kam qëndruar te dera

Parkim makinat

Unë nuk u zgjodha

Shef i asgjëje

Karta ime e kreditit

Është një brisk

Brazili!

Trego njeriun tënd

Shiko gjithashtu: 27 filmat më të mirë të luftës të të gjitha kohërave

Dua të shoh kush paguan

Që ne të qëndrojmë kështu

Brazili!

Cili është puna juaj?

Emri i partnerit tuaj?

Më beso

Nuk më ftuan

Në atë festë të varfër

burrat krijuan

Për të më bindur

Duke paguar pa e parë atë

E gjithë kjo drogë

Kjo është parë tashmë

Para se të isha lindur

Nuk më vizatuan

Vajza nga Fantástico

JoMë dhanë ryshfet

A është ky fundi im?

Shiko TV me ngjyra

Në një taba indiane

Programmed

Prá just thuaj "po, po"

Brazil!

Trego fytyrën tënde

Dua të shoh kush paguan

Që të qëndrojmë kështu

Brazil!

Cili është biznesi juaj?

Shiko gjithashtu: Fabula Karkaleca dhe milingona (me moral)

Emri i partnerit tuaj?

Më beso

Atdheu i madh

E parëndësishme

Pas një kohe

Do të të tradhtoj

Jo, nuk do të të tradhtoj

Brazil!

Trego fytyrën tënde

Dua të shoh kush paguan

Që ne të qëndrojmë kështu

Brazili!

Cili është biznesi juaj?

Emri juaj partner ?

Më beso

Brazil!

Trego fytyrën tënde

Dua të shoh kush paguan

Që të qëndrojmë kështu

Brazil!

Cili është biznesi juaj?

Emri i partnerit tuaj?

Më beso

Më beso

Brazil!

Tekstet e zemëruara të Cazuza-s denoncojnë pabarazinë financiare, padrejtësitë sociale dhe sjelljen korruptive të klasës politike braziliane.

U krijua në tranzicionin nga diktatura në regjimin demokratik, kur popullsia bërtiti për zbatimin e votimit të drejtpërdrejtë.

Nuk më ftuan

Në këtë festë të varfër

Burrat ngritën

Për mua bindin

Partia e varfër, e përmendur në këngë, daton në periudhën e kolegjit zgjedhor të mbledhur për zbatimin e votimit indirekt.

Në fakt, kandidati Tancredo Neves, presidenti i ardhshëm i Brazilit me inaugurimi i planifikuar për në mars1985, do të zgjidhej në mënyrë indirekte, pa pjesëmarrjen e vullnetit popullor. Tancredo vdiq para se të merrte detyrën dhe José Sarney mori drejtimin e vendit midis 15 marsit 1985 dhe 15 marsit 1990.

Vlen të kujtohet se viti kur u krijua "Brasil" ishte gjithashtu viti i krijimit të Federatës Federale Kushtetuta. Dokumenti ishte thelbësor për konsolidimin e themeleve të reja për vendin pas viteve të një regjimi mizor që u imponua me forcë.

Ajo që media në atë kohë e quajti "partia e demokracisë" u riemërua nga Cazuza si "të varfërit". parti”, për të demonstruar pakënaqësinë e tij personale me rrjedhën e vendit. Teksti, pra, nuk është vetëm një kritikë e politikanëve, por edhe e medias.

Teksti është shumë domethënës sepse, duke festuar të drejtat e fituara me rënien e diktaturës, tregon indinjatën e politikisht e ardhmja që dëshirohej ende nuk është arritur.

Refreni

Brazil!

Trego fytyrën tënde

do të ishte e pamundur të këndohej gjatë viteve të diktaturës ushtarake të plumbit, një periudhë e karakterizuar nga censura ekstreme, internimi i artistëve dhe torturat e dëbimet e intelektualëve. Vargjet inkurajojnë njerëzit të lënë pas frikën dhe të shprehen lirshëm, pa frikë nga qortimi.

Ka nga ata që e interpretojnë këtë pjesë të këngës si një nxitje që politikanët të tregojnë vërtet atë që duan në të vërtetë.ata, më në fund zbuluan fytyrën e tyre të vërtetë, duke zbuluar ideologjitë që i lëvizën pa frikën e hakmarrjes.

Tekstet vazhdojnë duke iu referuar kësaj periudhe tragjike të historisë sonë dhe aludojnë për ata që financuan turpin tonë. Kur Cazuza thotë:

Dua të shoh kush paguan

Që ne të qëndrojmë kështu

ai po bën një aludim të qartë për vendet imperialiste që financuan diktaturën ushtarake në Amerika Latine (Brazili, Kili, Argjentina...). Sot dihet (dhe në atë kohë dyshohej) se Shtetet e Bashkuara qëndronin pas politikës së asaj që ata e konsideronin botën e tretë, duke nxitur luftëra dhe duke ndikuar në rënien ose ngritjen e presidentëve.

