Времето и редот на Аугусто Матрага (Гимараес Роза): резиме и анализа

Времето и редот на Аугусто Матрага (Гимараес Роза): резиме и анализа
Patrick Gray

Романот A hora e a vez de Augusto Matraga е напишан од Guimarães Rosa (1908-1967) и е вклучен во книгата Sagarana (1946) .

Раскажана во трето лице, приказната обележана со прекрасната работа со јазикот ја игра Нхо Аугусто.

Главниот лик е суров човек кој на крајот добива го сврти својот живот, но на крајот се наоѓа себеси како се бори со својот инстинкт.

Означен со насилство , со одмазда и со суровата реалност на заднината од Минас Жераис, креацијата на Гимареш Роса е класика на бразилската литература која заслужува да се прочита и препрочита.

Апстракт

Централниот лик на наративот на Гимареш Роса е Нхо Аугусто, или подобро кажано, Аугусто Естевес, син на моќниот коронел Афонсао Естевес.

Исто така види: 5 дела од Ласар Сегал за да го запознаете уметникот

Сопственик на неколку земји помеѓу Пиндаибас и Сакода-Ембира, во внатрешноста на Минас Жераис, момчето е еден вид насилник во регионот, препознатлив по неговата студенило и перверзност.

Оженет со Дона Дионора и татко на единствената ќерка Мимита, момчето предизвикува конфузија каде и да оди, ширејќи насилство и страв.

Постепено, дознаваме за малку повеќе твојата животна приказна. Но Аугусто ја изгубил мајка си кога бил дете, имал проблематичен татко и бил воспитан од неговата баба, која била многу религиозна и сакала момчето да стане свештеник.

Со голема склоност кон коцкање и опашки во здолништа, Nhô Augustoкарактеристика на Гимареш Роза.

Филмски адаптации на A hora e a vez de Augusto Matraga

филм 1965

Филмската адаптација од 1965 година ја режираше Роберто Сантос . Актерите Леонардо Вилар, Џофре Соарес, Антонио Карнера, Емануел Кавалканти, Флавио Миљачо, Марија Рибеиро, Маурисио до Вале и Иван Де Соуза беа дел од актерската екипа.

филм 2011

Играниот филм сценариото потпишано од Винисиус Коимбра и Мануела Диас засновано на приказната за Гимараес Роса.

Продукцијата доби неколку награди на Филмскиот фестивал во Рио во 2011 година: најдобар филм (официјално и популарно жири), најдобар актер (Жоао Мигел) и најдобра споредна машка улога (Хозе Вилкер).

Исто така види: Книга Лолита од Владимир Набоков

Погледнете го трејлерот подолу:

Часот и пресвртот на Аугусто Матрага - Трејлер (HD)

Аудиокнига

Ако сакате да слушнете ја приказната за Часот и редот на Аугусто Матрага пристапете до аудиокнигата:

АУДИОКНИГА: „Часот и редот на Аугусто Матрага“, од Гимараес Роза

За публикацијата

A hora e a vez de Augusto Matraga припаѓа на книгата Sagarana , која обединува девет раскази од писателот João Guimarães Rosa.

Расказите во книгата се:

 1. Каменото магаре
 2. Враќањето на блудниот сопруг
 3. Сарапалха
 4. Дуел
 5. Моите луѓе
 6. Сао Маркос
 7. Телото затворено
 8. Разговор на волови
 9. Времето и редот на АвгустMatraga

Заеднички, приказните ја споделуваат темата на смртта, религиозноста, авантурата и напорниот секојдневен живот во sertão.

Насловна на првото издание на Sagarana , објавено во 1946 година.

Дознајте повеќе за книгата Sagarana, од Гимараес Роса.

Видете исто така

  постепено завршува со губење на богатството што го наследил. Неговите послушници, кога ќе сфатат во која насока оди шефот, решаваат да го заменат за неговиот најголем непријател: мајорот Консилва Ким Рекадеиро.

