10 knjiga za upoznavanje suvremene brazilske književnosti

10 knjiga za upoznavanje suvremene brazilske književnosti
Patrick Gray

Oznaka suvremena brazilska književnost obično se odnosi na književne produkcije objavljene od 2000-ih nadalje, iako neki teoretičari ukazuju na različite početne datume, neki iz 80-ih i 90-ih. Ova književna produkcija nema zajednički estetski, politički ili ideološki projekt, stoga, to nije organizirani pokret.

1. Torto arado (2019), Itamar Vieira Junior

Najpoznatije djelo debitantskog bahijskog pisca Itamara Vieire Juniora već je dobilo niz važnih nagrade kao što su nagrada za književnost Jabuti i nagrada za knjigu godine Leya.

U svom prvom objavljenom romanu Itamar je odlučio govoriti o Ruralnom Brazilu , gdje radnici žive u situaciji koja nije vrlo različita od one u doba ropstva.

Smještena u sertão Bahia, priča prati Bibiana, Belonísia i njihovu obitelj potomaka robova . Unatoč ukidanju ropstva, svi su i dalje uronjeni u konzervativno patrijarhalno seosko društvo s predrasudama.

Dok je Belonísia konformističkijeg profila i bez puno oklijevanja radi na farmi uz oca, Bibiana je svjesna da uvjet ropstva kojem su podvrgnuti ona i oni oko nje. Idealistična, Bibiana se odlučuje boriti za zemlju na kojoj svi rade i za kojuprisutnost metajezika , što je način na koji jezik govori o sebi. Odnosno, u ovoj vrsti pjesničke produkcije nalazimo, unutar same pjesme, komentar o njoj. U nizu pjesama Arnaldo Antunes koristi se metajezičnim resursom za razmišljanje o poeziji.

10. Dias e dias (2002), Ana Miranda

Ana Miranda je manje poznata spisateljica u brazilskoj književnosti, ali koja je proizvela neke vrlo suvremene djela. zanimljivo.

Dias e Dias je roman koji govori o ljubavi između Feliciane, sanjive žene, i romantičnog pjesnika Antônia Gonçalvesa Diasa, koji je stvarno postojao u 19. stoljeću stvorivši važne stihove poput Canção do Exílio i I-Juca-Pirama. Djelo, dakle, miješa povijest i fikciju .

U romanu je vrlo prisutna upotreba intertekstualnosti , vrlo čest izvor u suvremenoj brazilskoj književnosti. Intertekstualnost se događa kada postoji odnos između književnog teksta i drugog, prethodnog, pri čemu se u najnovijem tekstu mogu uočiti tragovi i utjecaji onoga što mu je prethodilo. U slučaju romana Ane Mirande, intertekstualnost se odvija u dijalogu s pjesničkim ostvarenjem Gonçalvesa Diasa.

Mislimo da bi vas mogli zanimati i članci:

  emancipacije radnika.

  Itamarova produkcija još je jedan glas prisutan u suvremenoj brazilskoj književnosti koji ima namjeru predstaviti javnosti najmarginaliziranije stvarnosti , malo poznate, daleko od osi velikih gradova.

  U suvremenoj literaturi postoji tendencija da se prikažu ti novi društveni glasovi , prethodno neautorizirani glasovi (žena, crnaca, stanovnika periferije, manjina općenito).

  >Ako su prije brazilsku književnost obično stvarali renomirani pisci, uglavnom bijelci, muškarci srednje klase - posebno iz osovine São Paulo/Rio - koji su također stvarali bijele likove, u suvremenoj književnosti počelo je biti mjesta za nova mjesta fala .

  Internacionalizacija brazilskih autora, kao što se dogodilo s Itamarom, u skladu je s većom međunarodnom projekcijom brazilske književnosti . Taj se proces, iako kasno, događa zahvaljujući sudjelovanju nacionalnih izdavača na književnim sajmovima, programima potpore prevođenju i nagradama koje nacionalnoj produkciji daju međunarodnu vidljivost.

  2. Okupacija (2019), Julián Fuks

  Prethodno djelo Brazilca Juliána Fuksa, Otpor , dobilo je nagrada José Saramago i Okupacija slijedi tragove djela koje mu prethodi, također predstavljajući snažnu pripovijest. U Zanimanje pisac ide drugim putem i sjedinjuje svoje individualno iskustvo sa željom da razmišlja o složenom suvremenom Brazilu .

  Glavni lik ove priče je Sebastián , alter-ego Juliána Fuksa, koji je odlučio stvoriti djelo s autobiografskim tragovima . Knjiga je rezultat iskustva koje je spisateljica proživjela u hotelu Cambridge u São Paulu, koji je 2012. zauzeo Movimento Sem Teto. Julián je bio promatrač ovog novog života koji je dan zgradi i ovo je jedan od zapleti koji pothranjuju priču knjige.

  Djelo se također uvelike oslanja na interakcije između lika i oca, koji je hospitaliziran, te iz razgovora s njegovim partnerom o odluci para imati dijete ili ne .

