Уште една тула во ѕидот, од Пинк Флојд: стихови, превод и анализа

Уште една тула во ѕидот, од Пинк Флојд: стихови, превод и анализа
Patrick Gray

Компонирана од басистот Роџер Вотерс, од англискиот рок бенд Пинк Флојд, песната Уште една тула во ѕидот е поделена на три дела и е објавена на албумот The Wall ( 1979).

Песната е силна критика на кастрирачкиот образовен систем кој наместо да ги охрабрува децата да поставуваат прашања за пошироки прашања, брутално го потиснува.

Текст

ДЕЛ

Тато лета преку океанот

Оставајќи само спомен

Снимка во семејниот албум

Тато што друго остави за мене?

Тато, што би оставил зад мене?!?

Сè на сè беше само тула во ѕидот.

Сè на сè беше само тули во ѕид.

„Вие! 3>

Повредете ги децата на кој било начин

(уф!)

Со истурање на нивното потсмев

На сè што направивме

И откривање на секоја слабост

Колку и да е внимателно скриена од децата

Но во градот беше добро познато

Кога се вратија дома навечер, нивните масти и

Психопатските сопруги би ги прегазиле

Во неколку сантиметри од нивниот живот.

ДЕЛ 2

Не ни треба образование

Не ни треба никакво размислување контрола

Нема мрачен сарказам во училницата

Наставниците ги оставаат децата сами

Еј! Наставници! Оставете ги децата на мира!

Сè на сè, тоа е само уште една тулаѕид.

Сè на сè, вие сте само уште една тула во ѕидот.

Не ни треба образование

Не ни треба контрола на мислата

Нема мрачен сарказам во училницата

Наставниците не оставаат нас децата сами

Еј! Наставници! Оставете нè децата на мира!

Исто така види: 15 најдобри книги за тинејџери и млади кои не треба да се пропуштат

Сè на сè, тоа е само уште една тула во ѕидот.

Сè на сè, вие сте само уште една тула во ѕидот.

„Погрешно, Погодете повторно! 2x

Ако не јадете месо, не можете да пиете никаков пудинг.

Како можете да имате пудинг ако не јадете месо?

Ви! Не ми требаат лекови за да ме смири

Го видов пишувањето на ѕидот

Немој да мислиш дека воопшто ми треба ништо

Не! Немој да мислиш дека воопшто ќе ми треба ништо

Сè на сè беше само тули во ѕидот.

Сè на сè, сите бевте само тули во ѕидот.

Песната е поделена на три дела, вториот, особено, плете остра критика на образовниот систем која наместо да го стимулира ученикот, го ограничува и ограничува.

Исто така види: 7 бразилски сликари што треба да ги знаете

Рок бендот многу јасно кажува , преку неговите текстови, како образовниот систем (особено тој што го промовираат интернатите) ги поттикнува учениците да не размислуваат и да се прашуваат, туку да повторуваат и да се покоруваат.

Наставниците во песната се критикувани дека ги разоткриваат слабостите на децата, ги понижуваат нив пред одделението, ина крајот достигнувајќи физичка агресија.

Песната создадена од Роџер Вотерс е химна на образовната слобода и молба за прекин на насилните напади во училницата (и физички и психолошки).

Песната беше јавен и критички успех и го зазеде 375-то место на листата на 500 најдобри песни на сите времиња според списанието Ролинг Стоун.

Љубопитност: контроверзната песна Уште една тула во ѕидот (и албумот The Wall ) беше забранет во Јужна Африка.

Стиховите се преведени

ДЕЛ

О тато полета преку океанот

Оставајќи само спомен

Снимка во семејниот албум

Тато, што друго ми остави?

Тато, што ми остави?

Сè беше само тула во ѕидот

Сè беше само тула во ѕидот

„Ти! Да, ти зад велосипедите, стоиш таму, момче!“

Кога пораснавме и отидовме на училиште

Имаше одредени наставници кои

Би ги повредија децата како и да можат

(уф!)