  Жената, истрошена од предавствата и малтретирањето на нејзиниот сопруг, тој бега со Овидио Моура и ја зема својата ќерка со себе.

  Бесен на настаните, Нхо Аугусто решава да се тепа со мајорот. Меѓутоа, на половина пат, тој е насилно нападнат од непријателските послушници и е на работ на смртта.

  Претепан, го горат со врело железо што се користи за стоката. Бандата мисли дека Нхо Аугусто нема да се спротивстави, па го фрлаат од провалија и ставаат крст на местото каде што би се случило убиството.

  По чудо, субјектот преживува и кога ќе падне таму, тој е пронајден од црна двојка (мајка Китерија и татко Серапиао) кои се грижат за неговите рани, го засолнуваат и стануваат негови заштитници.

  За време на процесот на закрепнување, Нхо Аугусто добива посета од свештеник, кој држи долги говори за важноста на верата, молитвата и трудот.

  Свештеникот го упатува да го остави минатиот живот зад себе и да изгради нов исполнет со покајание, посветеност и труд. Вистината е дека по неговото скоро смртно искуство, Нхо Аугусто наоѓа откуп и одлучува да тргне по нов пат.

  Многу благодарен за добредојдеот што му го приредиле неговата мајка Китерија и таткото Серапиао, тој заминуваво мугрите кон единственото парче земја што му останало. Таму тој создава нов идентитет:

  Но на сите веднаш им се допадна, бидејќи беше половина луд и половина свет; и разберете остави за подоцна. Работеше како некој уморен за пари, но, всушност, немаше алчност и не се грижеше ниту за додатоците: она за што живееше беше да сака да им помага на другите. Тој плевел за себе и за соседите на својот оган, не сакајќи да дели, подарувајќи го она што го имал во љубовта. И затоа, тој само побара да се заврши работа, и малку или никаков разговор.

  Животот на збунетост се чини дека е целосно заборавен додека, шест години подоцна, Нхо Аугусто не го запознае Тиао, роднина кој препознава него и носи вести.

  Тиао вели дека Дона Дионора е сè уште среќна со Овидио и има намера да се омажи бидејќи на крајот на краиштата таа се смета за вдовица, а Мимита, измамена од патувачкиот продавач, паднала во живот. Но Аугусто се чувствува виновен, но мисли дека ништо не може да направи.

  Неговиот живот на труд и молитва продолжува без големи пресврти сè до доаѓањето на Жоаозињо Бем-Бем, јагунчо, со неговата банда. Воодушевен, тој ги повикува сите да останат во неговата куќа и и пренесува голема почит на групата, но кога ќе биде поканет да им се придружи, тој жестоко одбива, уверувајќи дека неговиот живот ќе биде посветен на доброто. Бандата заминува.

  Некое време подоцна, во Arrial do Rala-Coco, Nhô Augusto повторно се вкрстува со Joãozinho Bem-Bemкој со својата банда планира да изврши егзекуција на семејство на избеган убиец.

  Нхо Аугусто целосно не се согласува со убедувањето и интервенира за да се донесе правда. Во жештината на моментот, тој чувствува дека неговото старо јас повторно никнува и завршува убивајќи некои послушници и самиот Жоаозињо. За време на борбата, Нхо Аугусто повторно е препознаен.

  На крајот од приказната, Жоазињо Бем-Бем и Нхо Аугусто умираат за време на борбата.

  Главни ликови

  Аугусто Естевес Матрага

  Протагонистот на приказната е син на моќниот земјопоседник Афонсо Естевес, кој на својот потомок му остава прекрасно наследство. Нхо Аугусто првично е силеџија, угнетувач, создавач на тепачки и конфузија, од кој се плашат сите. Откако ќе помине низ скоро смртно искуство, тој се обидува да следи нов пат.

  Дона Дионора

  Таа е сопруга на Аугусто Матрага и мајка на Мимита. Таа многу пати од однесувањето на нејзиниот сопруг, кој е ладен и оддалечен. Нхо Аугусто исто така ја изневерува и презира. Дона Дионора се борела со целото семејство да се омажи за момчето и понекогаш се кае за изборот што го направила.