  Okupacija je primjer romantike u mnogim dijelovima suvremene brazilske književnosti koja se poigrava s granicama između fikcije i biografije , miješajući tragove autorova života s potpuno fiktivnim i književnim aspektima. Ovo raskrižje između osobnog i književnog iskustva jedno je od najupečatljivijih obilježja suvremene produkcije.

  3. Mali antirasistički priručnik (2019), Djamila Ribeiro

  Mlada brazilska aktivistica Djamila Ribeiro jedan je od najvažnijih suvremenih glasova u borbi protiv rasizma. U svom kratkom radu, Djamila poziva čitatelja, kroz jedanaest poglavlja, da razmišlja o rasizmustrukturalne , ukorijenjene u našem društvu.

  Autor skreće pozornost na društvenu dinamiku koja tlači crnce, marginalizira ih i traži povijesne korijene za rezultate koje vidimo danas, pozivajući javnost na razmišljanje o važnost svakodnevne antirasističke prakse .

  Knjiga je dobila nagradu Jabuti u kategoriji ljudskih znanosti i protivi se širem pokretu prisutnom u suvremenoj brazilskoj književnosti slušanja drugog , razumjeti njihovo mjesto govora , prepoznati njihov glas i legitimizirati njihov govor.

  Naša književnost sve više nastoji podići nove glasove i razumjeti društvenu složenost okruženja u kojem djelujemo.

  Pogledajte i našu analizu temeljnih knjiga Djamile Ribeiro.

  4. Kasno ljeto (2019), Luiz Ruffato

  Knjiga Kasno ljeto , Luiz Ruffato, određenog obliku osuđuje stanje apatije u kojem se Brazilci nalaze u posljednje vrijeme. Djelo prikazuje okruženje političke radikalizacije, izolacije i progresivnog gubitka sposobnosti razmjene s drugima bez obzira na njihovu vjeru, spol ili društvenu klasu.

  Ovu priču priča Oséias, česta tema, koja nas podsjeća na našu progresivnu degradaciju: zašto prestajemo komunicirati s drugima na miran način? Kada počnemo razvijati mišljenjeslijepa koja nas sprječava da čujemo drugu stranu? Kada smo počeli ugnjetavati one koji su drugačiji od nas?

  Hošea je skroman čovjek, komercijalni predstavnik tvrtke za poljoprivredne proizvode. Nakon dvadeset godina života u São Paulu, vraća se u svoj rodni grad (Cataguases, Minas Gerais) i ponovno se povezuje sa svojom obitelji nakon što su ga žena i sin napustili u velikom gradu. Upravo na ovom putovanju u prošlost Oséias zaranja u svoje sjećanje i nastoji preoblikovati svoje osobne izbore.

  Vidi također analizirane 32 najbolje pjesme Carlosa Drummonda de Andradea Navodimo 20 najboljih knjiga za čitanje u 2023. 25 temeljnih brazilskih pjesnika 17 poznatih pjesama iz brazilske književnosti (komentirano)

  Ruffatovo stvaralaštvo prikazuje kulturni sukob između velikog grada i urbanog života - i ruralne svakodnevice, kojom vladaju druge vrijednosti i drugačije vrijeme. Taj je pokret čest u suvremenoj književnosti koja nastoji predstaviti niz različitih Brazila: istovremeno otkrivajući regionalistički narativ , često stvara i portret urbane svakodnevice . Upravo iz ove fragmentacije, iz ovog predstavljanja sukobljenih suprotnosti, mnogi se pisci hrane za stvaranje svojih književnih kreacija.

  5. The Ridiculous Man (2019), Marcelo Rubens Paiva

  Marcelo Rubens Paiva važno je ime usuvremene brazilske književnosti koja je odlučila spojiti niz kratkih priča i kronika koje je stvorio oko pitanja roda kako bi lansirala Smiješnog čovjeka .

  Vidi također: 12 najboljih knjiga Agathe Christie

  Mnogi od ovih kratkih tekstova napisani su neko vrijeme prije i prisilio na ponovno čitanje i ponovno pisanje autora, koji je ovdje namjeravao pokrenuti raspravu o društvenim ulogama i rodnim klišejima .

  Marcelo Rubens Paiva odlučio je rasvijetliti mjesta govora muškaraca i žena i razumijevanja poboljšavaju dinamiku između parova, stvarajući afektivni i suvremeni portret, posebice ljubavnih odnosa.

  Ako je svijet prije živio uronjen u pretežito muški diskurs, sada je ovaj prostor demokratiziran i žene dobili su snažniji glas i upravo je ta promjena ono o čemu je Marcelo Rubens Paiva odlučio govoriti.

  Vidi također: 20 najboljih horor filmova 80-ih

  Kratak i brz format djela kompatibilan je sa suvremenom tendencijom proizvodnje u smanjenim oblicima , brže potrošnje

  Marcelo Rubens Paiva dobar je primjer profesionalizacije brazilskog autora , stanja koje raste u brazilskoj književnosti. Spisateljica, koja je ujedno i novinarka, scenaristica i dramaturginja, živi od pisanja, što je prije nekoliko desetljeća bila nezamisliva praksa.