Kur kompozitori thotë :

Karta ime e kreditit

Është një brisk

i referohet jetës së përditshme të një pjese të madhe të brazilianëve në kohën kur, me vështirësi për të paguar faturat e tyre bazë, ata përdorën për kredinë e kartës së tyre të kreditit si zgjidhje. Strategjia në dukje e thjeshtë i bëri ata të gjendeshin në borxhe në fund të muajit, pengje me interesa shumë të larta.

Në një kohë kur skandalet politike ishin pjesë e përditshmërisë së popullatës, kënga guximtare e Cazuzës është një himn. mjaft është mjaft dhe e revoltës.

Fatkeqësisht mund të themi se, kur bëhet fjalë për skenarin aktual politik, tekstet e Cazuzës mbeten jashtëzakonisht bashkëkohore dhe vazhdojnë të vënë gishtin mbi plagën e pikave kyçe tëvend.

Passkenat e krijimit

Nilo Romero, një nga partnerët e Cazuzës në krijimin e këngës, theksoi kompozimin:

"Kjo letër lindi nga nevoja e Cazuzës të përdorte ndjeshmërinë e tij për të shkruar diçka që do të mbetej në jetën e çdo braziliani. Si të ishte një himn ndaj intolerancës përballë shpërfilljes së njerëzve që marrin vendime në vend."

Kënga "Brasil" u realizua fillimisht për filmin "Rádio Pirata", nga Lael Rodrigues. Mirëpo, u bë e ditur edhe në zërin e Gal Kostës kur ajo ishte pjesë e hapjes së telenovelës së rrjetit Globo “Vale tudo”.

Por nuk ishte vetëm për thirrjen e telenovelës. autor i Gilberto Braga dhe Agnaldo Silva se muzika e Cazuzës u bë e famshme në vend.

Më 6 janar 1989, kapitulli i fundit i pritur me padurim i Vale Tudo transmetoi një skenë që hyri në historinë e dramaturgjisë.

O zuzar, Marco Aurélio, i luajtur në atë kohë nga Regildo Faria, mori një avion privat dhe iku nga Brazili, duke u dhënë një banane atyre që shikonin skenën. A e dini se cila kolonë zanore u zgjodh për të ilustruar momentin? Brazili tregon fytyrën tuaj.

9 Banana Vale Tudo telenovela

Konteksti historik

Në tetor 1988, të njëjtin vit të krijimit të këngës "Brasil shows your face", Kushtetuta Qytetare, përgjegjëse për demokratizimi i vendit pas kaq vitesh të një diktature të ashpërPeriudha u shënua gjithashtu nga Diretas Já, një lëvizje që aspironte zgjedhjet e drejtpërdrejta në 1985. Njerëzit donin të ishin në gjendje të votonin drejtpërdrejt për një nga tre presidentët e mundshëm: Paulo Maluf (kandidat i PDS), Ulysses Guimarães (kandidat PMDB) dhe Tancredo Neves (kandidat i PP).

Cazuza ishte publikisht kundër kolegjit elektoral, i cili donte të zgjidhte një kandidat për president në mënyrë indirekte.

Album Ideology

Albumi i tretë solo i Cazuza, e cila përmban këngën Brasil, titullohet Ideologia dhe u publikua në 1988 nga labeli Philips Records.

Produksioni, i realizuar nga Cazuza, Nilo Romero dhe Ezequiel Neves, mori çmimin Sharp për albumin më të mirë të vitit .

Sa i përket krijimit, Cazuza deklaroi në një intervistë të dhënë në atë kohë:

"Ky album duhej të regjistrohej më 15 tetor [1987], por më pas kisha një zigzag, unë u shtrova në spital në Shtetet e Bashkuara dhe u ktheva vetëm në dhjetor, por më pas jeta ime ishte ndryshe, shkrova disa tekste në Shtetet e Bashkuara dhe pasi mbërrita këtu përgatita dy këngë në javë, para se të hyja në studio. Kam bërë gjëra të ndryshme, edhe muzikë romantike, por në mënyrën time. I kisha gati katër kompozime para se të largohesha. Por, nga projekti fillestar kam mbajtur vetëm titullin: 'Ideologia'".

Grupi që incizoi albumin Ideologia u kompozua nga:

 • Cazuza (vokal)
 • Nilo Romero(bas)
 • Ricardo Palmeira (kitarë)
 • William Magalhães dhe João Rebouças (tastierë)
 • Sergio Della Monica dhe Claudio (baterie)

Kopertina u dizenjua nga Luiz Zerbini dhe mbante një sërë simbolesh thellësisht të ndryshme, nga svastika, te simboli i Paqes dhe Dashurisë dhe çekiçit dhe drapërit.

Kopertina e albumit Ideology.

Punët në album janë si më poshtë:

1) Ideologia

2) Boas Novas

3) O Assassinato da Flor

4 ) Veshi i Eurydice

5) Lufta Civile

6) Brazil

7) Një tren drejt yjeve

8) Jeta e lehtë

9) Piedade Blues

10) Faleminderit (që u largove)

11) Lulja ime, foshnja ime

12) Është pjesë e shfaqjes sime

Culture Genius në Spotify

Sukseset nga Cazuza

Shih gjithashtu
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.