Презирање

За сè што направивме

И откривање на сите наши слабости

Дури и ако ги кријат децата

Но во градот тоа беше добро познато

Дека кога се вратиле дома

Нивните сопруги, дебели психопати, ги тепале

Речиси до смрт

ДЕЛ 2<3

Ние не ни треба образование

Не ни треба контроламентален

Нема повеќе црн хумор во училницата

Наставнички, оставете ги децата на мира

Еј! Наставници! Оставете ги тие деца на мира!

На крајот, тоа беше само уште една тула во ѕидот

Сите се само тули во ѕидот

Не ни треба никакво образование

Не ни треба контрола на умот

Нема повеќе мрачен хумор во училницата

Наставници, оставете ги децата на мира

Еј! Наставници! Оставете нè децата на мира!

На крајот, тоа беше само уште една тула во ѕидот

Сите се само тули во ѕидот

„Погрешно, повторете го тоа!

„Ако не го јадете вашето месо, нема да добиете пудинг.

Како може да добиете пудинг ако не го јадете вашето месо? "

„Ти! да ме смири

Ги видов пишувањата на ѕидот

Немој да мислиш дека ми треба ништо, апсолутно

Не! Немој да мислиш дека ми треба ништо на крајот на краиштата

Сè беше само тула во ѕидот

Сите се само тула во ѕидот

Клип

Пинк Флојд - Друг Brick in the Wall

За албумот

Двојниот диск што ја содржи познатата песна Another brick in the wall е единаесеттиот студиски албум на англиската рок група Пинк Флојд. Одговорната англиска издавачка куќа беше Harvest Records.

Продукцијата беше лансирана на 30.Ноември 1979 година и е последниот албум што го содржи оригиналното формирање на бендот (четворицата основачки членови).

Во Соединетите Држави, двојниот диск беше издаден од Columbia Records и достигна незаборавна пресвртница од 11,5 милиони продадени единици .

Албумот The Wall беше на 87-та позиција меѓу 500-те најдобри албуми на сите времиња според списанието Rolling Stone.

Насловна од албумот Ѕидот .

Ѕидот - филмот, во режија на Алан Паркер

Во 1982 година, британскиот режисер Алан Паркер, обожавател на бендот, го објави игран филм Ѕидот инспириран од создавањето на Пинк Флојд.

Филмот е долг 95 минути. Улогата го вклучува Боб Гелдоф како Пинк (Кевин МекКион бил Пинк во младоста), Кристин Харгривс како мајка на Пинк, Џејмс Лоренсон како татко на Пинк.

Филмот доби две награди во 1983 година: БАФТА за најдобра песна и една за најдобар звук.

Roger Waters: The Wall

Во 2014 година, филмот беше објавен Roger Waters: The Wall , 2-часовен и 45-минутна продукција што следеше по бекстејџот на турнејата The Wall, која траеше од 2010 до 2013 година.

Самиот Роџер Вотерс, покрај тоа што глумеше како протагонист, тој го корежира филмот, заедно со режисерот Шон Еванс .

Roger Waters The Wall 2014 1080p BluRay

Не многу луѓе знаат - и филмот ја има оваа особеност -, ноИсторијата на басистот е тесно поврзана со војната. Во 1916 година, дедото на музичарот (Џорџ Хенри Вотерс) бил убиен за време на Првата светска војна. Веќе во 1944 година, дојде редот на таткото на Роџер (Ерик Флечер Вотерс) да умре во Италија, кога неговиот син беше само петмесечно бебе.

За време на снимањето на филмот, Роџер Вотерс направи точка на посета на гробовите на дедо и татко. За новиот игран филм, басистот вели:

„Ѕидот“ не е нешто конструирано, измислено. Тоа е мој живот. Ова сум јас што пишувам за моите чувства и мисли. И, очигледно, има некои привлечни мелодии. „Уште една тула во ѕидот“ е некако кул протестна химна за младите студенти да ја пеат - или кој било да пее.

Проверете ја
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.