  6. Svijet neće smaknuti (2017.), Tatiana Salem Levy

  Zbirka kratkih eseja Tatiane Salem Levy okuplja niz malih narativa kojinapraviti mješavinu brazilske i međunarodne političke situacije (uključujući razne političare kao što su Crivella i Trump), uz komentiranje gospodarstva i važnih društvenih pitanja kao što je rastući val ksenofobije koji hara svijetom.

  Djelo također sadrži autobiografske odlomke koji pokazuju kako autor vidi svijet, većinu vremena govoreći iz pogleda otpora .

  Zajedničko, sve priče namjeravaju, na neki način, pomoći razumijevanju svijeta u kojem danas živimo .

  U produkciji Tatiane Salem Levy promatramo važan aspekt suvremene brazilske književnosti, a to je želja za predstavljanjem stvarnosti , iako se ona često predstavlja kao fragmentacija.

  Nudeći višestruke perspektive čitanja ovog suvremenog društva, autori našeg vremena nastoje graditi s nam mogući društveni krajolik kako bismo bolje razumjeli vrijeme u kojem živimo.

  7. Cancún (2019.), Miguela del Castilla

  Cancún prvi je roman karioka pisca Miguela del Castilla. U njemu promatramo Joelov životni put, od adolescencije - u razdoblju u kojem se osjećao nelagodno - do osjećaja dobrodošlice koji se nalazi u evangeličkoj crkvi. Djelo također govori o ulasku u odrasli život i njegovim glavnimizbore do 30. godine.

  Težak odnos s ocem i obitelji također je tema knjige, koja se bavi mnogim trenucima koji su naveli Joela da postane ono što jest.

  Djelo je svojevrsni formacijski roman koji se dotiče pitanja vjere, spolnosti i očinstva. U knjizi promatramo i dječakovo formiranje, kompliciranu adolescenciju u zatvorenim stanovima u Barra da Tijuca do rođenja njegovog prvog djeteta.

  Djelo je putovanje koje govori jednako o životu lika kao što to čini o određenom okruženju srednje klase u Riju.

  Kako bi napisao svoj debitantski roman, Miguel del Castillo pribjegao je nizu osobnih sjećanja i ispio mnogo iz svoje biografije .

  Čitajući Cancún opažamo potragu za autorskom posebnošću . Potraga za snažnim digitalnim dojmom umjetnika također je karakteristika koja prožima mnoge autore suvremene brazilske književnosti.

  8. O brazilskom autoritarizmu (2019), Lilia Moritz Schwarcz

  Rad antropologinje Lilie Moritz Schwarcz nosi važan aspekt prisutan u mnogim brazilskim produkcijama suvremene ideje: želja za društvenim angažmanom i znanje o tome kako naše društvo funkcionira.

  Kroz svoj esej, mislilac pokušava razumjeti korijene autoritarizma u brazilskom društvugledajući pet stoljeća unatrag. Zaintrigirana sadašnjošću, profesorica s USP-a Lilia Moritz Schwarcz osvrće se unatrag u potrazi za odgovorima o tome kako smo dospjeli na ovo mjesto.

  Vidi također12 crnih spisateljica koje trebate pročitati5 kompletnih horor priča i interpretiranih13 najboljih dječjih knjiga brazilske književnosti (analizirano i komentirano)

  Prikupljajući niz statističkih podataka i povijesnih informacija, Lilia usmjerava svoj radar na naše političko i društveno podrijetlo . Ona također hrabro iznosi promišljanja vezana uz rodna pitanja, kao što je, primjerice, činjenica da žene zauzimaju tako malo mjesta u javnom životu (u 2018. samo 15% mjesta zauzimale su žene, u zemlji u kojoj je 51,5% stanovništva žensko je).

  9. Sada te ovdje nitko ne treba (2015.), Arnaldo Antunes

  Do sada nismo razgovarali o suvremenoj brazilskoj poeziji koja ima vrlo posebnosti. Produkcija Arnalda Antunesa izvrstan je primjer ove vrste književne produkcije, koja komunicira izvan riječi, također i formom.

  Suvremena poezija široko je prepoznata po korištenju drugih resursa (kao što su npr. grafike, montaže, kolaži). Riječ je, dakle, o vizualnoj poeziji, bogatoj značenjima.

  U brazilskoj suvremenoj poeziji često se
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Patrick Gray je pisac, istraživač i poduzetnik sa strašću za istraživanjem sjecišta kreativnosti, inovativnosti i ljudskog potencijala. Kao autor bloga “Culture of Geniuses”, radi na otkrivanju tajni vrhunskih timova i pojedinaca koji su postigli izvanredan uspjeh na raznim poljima. Patrick je također suosnivač konzultantske tvrtke koja pomaže organizacijama u razvoju inovativnih strategija i njegovanju kreativnih kultura. Njegov je rad predstavljen u brojnim publikacijama, uključujući Forbes, Fast Company i Entrepreneur. S iskustvom u psihologiji i poslovanju, Patrick donosi jedinstvenu perspektivu u svoje pisanje, spajajući spoznaje utemeljene na znanosti s praktičnim savjetima za čitatelje koji žele otključati vlastiti potencijal i stvoriti inovativniji svijet.