  Мимита

  Ќерка на парот Аугусто Матрага и Дона Дионора. За девојчето се грижи нејзината мајка, а го запоставува нејзиниот татко, кој малку се грижи за неа. Мимита на крајот се заљубува во патувачки продавач и е измамена, паѓа во живот.

  Овидио Моура

  Вљубен во Дона Дионора, тој ѝ предлага на девојкатабега со ќерката од прегратките на сопругот Нхо Аугусто. По многу инсистирање, таа попушта на неговото барање и тројцата бегаат од доменот на поранешниот земјопоседник.

  Мајор Консилва Квим Рекадеиро

  Главниот непријател на Аугусто Матрага, мајорот, кога сфаќа дека Матрага е банкротира, успева да ги убеди сите во бандата да мигрираат на негова страна. Неговите послушници се тие кои го даваат ќотекот што за малку ќе доведе до смрт на Нхо Аугусто.

  Мае Китерија и Паи Серапиао

  Црна двојка која го пречекува Нхо Аугусто во ужасна состојба откако бил фрлен од клисура. Двојката се грижи за раните на момчето, му нуди куќа, храна и посета од свештеник, кој ќе разговара со него за верата и потребата да се оди по патот на добрината.

  Жоаозињо Бем-Бем

  Кангасеиро кој поминува со својата банда во селото каде што е Нхо Аугусто, сега е нов човек. Сеќавањето на насилството и групниот дух прави старото јас да се појави во Нхо Аугусто.

  Анализа

  Насловот на приказната

  Насловот што го избра Гимареш Роза е поврзан со фразата што ја кажал свештеникот кога го посетил умирачкиот Нхо Аугусто во куќата на Мае Китерија и Паи Серапиао.

  Откако ги слушнал зборовите на свештеникот, главниот лик радикално го менува својот живот: престанува да пуши, пие, влегува во расправајќи се, гледајќи во жените, создавајќи збунетост.

  Свештеникот го поучува:

  Моли се и работи, преправајќи се дека овој живот еден на плевење на жешкото сонце, за кое понекогаш треба многу време да помине, но секогаш поминува. И сепак можеш да имаш добро парче радост... Секој има свое време и ред: ти мора да го имаш твоето.

  И така го прави Нхо Аугусто, почнувајќи да го води сопствениот живот сосема поинаку. Во регионот каде што оди, никој не го познава и таму решава да ги спроведе учењата дадени од свештеникот.

  Важноста на верата во наративот

  Вреди да се нагласи важноста на свештеникот во приказната, или подобро кажано, силната улога на религијата во секојдневниот живот на заднината. Забележете, на пример, дека во сцената каде што е претепан Нхо Аугусто, агресорите инсистираат да засадат крст каде што мислат дека телото го загубило животот.

  Религијата е суштинскиот фактор што ја мотивира промената на срцето. на Нхо Аугусто, ако пресвртот се случи по искуството блиску до смртта и интервенциите направени од свештеникот, вреди да се потсетиме дека кај момчето веќе беше засадено семе на религиозност:

  Кој го одгледа Нхо Аугусто беше неговата баба.. Сакаше момчето да биде свештеник... Моли се, моли се, цело време, светиња и литија...

  Во извадокот погоре веќе гледаме како религиозноста била дел од детството на момчето , бидејќи беше важен столб во воспитувањето дадено од бабата.

  Оваа компонента, која се чинеше дека е изгубена, беше со искуството на загуба (на финансиската состојба, на послушниците, на сопругата, на ќерката) и на блиската смрт,воскресна. Нхо Аугусто уште еднаш верува во Бог и го насочува својот живот кон доброто.

  Животот на Но Аугусто пред неговата трансформација

  Пред да се промени неговата судбина со зборовите на свештеникот, Нхо Аугусто беше опишан како „возвишен, широкограден, облечен во жалост, газење на туѓи нозе“, „тежок, луд, без притвор“, „глупав, несовесен и без правила“.

  Субјектот беше страшен угнетувач. од сите и ние ќе ја дознаеме малку подоцна причината за оваа комплицирана личност.

  Ќе ја откриеме проблематичната генеза на насилникот. Но Аугусто останал сирак и израснал во лулка на дисфункционално семејство. Оној што зборува за минатото е вујкото на Д. Дионора:

  Мајката на Но Аугусто умрела со него кога бил мал... Твојот свекор бил лесо, а не за глава на семејството. .. Татко беше таков каков што немаше Нхо Аугусто... Еден вујко беше криминалец, со повеќе од една смрт, кој живееше криејќи се, таму во Сако-да-Ембира... Баба му беше таа што го одгледа Нхо Аугусто ...

  Насилство

  Друга карактеристика што заслужува да се истакне во приказната е речиси постојаното присуство на бесплатното насилство, наметнувањето сила и речиси незначајната вредност на животот на послушниците или оние кои имаат помалку.

  Еден Јасен пример за употреба на прекумерна сила се случува кога Нхо Аугусто е нападнат од послушниците на мајорот.

  Веќе умира, без да пружи никаков отпор, тој сè уште е подложен на последно понижување:

  И таму,Тие ја запалија пеглата со стоката на Мајор - што звучеше како триаголник впишан во обем - и го испечатија со подсвиркване, врел и чад на десната глутеална пулпа на Нхо Аугусто

  Трансформацијата на Нхо Аугусто

  Од страшен и моќен силен човек, Нхо Аугусто поминува во состојба на длабока зависност. раните и го храни.

  Интересно е да се размислува за името на оној што го пречекува: Quitéria се чини дека ја заменува мајка си и на некој начин го „намирува“, долгот на судбината со Матрага.

  Токму во оваа состојба на кршливост гледаме како се појавува очајот на Нхо Аугусто, со неговото тело покриено со рани:

  Сè додека не можеше да заплаче, и не плачеше многу, незасрамениот плач, без никаков срам, како напуштено момче. И без да знае и без да може, гласно липа: – Мајко... Мајко...“

  Од болката и страдањето гледавме како се појавува нов Нхо Аугусто. Прашањето што останува за читателот е: дали субјектот ќе може да води живот толку поинаков од оној што го имал?

  Романот навлегува длабоко во прашањето на идентитетот и поттикнува прашања како „дали е можно да избегаме од сопствениот инстинкт?“, „како да станеме тоа што сме?“.

  За пишувањето во A hora e a vez de Augusto Matraga

  Метафикција во роман

  Уште една важна точка на Времето и пресвртотод Аугусто Матрага се случува кога нараторот ја презема фиктивната природа на приказната, доведувајќи го во прашање самиот концепт за тоа што би било реално и што би се создало:

  И така најмалку шест или шест и пол години помина, токму вака, без отстранување или додавање, без никакви лаги, бидејќи ова е измислена приказна, а не е случај што се случило, не господине.

  Ова се точни пасуси што нараторот му ги дозволува на читателот ја согледуваат границата помеѓу пронајдокот и реалноста, но тие се случуваат и се важни за наративот бидејќи го суспендираат верувањето на читателот.

  Усниот јазик и стилот на текстот

  Исто така, важно е да се Нагласете го Јазикот што се користи се карактеризира со имитација на фразата на сертанехо, често управувана со оралност и употреба на локални изрази.

  Старите популарни песни се исто така расфрлани низ приказната, потврдувајќи ја регионалистичката карактеристика на прозата на Гимареш Роса.

  Според Антонио Кандидо, A hora e a vez de Augusto Matraga е наратив каде што писателот:

  влегува во речиси епски регион на човештвото и создава еден од најголемите видови на нашата литература, во рамките на приказната што отсега ќе се вброи меѓу 10 или 12 најсовршени на јазикот.

  Секако еден од критериумите што го натера Антонио Кандидо да ја избере приказната за една од најубавите дела напишани на португалски јазик беше веќе силната работа со јазикот
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.